Friday, March 1, 2024
Home / Rozwój  / Psychologia  / Pożądanie – co to jest i jak je wzbudzić u żony/męża?

Pożądanie – co to jest i jak je wzbudzić u żony/męża?

Czasem pociąga nas czuła opiekuńczość, a czasem hardość i postawa bad boy'a

kobieta i mezczyzna lezacy w lozku czarno biale

Pożądanie, czyli inaczej bycie przyciąganym przez kogoś... Jak przywrócić je w związku? / fot. mimi lalaa / Unsplash

Silne pragnienie, niezwykła chęć, fizyczny pociąg, nieodparta pokusa… Czym właściwie jest pożądanie i czy czujemy je tylko jako młodzi zakochani? Jak wzbudzić pożądanie u żony, a jak u męża? Jak wzbudzić w kobiecie pożądanie wykorzystując… Strukturę kobiecej psychiki? Na pytania odpowiada Katarzyna Kucewicz – psycholożka, psychoterapeutka i seksuolożka.

 

Jak wzbudzić pożądanie w kobiecie?

Wzbudzanie pożądania u kobiet jest rzeczą bardzo złożoną i niejednoznaczną. Często bowiem jest to związane z tym, czego kobieta aktualnie potrzebuje. W zależności od jej nastroju, aktualnych potrzeb, pewne cechy mogą być pociągające – np. takie które w innych okolicznościach nie są uważane za seksowne. Czasem pociągająca będzie czuła opiekuńczość, a czasem hardość i postawa bad boy’a. U kobiety pożądanie buduje się na pewno wolniej i wymaga to więcej wysiłku. Kobieta musi czuć komfort psychiczny w towarzystwie mężczyzny, wtedy jest szansa, że jego cechy wzbudzą u niej pożądanie.

A jak z kolei wzbudzać pożądanie u mężczyzn?

U mężczyzn pożądanie zazwyczaj wzbudzają bodźce zmysłowe, czyli to jak nas widzą, słyszą, czują. Pożądanie jest więc nastawione na tu i teraz, raczej nie jest procesem rozciągającym się w czasie – jak to ma miejsce u kobiet. Nie jest to jednak tak, że każda atrakcyjna osoba wzbudza u mężczyzny pożądanie. U panów także wszystko zaczyna się w głowie. W tym czy dana osoba im odpowiada, czy dobrze się czują. Jeśli nie ma chemii i porozumienia, to mężczyzna może być przy kobiecie pobudzony, ale nie czuć pożądania.

Co to znaczy pożądanie?

Pożądanie rozumiemy jako chęć i pragnienie czegoś lub kogoś. Pragnienie by osoba była blisko nas oraz by dopuściła nas blisko siebie. Czasami pożądamy kogoś tak mocno, że staje się on (czy też ona) dla nas obsesją. Tak, jak możemy pożądać pieniędzy i mieć obsesje na tym tle, tak samo możemy stracić głowę dla drugiego człowieka. Często jednak nie oznacza to wcale, że tak kogoś bardzo kochamy, tylko że bardzo chcemy, by dany człowiek był nasz, należał do nas. Jest w tym więc element toksyczności, choć przecież ogólnie pożądanie jest emocją pozytywną. Kiedy brakuje go w związku miłosnym, ten zaczyna się stawać jałowy.

 

– komentuje ekspertka. Co więc oznacza pożądanie? Jest to poczucie bycia przyciąganym, przez coś lub kogoś. Nie musi to być przyciąganie seksualne, bo pożądać możemy także papierosów czy alkoholu, jednak w kontekście seksualnym jest ono bardzo ważne dla związku. 

 

Zobacz też: Przytulanie – lek na stres, ochota na seks

Pożądanie – skąd się bierze?

Skąd się bierze pożądanie?

Pożądanie to uczucie związane z aktywnością szlaku dopaminergicznego, czyli pojawiające się na skutek reakcji chemicznych zachodzących w naszym w mózgu.

Można spotkać się także ze stwierdzeniem, że za stan pożądania odpowiadają feromony – czyli substancje naturalnie wydzielane przez naszą skórę. Niektórzy wyczuwają je sami, inni ulegają im nieświadomie. Faktem jest jednak, że po ich wyczuciu mózg zamienia je w sygnały dyktujące nam, przykładowo – podniecenie lub zakochanie. Z tego właśnie powodu kwitnie rynek syntetycznych feromonów.

 

Zobacz koniecznie: Motyle w brzuchu to tylko chemia?

Jak przywrócić pożądanie w związku?

Na początku warto zaznaczyć, ze nie ma czegoś takiego jak średnie libido. Potrzeby seksualne mogą być normą w obrębie związku – a i w nim pożądanie się zmienia, wraz z wiekiem i stażem. Jeżeli zmiany są drastyczne, warto dobrze się im przyjrzeć – brak pożądania w związku może być tylko wierzchołkiem góry lodowej. Na pożądanie wpływa wiele czynników, takich jak stres, problemy, choroby i zmęczenie. Jeżeli jeden z partnerów jest dużo bardziej przepracowany, różnice w libido mogą być znaczące. 

 

Jak jednak przywrócić pożądanie w związku, w którym coś zaczyna się psuć? Warto pamiętać, że żaden partner nie został zdobyty raz na zawsze. Każdy pragnie być uwodzony i dopieszczany, nie tylko na początku związku. Aby przywrócić pożądanie, najpierw musimy zadbać o siebie – rozwiązać problemy, które nie dają nam spokoju, a następnie zadbać o swoje zdrowie. Czasem problemem jest brak energii, którą możemy odzyskać uprawiając regularnie sport i dodając do diety witaminy, których nam brakuje.  

kobieta i mezczyzna biegnacy przez pole

Aby zacząć dbać o pożądanie w związku, musimy zadbać najpierw o siebie / fot. sept commercial / Unsplash

Jak utrzymać pożądanie w związku?

Przede wszystkim dbając o nie każdego dnia, nie tylko na początku. Nawet u bardzo zakochanych ludzi pożądanie może się osłabić z wiekiem. Aby jednak nie wygasło, warto urozmaicać swoje życie seksualne, próbować nowych aktywności w łóżku, starać się nie dopuszczać do rutyny. I zachować różnicowanie między sobą – czyli nie zlewać się w jedna całość. To ważne, bo często z wiekiem ludzie zaczynają wchodzić na ścieżkę przyjaźni w związku, która ewoluuje w stronę siostrzano-braterską, co już jest aseksualne. A więc przyjaźń w związku tak, ale jednak z równoczesną uważnością na to, by być dla partnera/partnerki także obiektem seksualnym. Wtedy będziemy cieszyć się pożądaniem w związku znacznie dłużej.

Pożądanie u mężczyzn – jakie są objawy?

Co wzbudza pożądanie u mężczyzn, a co u kobiet?

Warto mieć na uwadze, że zarówno kobiety, jak i mężczyźni, aby odczuwać pożądanie muszą czuć się dobrze sami ze sobą, być w gotowości na flirt i romans, mieć dobry nastrój. Wtedy są otwarci na to, by kogoś poznać i dążyć do bliskości. Bez względu na płeć pożądamy ludzi, których cechy uznajemy za atrakcyjne, nęcące, ciekawe, którzy wzbudzają w nas mieszankę zaciekawienia, ale też i niepewności. Pociągają nas także ludzie, którzy mają cechy, na które jesteśmy w jakiś sposób uwarunkowani.

 

Jeśli na przykład w młodości mężczyzna kochał się w długowłosej nauczycielce francuskiego, to jako dorosły człowiek może uznawać długie włosy za atrybut perfekcyjnej kobiecości – bo jego mózg kojarzył je będzie z silnym pobudzeniem, jakie kiedyś występowało na ten widok.

 

– mówi Katarzyna Kucewicz. Pożądanie u mężczyzn ma różne przyczyny, jednak często zależy od ich… Wyników badań. Poza osobowością, ogromne znaczenie w odczuwaniu pożądania ma u mężczyzn stan zdrowia. Jeżeli zaburzony jest poziom testosteronu we krwi, prawdopodobnie reakcje seksualne także będą ulegały zmianie. Znaczenie ma też poziom cynku, ponieważ ma on pewien wpływ na produkcję nasienia. Pożądanie u mężczyzn ma swoje objawy, więc jeżeli zauważyłaś, że w ostatnim czasie coś zmieniło się w zachowaniu twojego partnera, koniecznie zapytaj, czy wszystko u niego w porządku, a jeżeli tak – zasugeruj choćby rutynowe badania krwi.  

 

Sprawdź też: Dirty talk: „Powiedz mi, czego chcesz. Powiedz to brzydko”. Jak uprawiać „brudne gadanie”?

 

Dziennikarka z ambicjami, masą pozytywnej energii i tuzinem pomysłów. Interesuje się modą, psychologią i radiem. Prowadzi media społecznościowe. Otwarta na wszelkie nowości, nie boi się pająków, samotnych podróży ani ciekawych wyzwań.

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ