Thursday, January 16, 2025
Home / Rozwój  / Biznes  / Poszukiwanie pracy – 5 rzeczy, o których musisz pamiętać przygotowując CV

Poszukiwanie pracy – 5 rzeczy, o których musisz pamiętać przygotowując CV

Dopracowane CV to klucz do sukcesu

kobieta szukająca pracy w internecie

fot. Pexels

Poszukiwanie pracy bywa zajęciem czasochłonnym i bardzo stresującym. Warto odpowiednio się do niego przygotować, nie tylko wykonując research w zakresie kanałów, za pomocą których uda się dotrzeć do interesujących ofert, ale też przyłożyć się do tworzenia CV. Wydaje się, że to tylko jedna strona A4, zapełnienie jej treścią nie powinno stanowić problemu, ale jednak wiele osób nie podchodzi do tematu z należytą dbałością. A przecież ten dokument przeważnie przesądza o sukcesie lub porażce złożonej aplikacji

 

Jak powinno wyglądać CV?

Zawartość jest kluczowa, ale równie istotne jest to, w jaki sposób została przedstawiona. Dokument powinien być estetyczny. Podział na poszczególne sekcje pozwoli rekruterowi z łatwością odnaleźć najważniejsze z jego punktu widzenia informacje. Nagłówki kierują do konkretnych stref, pogrubione frazy zwracają uwagę na ważne kwestie, a wyodrębnione w górnej części dane kontaktowe od razu wskazują, kto o stanowisko się ubiega. Rekruterowi łatwiej będzie zapamiętać imię i nazwisko kandydata, jeśli umieszczone zostaną w nagłówku i napisane będą większą czcionką.

 

Przejrzysta forma, jednolita, prosta i przyjemna w odbiorze czcionka, wyróżnienia oraz całość pogrupowana w odpowiednie kategorie sprawią, że CV prezentować się będzie profesjonalnie i schludnie. Ściana zbitego tekstu, zbyt mała czcionka oraz źle dobrane interlinie przyczynią się do tego, że CV będzie nieczytelne i zostanie odrzucone bez zagłębiania się w szczegóły.

komputer - podczas poszukiwania pracy

fot. Pexels

Co powinno znaleźć się w CV?

Aby dokument zachował estetyczny wygląd, nie może być przeładowany treścią. Rozważnie należy dobrać zawartość, dopasowując ją do przedstawionej oferty. Chcesz znaleźć zatrudnienie w sercu Wielkopolski, sprawdź ogłoszenia o pracę w Poznaniu i dostosuj CV do konkretnej oferty.

 

1. Dane kontaktowe

Niezbędne są imię, nazwisko, adres e-mail oraz telefon kontaktowy, aby osoba planująca zatrudnić mogła przekazać informację zwrotną. Ciekawą opcją jest również umieszczenie w tym segmencie tytułu zawodowego, choć przydatne jest to tylko w sytuacji, gdy tytuł zbieżny jest ze stanowiskiem, jakiego aplikacja dotyczy. Nie należy podawać dokładnego adresu czy numeru PESEL.

2. Przebieg kariery zawodowej

Potencjalny pracodawca chciałby się dowiedzieć, jakim doświadczeniem dysponuje kandydat. Jeśli doświadczenie obejmuje różne branże i stanowiska, nie trzeba wymieniać wszystkich, a dobrą praktyką jest skoncentrowanie się jedynie na tych nawiązujących do danej oferty. Jeśli jednak kandydat znajduje się dopiero na początku ścieżki zawodowej, może skupić się na odbytych praktykach, działalności szkolnej i pozaszkolnej w postaci wolontariatu czy aktywnego uczestnictwa w kółkach tematycznych, jednocześnie podkreślając zdolności, jakie w związku z tymi zajęciami zdobył.

3. Umiejętności

Mowa tu zarówno o umiejętnościach twardych, jak i miękkich. Obsługa komputera i znajomość pakietu Office to praktycznie warunek konieczny każdego stanowiska biurowego, za to wzmianka o spawaniu konkretną metodą da pracodawcy odpowiedź, czy aplikujący posiada odpowiednie kwalifikacje, by sprawdzić się w usługach świadczonych przez jego przedsiębiorstwo. Umiejętności miękkie sugerują natomiast, czy poszukujący pracy ma właściwe predyspozycje, by odnaleźć się na wskazanym stanowisku.

4. Wykształcenie

Ukończone szkoły i kierunki studiów są ważne, ale nie powinny widnieć na czele dokumentu. Lepiej, gdy ustępują miejsca doświadczeniu oraz umiejętnościom. Oczywiście nie należy uwzględniać całego przebiegu edukacji, a jedynie wymienić ostatni etap.

5. Klauzula będąca zgodą na przetwarzanie danych

Jest to element obowiązkowy, ale zarazem niemający żadnego wpływu na ocenę kandydata. Najlepiej więc umieścić klauzulę w stopce, stosując przy tym mniejszą czcionkę, aby nie zabierała cennej przestrzeni jednostronicowego dokumentu.

Inne elementy, o których warto pamiętać, tworząc CV

Staranne przygotowane dokumentu dobrze świadczy o kandydacie, dając do zrozumienia, że do zadań służbowych również z dużą dokładnością będzie podchodzić. Trzeba zatem przed wysłaniem przejrzeć CV, aby wyłapać i wyeliminować błędy, literówki czy poprawić formatowanie. Brak spójności w zakresie formatowania wprowadza chaos, dlatego w tej materii lepiej nie przesadzać i nie stosować wszystkich możliwych elementów wyróżniających typu boldowania, podkreślenia, kolory, grafiki. Rozsądniej wybrać jedną metodę akcentowania kluczowych treści. Plik należy nazwać imieniem oraz nazwiskiem i zapisać w formacie PDF.

Źródło: materiał Partnera MK
Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ