Saturday, October 5, 2024
Home / PARTNER MK  / Powrót do formy na lato ‒ zadbaj o zdrowie

Powrót do formy na lato ‒ zadbaj o zdrowie

Do treningów zabierz się z głową

Badania kontrolne

fot. Andres Gomez / Unsplash

Za oknem coraz cieplej a Ty ciągle pozostajesz w zimowym śnie? Zadbaj o zdrowie na lato a ciało odwdzięczy Ci się piękną sylwetką

 

O co zadbać, zanim podejmiesz aktywność fizyczną i zmienisz dietę? Badania kontrolne

Sport to zdrowie i generalnie trudno się z tym nie zgodzić, jednak jeśli Twój stan zdrowia wyjściowo jest zły, a ty podejmiesz aktywność samodzielnie, bez udziału specjalisty możesz zrobić sobie krzywdę. Pierwszym z badań, które warto wykonać przed rozpoczęciem treningów jest badanie podstawowe krwi, da ono ogólny obraz funkcjonowania organizmu. W badaniu powinno się ocenić nie tylko to czy twój wynik mieści się w zakresie referencyjnym, ale również jaki jest stosunek poszczególnych parametrów względem siebie. Kolejno warto wykonać badanie podstawowe moczu. Jeśli w ostatnim czasie bez wyraźnej przyczyny zauważyłeś u siebie zmianę wagi należy sprawdzić poziom TSH, FT3 i FT4. Osoby, które przeszły infekcję układu oddechowego, powinny ponadto wykonać RTG płuc i EKG.

 

Zmianę diety powinno się poprzedzić badaniem poziomu witamin i minerałów, tak by uzupełniać niedobory a nie przyjmować danych substancji w nadmiarze. Zarówno nadmiar jak i niedobór składników odżywczych może być szkodliwy dla organizmu. Poziom żelaza warto sprawdzić u osób bladych i sennych, poziom potasu i magnezu u skarżących się na skurcze mięśniowe. Warto również zwrócić uwagę na poziomy trójglicerydów i cholesterolu.

Jeśli nie wiesz jakie badania wykonać warto zgłosić się do lekarza ogólnego. Taka wizyta nie wymaga przeprowadzenia badania osobistego więc możesz ja zrealizować online dzięki telekonsultacji lekarskiej HomeDoctor.pl.

Konsultacja lekarska po otrzymaniu wyników badań

Po uzyskaniu badań konieczne jest przekazanie wyników lekarzowi, który oceni, czy jesteś gotowy do podjęcia aktywności fizycznej. Z lekarzem powinny się również skonsultować osoby posiadające jakiekolwiek dolegliwości, zwłaszcza ból, duszności czy uczucie niemiarowego bicia serca. Takie objawy wymagają oceny przez ortopedę, kardiologa i pulmonologa. Lekarz może wtedy zalecić wykonanie badań specjalistycznych. Osoby z problemami kardiologicznymi powinny ponadto wykonać próbę wysiłkową, oceni ona na jaki poziom aktywność będzie dla nich bezpieczny.

Jak zacząć?

Jeśli jesteś już przebadany i Twój stan zdrowia nie budzi zastrzeżeń, a lekarz poinformował Cię, jakich aktywności powinieneś unikać możesz przejść do zastanowienia się jaka aktywność fizyczna będzie sprawiać Ci przyjemność. Wiosna sprzyja spacerom, jeździe na rowerze i bieganiu, jednak w przypadku gorszej pogody dobrym rozwiązaniem może być pływanie, aerobik w wodzie czy siłownia. Pamiętaj żeby treningi wprowadzać stopniowo, jeśli rozpoczniesz zbyt intensywnie szybko możesz się zniechęcić.

 

O prawidłową dietę zadba dietetyk, jednak jeśli chcesz na początku układać ją sam zwróć uwagę na zróżnicowanie posiłków, dodaj dużą ilość warzyw, dobre źródło białka i ogranicz żywność przetworzoną. Pamiętaj również o prawidłowym nawodnieniu, wypijaj co najmniej 2 litry wody dziennie, plus dodatkową ilość w trakcie treningu. Unikaj napojów słodzonych.

 

Doskonałym uzupełnieniem wymienionych działań będzie skorzystanie z konsultacji fizjoterapeutycznej. Fizjoterapeuta sprawdzi twój trening i pomoże Ci, jeśli pojawią się pierwsze drobne kontuzje i nauczy Cię odpowiedniej autoterapii i rozciągania

Wszystkie te działania pozwolą Ci w zdrowy sposób zdobyć formę na lato, jednocześnie poprawiając samopoczucie.

Źródło: materiał Partnera MK

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ