Saturday, May 8, 2021
Home / Rozwój  / Psychologia  / Rok 2015 należy do nas

Rok 2015 należy do nas

Schudnę 10 kilo, zacznę oszczędzać, polecę do Nowego Jorku, znajdę miłość życia, zmienię mieszkanie. Brzmi znajomo?

Schudnę 10 kilo, zacznę oszczędzać, polecę do Nowego Jorku, znajdę miłość życia, zmienię mieszkanie. Brzmi znajomo? Słynne powiedzenie „Z nowym rokiem nowym krokiem” może skłaniać do mobilizacji, choć obserwacje naukowców nie pozostawiają złudzeń – plany na nowy rok są równie często źródłem frustracji. Tekst: Emilia Kotnis-Górka

Bridget jones

Szaleństwo postanowień noworocznych wybuchło po sukcesie książek o Bridgett Jones ponad 15 lat temu. Jej udało się zrealizować jedno. Znalazła miłość życia. Choć, jak wiemy, łatwo nie było… / fot. Everett/East News

Czemu tak się dzieje? Przede wszystkim dlatego, że obiecujemy sobie za dużo naraz, planujemy rzeczy nierealne, przekraczające nasze możliwości finansowe, czasowe i fizyczne, nie potrafimy się zmotywować. Optymizmem nie napawają również badania TNS OBOP, który dwa lata temu sprawdził, co statystyczny Polak postanawia zmienić z nowym rokiem oraz jak mu się udaje dopiąć swego. Jak się okazuje, postanowienia noworoczne dotyczą niemal połowy z nas (45 proc.). Zrealizować je udaje się jedynie co dwudziestej osobie.

Nie musi tak jednak być. W 2015 roku uda się wam wiele zmienić, jeśli lista noworocznych postanowień zostanie skrojona na miarę waszych możliwości, a powieszona na lodówce stanie się impulsem do działania. Każdy czas jest dobry, żeby zacząć wszystko od nowa i spełniać swoje marzenia. Można sobie postanowić wszystko, ale zanim to zrobimy, warto się zastanowić, czy naprawdę tego chcemy i czy jesteśmy w stanie to zrealizować, nie wydając fortuny i nie rujnując równowagi psychicznej. Jeśli cel wydaje się realny, a jego osiągnięcie może zmienić nasze życie na lepsze, można go wpisać na listę noworocznych postanowień.

Jak zwiększyć swoje szanse na to, że lista postanowień na 2015 rok stanie się listą waszych osobistych sukcesów, podpowiadają Czytelniczkom „Miasta Kobiet” eksperci: Maria Rotkiel – psycholog i terapeutka, Grzegorz Piekarczyk – trener personalny, dr Marek Wasiluk – specjalista od medycyny estetycznej, Marta Niedźwiedzka – sex coach, oraz Miłosz Brzeziński – konsultant biznesowy.

Nie zaczynaj od jutra, zaczynaj od planu

postaowienia rotkiel int

Maria Rotkiel psycholog i terapeutka, specjalistka od public relations. Zajmuje się m.in. treningami rozwoju zawodowego i osobistego oraz terapią par. Autorka popularnych poradników psychologicznych

Badania OBOP nie pozostawiają złudzeń – mało komu udaje się dotrzymać postanowień noworocznych. Jaki jest więc sens tego zbiorowego rytuału?
Maria Rotkiel: Postanowienia, rozumiane jako cele, których realizacja wniesie w moje życie ważną i pomocną zmianę, to bardzo dobry pomysł. Wyznaczanie sobie celów i ich osiąganie to konieczny element pracy nad sobą, rozwoju, dbania o jakość naszego życia. Dzięki temu nie stoimy w miejscu. Ważne daty, okazje mogą być pomocną motywacją, naturalnie wyznaczając czas startu. Problem polega na tym, że często zaczynamy i kończymy na etapie pierwszym, czyli postanowienia.

Co wpływa na powodzenie w planowaniu i przyjmowaniu postanowień?
Maria Rotkiel: Aby cel został zrealizowany, oprócz postanowienia trzeba mieć plan i konsekwentnie go realizować. Co więcej, ten plan powinien być realistyczny, adekwatny do naszych możliwości i dobrze osadzony w czasie. Powinien zawierać cele krótko- i długoterminowe, a poprzeczka nie może być powieszona za wysoko. Kolejna ważna kwestia to kryteria, które pozwolą ocenić, czy plan jest realizowany czy nie. To odpowiedź na pytanie, po czym konkretnie poznam, że moje działanie przynosi oczekiwany efekt.

Który moment jest najlepszy na wprowadzanie zmian? 1 stycznia, każdy pierwszy dzień miesiąca, każdy poniedziałek? A może każde „jutro”?
Maria Rotkiel: Ważne jest, aby nie odkładać realizacji postanowień na jutro. Warto zacząć od zaraz.

Dlaczego postanowienia najczęściej dotyczą nas samych, a dużo rzadziej relacji z innymi osobami?
Maria Rotkiel: Postanowienia dotyczące pracy nad sobą wynikają ze słusznego przekonania, że zmianę w życiu należy zacząć od zmiany w sobie. Jeśli chcę poprawić relację z ważną dla mnie osobą, to zadaję sobie pytanie: co ja mogę zrobić, co ja mogę zmienić w swoim zachowaniu i nastawieniu? To uruchomi zmiany w relacjach z innymi osobami i w ważnych obszarach naszego życia.

Czy warto przedyskutować swoje plany na kolejny rok z kimś bliskim?
Maria Rotkiel: Wsparcie bliskich osób jest dodatkową motywacją. Bliscy mogą nam również coś pomocnego podpowiedzieć, poradzić, a czasem zwykłe „trzymam za ciebie kciuki” jest wspierające. Jednak ich zdanie nie powinno być kluczowe. To nasza decyzja, nasza motywacja i nasza konsekwencja w działaniu mają decydujące znaczenie.
Jak się zmotywować, kiedy czujemy, że nie dajemy rady, a bardzo chcemy osiągnąć cel?
W motywacji do konsekwentnego działania pomocne są np. nagrody, ale najważniejsze jest odpowiedzenie sobie na pytanie: po co to robię? Co mi da osiągnięcie tego celu? Poczucie sensu działania, korzyści z niego wynikających to paliwo napędowe. Ważny jest również stosunek do siebie samej. Jeśli lubię i szanuję siebie, jeśli chcę dbać o siebie i jakość swojego życia, jeśli buduję w sobie postawę miłości do siebie, to łatwiej mi dotrzymywać słowa danego sobie samej.

Czytaj dalej na następnej stronie

Review overview
2 komentarze
  • cornhole board spacing 15 stycznia, 2020

    … [Trackback]

    […] Find More to that Topic: miastokobiet.pl/postanowienia-noworoczne-2/ […]

  • watch child porn 15 stycznia, 2020

    … [Trackback]

    […] Read More Information here on that Topic: miastokobiet.pl/postanowienia-noworoczne-2/ […]

POST A COMMENT

Chcę być informowany/a o odpowiedziach