Thursday, March 20, 2025
Home / PARTNER MK  / Postanowienia noworoczne ‒ jak je planować?

Postanowienia noworoczne ‒ jak je planować?

Z nowym rokiem nowa nadzieja na ich spełnienie

postanowienia noworoczne

Czy też masz zwyczaj robić postanowienia noworoczne? / fot. Cn Ora, Istock Photo

Wraz z początkiem roku czujemy przypływ nowej energii i chęć zaplanowania kolejnych miesięcy. Na listę postanowień wrzucamy kolejne punkty, dodajemy cele i marzenia. Ruszamy pełni motywacji i samozaparcia, ale z tygodnia na tydzień nasz zapał słabnie. W połowie roku orientujemy się, że nasza wizja gdzieś po drodze się rozmyła, a w grudniu spoglądamy wstecz i czujemy, że zmarnowaliśmy rok. Znasz to? Zobacz, jak zaplanować rok, aby postanowienia noworoczne nie okazały się tylko styczniowym zrywem?

 

Zanim zaczniesz tworzyć listę postanowień noworocznych, przede wszystkim uświadom sobie, że… nie musisz ich robić. Możesz zaplanować naukę nowego języka, schudnięcie kilkanaście kilogramów, czy zmianę pracy, ale nie traktuj tego jako obowiązku, od którego zależy powodzenie całego roku. Równie dobrze możesz przeżyć rok bez postanowień lub zmienić je po drodze – zgodnie z tym, co w danym momencie Ci służy. Plany i cele są dla Ciebie, a ich realizacja powinna być przyjemnością. Chyba że chodzi o zdanie egzaminu lub badania kontrolne – do takich postanowień trzeba podejść poważnie.

Zacznij planowanie od podsumowania

Jest bardzo ważna rzecz, którą należy zrobić zanim powstaną postanowienia na nowy rok. Chodzi o podsumowanie poprzednich miesięcy. Co wyszło, a co nie, dlaczego niektórych planów nie udało się zrealizować, co można było zrobić lepiej lub inaczej? Szczere odpowiedzi na te pytania pozwolą zastanowić się nad tym, ile realnie możemy zrobić, co odpuścić i jakie przeszkody stają na drodze do realizacji celów. Dopiero po takiej krótkiej analizie możemy przystąpić do planowania kolejnego roku.

Zobacz też:
Jak zrobić podsumowanie roku – 10 sprawdzonych pomysłów

Wypisz wszystkie postanowienia noworoczne

Zastanów się, co chcesz osiągnąć przez kolejne miesiące. Wypisz wszystkie plany i marzenia, najpierw bez limitu. Następnie dokładnie przyjrzyj się tej liście i… wykreśl większość! Tak, dobrze czytasz. Wszystkie na pewno nie uda się zrealizować. Dlatego Twoje postanowienia muszą być:

 

• Realne,
• Konkretne,
• Osadzone w czasie.

 

Co to znaczy? Jeśli chcesz schudnąć Twoim postanowieniem nie może być „schudnąć”. Realnie oceń, czy masz przestrzeń na dietę i ćwiczenia, następnie określ o ile konkretnie chcesz zmniejszyć swoją wagę i wyznacz sobie na to termin. Postępuj tak z każdym postanowieniem i pamiętaj, aby na jeden rok nie wybierać więcej niż 3 dużych celów i maksymalnie 2 małych. Inaczej szybko się zniechęcisz i Twoja motywacja wyparuje razem ze śniegiem.

Może Cię zainteresuje:
„Schudnę w nowym roku” Jak to zrobić skutecznie?

Jak pracować z postanowieniami noworocznymi?

Wypisanie postanowień to nie wszystko. Tak naprawdę to dopiero początek pracy z planami. Teraz czas na rozłożenie każdego z nich na mniejsze cele i umiejscowienie ich w konkretnym czasie. Na przykładzie diety rozpisujemy sobie na kolejne miesiące. W każdym piszemy, ile musimy zrzucić kilogramów, co jeść, co ćwiczyć, z czego zrezygnować, itp. Pozwoli to nie tylko lepiej zaplanować i przestrzegać postanowień, ale i kontrolować je po każdym większym etapie (w tym przypadku co miesiąc).

Postanowienia noworoczne: do biegu, gotowi, start!

Sam plan to jedno, ale ważne jest przede wszystkim działanie. Dlatego zaraz po rozpisaniu postanowień przystąp do akcji. Umów się na wizyty lekarskie, aby skontrolować zdrowie, wykup karnet na siłownię lub do kina, zapisz się na masaż lub kurs językowy, wykup dostęp do cateringu dietetycznego albo konsultację z dietetykiem. Postanowienia noworoczne mogą generować dodatkowe wydatki, dlatego jeśli nie chcesz nadwyrężać noworocznego budżetu dobrym rozwiązaniem będzie pożyczka przez Internet. Dzięki temu zaczniesz od razu, bez czekania na kolejną wypłatę.

Źródło: materiał Partnera MK
Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ