Sunday, May 19, 2024
Home / Uroda  / Trendy  / Pozbądź się blizn potrądzikowych! Strategie leczenia

Pozbądź się blizn potrądzikowych! Strategie leczenia

Trądzik jest wyjątkowo uporczywym schorzeniem. Najpierw walczymy ze zmianami wypryskowo-łojotokowymi oraz towarzyszącym im bólem i swędzeniem. Potem - z bliznami potrądzikowymi. To, czy przywrócimy cerze zdrowy wygląd zależy w dużej mierze od nas samych.

Pozbądź się blizn potrądzikowych! Strategie leczenia

Pozbądź się blizn potrądzikowych! Strategie leczenia / fot. fotolia

Trądzik jest wyjątkowo uporczywym schorzeniem. Najpierw walczymy ze zmianami wypryskowo-łojotokowymi oraz towarzyszącym im bólem i swędzeniem. Potem – z bliznami potrądzikowymi. To, czy przywrócimy cerze zdrowy wygląd zależy w dużej mierze od nas samych. Od naszych nawyków oraz tego, jaką strategię leczenia obierzemy. Czy można całkowicie ustrzec się przed bliznami potrądzikowymi? I w jaki sposób leczyć te, które już posiadamy?

Pozbądź się blizn potrądzikowych! Strategie leczenia

Pozbądź się blizn potrądzikowych! Strategie leczenia / fot. fotolia

Blizny potrądzikowe są nazywane zanikowymi (inaczej atroficznymi), ponieważ wnikają w głąb naszej skóry. Zazwyczaj mają postać małych, okrągłych, kraterowatych dołeczków, przez które cera wygląda jakby była dziurkowana. Jedni tuszują te defekty makijażem, inni… zamykają się w sobie, nie lubią swojego odbicia w lustrze, nerwowo reagują na każdą wzmiankę o swoim wyglądzie, itd…

Czy mając cerę trądzikową można uniknąć powstawania blizn i towarzyszących im kompleksów? Tak, ale należy przestrzegać kilku prostych zasad. Regularnie oczyszczać cerę, złuszczać naskórek oraz jak najszybciej rozpocząć profesjonalną kurację antytrądzikową (konsultacja z lekarzem specjalistą, odpowiednia dieta, peelingi medyczne). Ale przede wszystkim nie możemy doprowadzać do zakłóceń gojenia się stanów zapalnych i ropnych towarzyszących trądzikowi, poprzez popularne wyciskanie „pryszczy”.

Strategia 1: mezoterapia

Rozumiem, że trądzik jest męczący i bolesny, a zdrapanie krostki daje ulgę – mówi lek.med. Urszula Brumer z warszawskiej kliniki Dr Urszula Brumer Medycyna Urody – Musimy jednak pamiętać, że zawsze jest coś za coś. Tymczasowe ukojenie bardzo często skutkuje ryzykiem powstawania blizn potrądzikowych, z którymi później musimy się zmagać całe życie. Jeśli jednak już posiadamy blizny, najlepiej jak najszybciej rozpocząć leczenie. Medycyna estetyczna oferuje cały szereg zabiegów aktywnie wygładzających.

Na początek zła wiadomość: trudno jest pozbyć się blizn na zawsze. Blizna jest zmienioną tkanką skórną. W miejsce zdrowej skóry pojawia się tkanka zbudowana z włókien kolagenowych ułożonych w nieuporządkowany sposób. W ten sposób tworzy się struktura znacząco różniącą się od skóry właściwej i gorzej od niej unaczyniona, tym samym o znacznie mniejszej zdolności do odnowy komórkowej. Za to dobra informacja jest taka, że można je wyraźnie „zatuszować”. Jedną ze skuteczniejszych obecnie metod redukujących efekt „dziurkowanej cery” jest pewien rodzaj mezoterapii. Zabieg polega na podawaniu małych ilości substancji leczniczej (opartej na kwasie hialuronowym, aminokwasach, wyciągach roślinnych i peptydach) – punkt po punkcie na określonym obszarze twarzy za pomocą iniekcji. Dzięki temu, że preparat podawany jest dokładnie tam, gdzie powinien się znaleźć, efekt wygładzenia skóry uzyskujemy dużo szybciej niż innymi metodami. Mezoterapia intensywnie odżywia skórę i rozjaśnia cerę. Blizny po całej kuracji stają się ledwie widoczne. Zabiegi warto wykonywać w systematycznych cyklach, podtrzymując tym samym uzyskany efekt na znacznie dłużej.

Strategia 2: terapia skojarzona (peelingi medyczne + mezoterapia)

Pozbądź się blizn potrądzikowych! Strategie leczenia

Pozbądź się blizn potrądzikowych! Strategie leczenia / fot. fotolia

Zdaniem lek.med. Urszuli Brumer, skoro raz na zawsze nie możemy usunąć blizny, to trzeba z nią trochę popracować. Bardzo dobre skutki przynosi tzw. terapia skojarzona. Dobiera się ją indywidualnie do pacjenta, uwzględniając m.in. rozległość występowania blizn potrądzikowych, upodobania danej osoby oraz… możliwości finansowe, jakie chce ona przeznaczyć na kurację.

W przypadku głębszych blizn potrądzikowych, najczęściej wykonuję peelingi medyczne połączone z mezoterapią – mówi dr Brumer – Daje to podwójne rezultaty. Z jednej strony peelingi złuszczają skórę i stymulują jej odnowę komórkową, co daje efekt „zrównania się” blizny z powierzchnią skóry. Z drugiej strony mezoterapia działa na zasadzie „uzupełniania”. Poprzez podanie wypełnienia (kwasu hialuronowego i peptydów) głęboko pod bliznę, niejako „wypychały” ją na zewnątrz, wyrównując do naturalnego poziomu skóry.

W rezultacie tych synergicznych działań spłycamy blizny i rozjaśniamy przebarwienia, przy jednoczesnym zwiększeniu napięcia skóry. Ważne, by rodzaj peelingu oraz mezoterapii został dobrany przez lekarza specjalistę do naszych potrzeb. Wtedy zmniejszymy ilość wizyt w salonie medycyny estetycznej, zniwelujemy działanie skutków ubocznych (zaczerwienienie i wrażliwość skóry) oraz przyśpieszymy osiągnięcie zadowalającego nas rezultatu końcowego.

Strategia 3: laser frakcyjny nieablacyjny

Zdaniem lek.med. Urszuli Brumer, skuteczność laserowego usuwania blizn potrądzikowych uzależnia się od struktury blizny oraz indywidualnych predyspozycji pacjenta. Oraz do rodzaju lasera użytego do zabiegu. W zależności od jej głębokości, wykonuje się serię ok. 3-5 zabiegów w odstępach do 4 tygodni.

Pod wpływem lasera skóra ulega całkowitej przebudowie. Jego światło jest wysyłane w impulsach pod postacią kolumn. Sprawia to, że w miejscu poddanym zabiegowi dochodzi do usunięcia nieprawidłowo zbudowanych włókien kolagenowych, a zatem do stymulowania odbudowy prawidłowego kolagenu.

Laser jednocześnie przebudowuje skórę i poprawia jej strukturę. Bezpośrednio po zabiegu skóra jest delikatnie zaczerwieniona, ale tylko przez około godzinę. Po tym czasie można nałożyć makijaż i wrócić do pracy. Nie ma śladu strupków, skóra jest delikatniejsza i jędrniejsza, kolorystyka cery wyrównana. Delikatne łuszczenie występujące po zabiegu jest nie widoczne dla otoczenia. Musimy jednak chwilę poczekać na rezultaty, bo wygładzenie skóry pojawia się stopniowo. Poprawę widać po każdym zabiegu, za to po całej serii blizna jest dużo mniej widoczna i bledsza.

***

Dr Urszula Brumer, lekarz medycyny estetycznej, autorka artykułów prasowych dotyczących medycyny estetycznej, właścicielka kliniki specjalizującej się w zakresie zabiegów preparatami autologicznymi

Dr Urszula Brumer Medycyna Urody – www.drbrumer.pl , autor blog www.urszulabrumer.pl 

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ