Tuesday, March 5, 2024
Home / Styl życia  / Dom  / Pościel satynowa czy bawełniana? Pościel na lato

Pościel satynowa czy bawełniana? Pościel na lato

A Ty? W jakiej wolałabyś się budzić każdego letniego poranka?

Pościel na łóżku

fot. https://pxhere.com

Odpowiednio dobrana pościel pozwala na dobry i jakościowy wypoczynek, który pomoże nam nabrać energii na następny dzień. To, na jaki materiał padnie nasz ostateczny wybór, zależy tylko i wyłącznie od naszych preferencji. Zarówno bawełna satynowa, jak i klasyczna bawełna ma właściwości, które można pokochać. Aby nieco ułatwić wybór, postanowiliśmy zawszeć w poniższym artykule najważniejsze cechy pościeli satynowej oraz bawełnianej. Zapraszany do lektury!

 

Pościel satynowa – właściwości bawełny satynowej

Nie każdy jest tego świadom, ale bawełna i satyna to dokładnie ten sam materiał. Podstawową różnicą, która sprawia, że obie tkaniny łatwo jest od siebie oddzielić, to stosowany splot. Klasyczna bawełna charakteryzuje się możliwie najprostszym splotem „w kratę”. Poszczególne nici przecinają się pod kontem prostym, tworząc materiał jednakowy z obu stron. Bawełna satynowa swój szczególny charakterystyczny feeling uzyskuje dzięki innemu splotowi, który w przybliżeniu przypomina romby. Nici przecinają się pod kątem, tworząc delikatny i śliski materiał podobny luksusowemu atłasowi.

Jaka pościel lepsza ‒ bawełniana czy satynowa?

Wybierając pościel warto zwrócić uwagę na to kiedy będziemy jej używać. Aby nieco ułatwić wybór, postaramy się krótko scharakteryzować oba materiały:

 

Pościel satynowa – pościel wykonana z satyny bawełnianej świetnie sprawdzi się szczególnie w letnie, ciepłe noce. Poszewka stosowana bez wypełnienia, często jest jedynym przykryciem, którego potrzebujemy, gdy na zewnątrz panują wysokie temperatury. Miękki i delikatny materiał przy pierwszym kontakcie ze skórą daje uczucie przyjemnego chłodu, co może być dodatkowym jego atutem.

 

Pościel bawełniana – klasyczny i chyba najczęściej wykorzystywany rodzaj materiału. Bawełna jest miękka i przyjemna w dotyku, a jej splot umożliwia dobrą regulację temperatury ciała. Właściwości higroskopijne materiału sprawiają, że wilgoć trudniej się gromadzi, co świetnie sprawdza się w przypadku alergików.

Jak prać bieliznę pościelową?

Pranie pościeli jest tematem bardzo często poruszanym na forach internetowych. Każdy ma na ten temat trochę inne zadnie. Aby zachować odpowiedni poziom higieny, przy jednoczesnym zwracaniu uwagi na wytrzymałość materiału powinniśmy zawsze przestrzegać zaleceń producenta, które zazwyczaj znajdują się na metach. Niestety nasza nadgorliwość, lub po prostu zapominalstwo, często przyczynia się do urywania i obcinania wszelkich odstających z materiału papierków. Co wtedy? Przybywamy z pomocą! Pościel pierzemy różnie w zależności od materiału, z którego jest wykonana.

 

Jak prać pościel bawełnianą?

Klasyczna bawełna daje nam największe pole do popisu jeśli chodzi o temperaturę prania. Naukowcy są zgodni, że jeśli chcemy pozbyć się z materiału wszelkich zanieczyszczeń w postaci drobnoustrojów, temperatura powinna być nie mniejsza niż 60 stopni.

 

Jak prać pościel z bawełny satynowej?

Bardziej delikatny materiał wymaga innych środków. Aby zachować czystość oraz dobrą kondycję pościeli wykonanej z bawełny satynowej, temperatura prania powinna znajdować się w przedziale między 40 a 60 stopni.

 

Artykuł powstał we współpracy z Darymex

Źródło: materiał Partnera MK
Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ