Thursday, June 13, 2024
Home / PARTNER MK  / Pozbądź się bałaganu – postaw na minimalistyczne wnętrze!

Pozbądź się bałaganu – postaw na minimalistyczne wnętrze!

bo nad takim mieszkaniem łatwiej zapanować

Minimalizm

fot. materiał Partnera

Bardzo często, kiedy sprzątamy swoje mieszkanie lub organizujemy w nim poszczególne strefy, zdajemy sobie sprawę z tego, jak wiele rzeczy posiadamy, przez co trudno jest nam utrzymać otaczającą nas przestrzeń w czystości. Nierzadko, by na stałe pozbyć się bałaganu, należy najpierw usunąć zbędne przedmioty, takie jak chociażby różnego rodzaju bibeloty. Obecnie coraz więcej osób decyduje się urządzić swoje mieszkanie w minimalistycznym stylu. Jakie zalety ma to rozwiązanie? Podpowiadamy

 

Czym charakteryzuje się minimalizm?

Minimalizm jest swego rodzaju filozofią, która wywodzi się ze starojapońskiej koncepcji poznania wewnętrznego „ja”. Podstawową zasady tego stylu jest ograniczenie rzeczy do niezbędnego minimum. Przedmioty powinny być więc funkcjonalne i użyteczne. Wnętrza takie cechują się z kolei dużą przestronnością. Dominują w nich neutralne barwy, które wprowadzają spokój i harmonię. Urządzając minimalistyczny salon, powinniśmy stawiać na naturalne i proste, lecz trwałe materiały, takie jak na przykład drewno, szkło, metal, bawełna czy len.

fot. materiał Partnera

Mimo że każde pomieszczenie, a więc zarówno salon, przedpokój, kuchnia, jak i sypialnia w stylu minimalistycznym powinny być pozbawione zbędnych dodatków, to nie oznacza jednak, że w ich aranżacji nie możemy wykorzystać żadnych elementów ozdobnych, takich jak na przykład lamele (https://4wall.pl/181_lamele), tapety, fototapety czy listwy oświetleniowe. W takich pomieszczeniach ogranicza się jednak różnego rodzaju bibeloty, ozdobne figurki i inne zbierające kurz elementy, lecz można zastosować w nich minimalistyczne dekoracje.

Jakie dekoracje sprawdzą się w minimalistycznej aranżacji?

Urządzając minimalistyczny salon, sypialnię, przedpokój lub inne pomieszczenie, powinniśmy kierować się zasadą „mniej znaczy więcej”. Styl ten nie odrzuca całkowicie wszelkich dekoracji, lecz stawia na ich mądre wykorzystanie. Każda rzecz w takim pomieszczeniu powinna mieć jakąś funkcję. Dlatego minimalistyczne dekoracje to na przykład fototapety czy tapety. Z jednej strony wprowadzają one do pokoju pewien motyw i kolorystykę, z drugiej jednak umieszczone są na ścianie, którą i tak należy zagospodarować.

Minimalizm

fot. materiał Partnera

Lamele dekoracyjne w minimalistycznych mieszkaniach mogą pełnić na przykład funkcję ścianki działowej, która będzie oddzielała dwie strefy od siebie. W kuchni z kolei jedyną dekorację może stanowić na przykład zmywalna fototapeta lub listwy oświetleniowe, które dodatkowo doświetlą blat roboczy i poprawią komfort przygotowywania posiłków.

Styl minimalistyczny – co zyskujemy?

Minimalizm niesie za sobą wiele korzyści. Przede wszystkim jesteśmy otoczeni wyłącznie użytkowymi i funkcjonalnymi przedmiotami lub elementami, które stanowią dla nas ważną wartość sentymentalną. Nie gromadzimy niepotrzebnych rzeczy, a co za tym idzie, łatwiej jest nam znaleźć potrzebne ubranie czy akcesorium. Podczas sprzątania spędzamy mniej czasu na porządkowaniu poszczególnych rzeczy, dzięki czemu czynność taka zajmuje nam tylko chwilę, a nasz dom zawsze wygląda harmonijnie i schludnie.

Sypialnia w stylu minimalistycznym, w której dominują jasne odcienie i znajduje się niewiele elementów, sprzyja atmosferze relaksu i wypoczynku. W takim wnętrzu możemy się wyciszyć i odpocząć po całym dniu pełnym wrażeń, mając pewność, że nie będzie nas rozpraszała mocna kolorystyka czy mnogość dekoracji znajdujących się w tym pomieszczeniu.

Źródło: materiał Partnera MK
Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ