Thursday, June 13, 2024
Home / Ludzie  / Kre-aktywne  / Potrzebujesz porady prawnej – co dalej?

Potrzebujesz porady prawnej – co dalej?

Gdzie zatem szukać pomocy, aby uzyskać wiarygodną poradę prawną?

W życiu praktycznie każdej osoby prawnej bądź fizycznej pojawia się sytuacja, kiedy potrzebuje ona porady prawnej. Dotyczyć może ona problemów związanych ze sferami życia prywatnego, publicznego czy zawodowego. Gdzie zatem szukać pomocy, aby uzyskać wiarygodną poradę prawną?

Adwokat

czy wiesz gdzie zgłosić się po poradę prawną? / fot. shutterstock

Co to jest porada prawna?

Prawo reguluje wszelkie kwestie związane z życiem gospodarczym, finansowym, prywatnym i społecznym. Bez wątpienia, gdy pojawia się palący problem, który należy rozwiązać przed organami administracji publicznej lub sądami, warto udać się do specjalistów o poradę prawną. Kancelaria adwokacka jest jednym z najlepszych miejsc, gdzie po taką poradę można się zgłosić.

Porady prawne mogą dotyczyć wszelkich kwestii obejmujących sprawy cywilne czy karne. Z pewnością osoby prawne i fizyczne znacznie częściej do prawników zwracają się w sprawach związanych z rozwodami, sprawami podatkowymi czy realizacją działalności gospodarczej. Korzystając z porady prawnej, warto poprosić, aby przygotowana została w sposób pisemny.

Porada prawna zazwyczaj dotyczy konkretnego przypadku – adwokat, na podstawie przesłanek prawnych oraz przekazanych danych sprawy indywidualnej, powinien przedstawić sposób działania, który z jednej strony w jak najbardziej kompletny sposób zaspokoi oczekiwania klienta, a z drugiej będzie zgodny z przepisami prawa. Jednakże porada prawna to nie tylko wskazanie drogi do realizacji poszczególnych zadań. W ramach tej czynności prawnik może także przygotować projekt umowy, komplet pism procesowych czy wykładnię prawa dotyczącą wybranego zagadnienia.

Wykorzystanie porady prawnej

Otrzymawszy kompletną poradę prawną klient może z niej korzystać w taki sposób, jaki jest mu potrzebny. „W sprawach nieskomplikowanych lub niewymagających interwencji w organach administracji publicznej czy sądach, klient z powodzeniem może wykorzystać taką poradę prawną samodzielnie” – mówiadwokat Kamil Flatow z Kancelarii Adwokackiej w Warszawie. Jednakże sytuacja nieco się komplikuje w przypadku konieczności stawienia się w sądzie lub udowadniania swych praw wobec organów władzy. W takich sytuacjach z pewnością najwygodniej i najbezpieczniej jest wynająć prawnika, który poprowadzi całą sprawę od początku do końca, czyli od wystawienia opinii prawnej po zakończenie postępowania sądowego czy administracyjnego i uzyskanie wyroku lub decyzji administracyjnej. Takie postępowanie z pewnością daje gwarancję znacznie większego powodzenia.

Oceń artykuł
1KOMENTARZ
  • Kancelaria 25 lipca, 2016

    Bardzo dziękuje za porady płynące z tego artykułu. 🙂

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ