Friday, June 5, 2020
Home / Ludzie  / Gwiazdy  / 500 milionów zwierząt spłonęło!

500 milionów zwierząt spłonęło!

Karolina Korwin-Piotrowska i Maja Ostaszewska apelują o listy do polskiego premiera

Australia płonie

Płonący kontynenty/ fot. Pixabay

Pomarańczowe niebo, chmury dymu to nie opis dzikiego, odległego nam krajobrazu. To realne zagrożenie, obraz Nowej Zelandii, oddalonej ok. 1800km od wzywającej na ratunek Australii. Jedno i drugie miejsce – kierunek podróży i marzeń milionów turystów z całego świata, zamiast zapraszać i kusić swoim pięknem, straszą przybyciem w te odległe tereny świata, które właśnie ulegają zniszczeniu

 

 

Skutki katastrofy klimatycznej w Australii to kolejne czerwone – alarmujące światło dla nas wszystkich. Płoną lasy, giną zwierzęta, to globalny kataklizm, który obejmuje z wolna każdy z kontynentów. Niedawno Amazonia, teraz Australia… to efekty działania człowieka, zmian klimatycznych, ocieplenia klimatu wywołanego przez szkodliwie działania nas samych.

Liczby mówią za siebie

Od minionego września 2019 spłonęło prawie 60 mln lasów i pól, to obszary wielkości Litwy czy Danii. Tam gdzie obowiązuje stan wyjątkowy. Południowa Walia z Syndey oraz stan Viktorii z Melborne ewakuacje prowadzą strażacy i wojsko, ale nie mogą sobie poradzić z ogromem strat. Liczby pokazują, że spłonęło już sześciokrotnie więcej lasów niż w Amazonii poprzedniego roku. Zginęło ponad 20 osób, a dziesiątki są poszukiwane. Wyginęło ponad 480 milionów ssaków, ptaków i gadów. Profesor Chris Dickman ostrzega, że liczba ta będzie wzrastać o kolejne zwierzęta, również o insekty, żaby czy nietoperze. 

Szereg niedowiarków

Jeśli państwa takie jak Polska, nie podpisują masowych prób ratowania planety np. porozumienia dotyczącego neutralności klimatycznej na szczycie w Brukseli, nie biorą odpowiedzialności za przemysł węglowy, którego jesteśmy zwolennikami, przymykają oczy na działanie koncernów paliwowych to nasz udział w trosce o losy świata jest żaden, i wyrządzamy tylko więcej szkody, przyczyniając się do kryzysu ekologicznego.

Gwiazdy biją na alarm

Polskie gwiazdy też nie są obojętne na losy Australii, to co dzieje, się daleko może zdarzyć się wszędzie. Paradoksalnie dalecy od tego kontynentu, jesteśmy wszyscy powiązani, tym co dzieje się na naszej wspólnej planecie.
Edyta Górniak apeluje o wpłaty na pomoc dla ratowania lasów, Karolina Korwin-Piotrowska apeluje do premiera, przekazując adres mailowy; kontakt@kprm.gov.pl, który pomoże w kontakcie z polskim rządem, by natychmiast powziął kroki do ochrony klimatu, celebryci zwracają też uwagę na niedostatki wody, które mogą nam wkrótce grozić.

 

Edyta Górniak apeluje

 

 

Karolina Korwin-Piotrowska i Maja Ostaszewska apelują o listy do polskiego premiera

View this post on Instagram

Jeśli chcecie pomóc organizacjom ratującym zwierzęta w płonącej Australii. Oto kilka z nich, tutaj na Instagramie linki mogą być nieaktywne, ale na mojej oficjalnej stronie na FB otwierają się bez problemu. No i tu macie ich nazwy żeby samodzielnie poszukać. Wspierać tych, którzy ratują tam zwierzęta. Tyle możemy zrobić i dbać o środowisko wokół nas, w naszym kraju. Każda i każdy z nas ma coś do zrobienia w tym temacie. Nie wolno nam być obojętnymi na to co się dzieje. Katastrofa klimatyczna dotyczy nas wszystkich i wszystkich nas dotknie jeśli nie spróbujemy jej zatrzymać. poniżej kilka z organizacji potrzebujących finansowego wsparcia: Koala Hospital Port Macquarie www.koalahospital.org.au Wild2Free Inc. – Kangaroo Sanctuary www.wild2free.org.au Wildcare Australia Inc. www.wildcare.org.au Friends of the Koala Inc. www.friendsofthekoala.org Koalas In Care Inc. www.koalasincare.org.au

A post shared by Maja Ostaszewska Official (@ostaszewskamaja_official) on

 

 

View this post on Instagram

„Nie miałam wielkiej nadziei, czy to coś da, ale mam świetnych zaangażowanych ludzi u siebie na fanpage’u, otagowałam paru znanych znajomych, żeby też się podłączyli i jak to ktoś pięknie napisał „zalejmy premierowi skrzynkę miloscia do Matki Ziemi”. Niech on zrozumie, że ludzie oddolnie mają nadzieję, że on który jest ojcem, który też ma marzenia, który ma miłością perspektywy, też chciałby umrzeć śmiercią naturalną, a nie z powodu tego, że nie będzie wody w kranie albo się udusi. Myślę, że jedyną rzeczą, która Polaków łączy, to fakt, że jak przyjdzie katastrofa klimatyczna, to ona naprawdę da nam wszystkim po równo – i ten z PiSu i z PO, i ten wierzący w boga i w kory dębu, każdy będzie uderzony tpo równo. Poprosiłam Majkę Ostaszewską, ona ma bardzo zaangażowanych fanów, opublikowała mój post u siebie i się zaczęło. Ludzie wysyłają mi swoje maile, niektóre z nich za zgodą udostępniam i widzę jedno – ludziom cholernie zależy. Ludzie się boją widząc zdjęcia spalonych zwierząt z Australii i wiedzą, że się dzieje tu i teraz. To jest też efekty złego działania miejscowych polityków, którzy przez lata przekładali politykę wydobywczą nad środowisko, zaniedbywali wiele spraw latami i podobna tragedia za chwilę może dotknąć nas. Nie wierzę w cuda, ale wierzę w jedną rzecz – rewolucja zaczyna się od dołu. Jak się Polakom wmawia że interesuje ich tylko miska i 500+ to jest to bardzo krzywdzące dla nas. Coś, co nas wszystkich ponad podziałami łączy to fakt, że możemy przestać mieć czym oddychać." @noizzpl DZIĘKUJE LINK W STORIES

A post shared by karolina korwin piotrowska (@karolinakp) on

 

Anja Rubik jak zawsze w pełnej gotowości

 

View this post on Instagram

To nie żart! To jest NIE jest "normalne” ! Australia wciąż się pali! 500 MILIONÓW!!!! ZWIERZĄT SPALANYCH NA ŚMIERĆ !! Rodziny straciły domy i bliskich POTRZEBUJEMY ZMIANY !!! . 👉Dla moich polskich followersów – Mamy więcej wspólnego z AUSTRALIĄ, niż myślisz! Australia jest jednym z najgorszych krajów pod względem polityki klimatycznej (CCPI 2020). Tuż obok POLSKI! Rząd Australii, podobnie jak polski rząd, nie akceptuje zagrożenia związanego ze zmianą klimatu! Oba rządy ignorują wszystkie ostrzeżenia naukowców. Oba rządy promują przemysł węglowy! Razem znajdują się w pierwszej 10 państw produkujących węgiel! Ponad 85% polskiej produkcji energii elektrycznej opiera się na węglu. W Polsce działa największa w Europie elektrownia węglowa. Deforestacja – Australia w pierwszej 10 na świecie! Polska ignoruje prawo UE i wycina chroniony przez UNESCO las białowieski co grozi upadkiem różnorodności biologicznej. Jak myślisz, dokąd to Nas doprowadzi? ( ENG) 🇺🇸 This is no joke! This is NOT “normal”. Australia is still BURNING! 500 MILLION ANIMALS BURNT TO DEATH! Families lost their homes and loved ones WE NEED TO CHANGE!!! . For my polish followers – We have more in common with AUSTRALIA than you think! Australia is ranked one of the worst countries on climate policy (CCPI 2020). Just right next to POLAND! The Australian government just like the Polish government won't acknowledge the climate change emergency! Both governments have been ignoring all warnings from scientists. Both governments are promoting the coal industry!They are both in the top 10 countries producing coal ! More than 85% of Poland’s electricity generation is based on coal. The country operates Europe’s biggest coal-fired power plant. Deforestation – Australia a global top 10 ! Poland is ignoring EU law and logging in the Unesco-protected Białowieża forest and threatening a biodiversity collapse. Where do you think this will lead to? My thoughts are with the people of Australia. #AustraliaBurns #AustraliaFires #ClimateEmergency #bushfiresaustralia

A post shared by Anja Rubik (@anja_rubik) on

 

 

A za oceanem, aktorka i parodystka Celeste Barber, relacjonująca na bieżąco sytuacje na jej kontynencie,  zdołała po swoich apelu w ciągu zaledwie 3 dni uzyskać kwotę 25 milinów dolarów na pomoc płonącej Australii. Wsparły ją w tym i inne gwiazdy kina m.in. Nicole Kidman.

https://www.facebook.com/donate/1010958179269977/

 

Trzeba działać!

Edyta Sowa-Filipek

Oceń artykuł
3 komentarze
 • Avatar
  Miko Anna 7 stycznia, 2020

  Okropna tragedia, serce mi pęka na myśl o ofiarach, zarówno ludzi, jak i zwierzętach, no i roślinach…

 • Avatar
  Anna Bilewska 7 stycznia, 2020

  Od razu przypominają mi się pożary w Amazonii..

 • Avatar
  Krystyna Ziobro 11 stycznia, 2020

  Przerażające. Oby pożar został opanowany.

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ

Chcę być informowany/a o odpowiedziach