Saturday, June 22, 2024
Home / Styl życia  / Dom  / Meble i akcesoria  / Pościel na lato a zdrowy sen. Jakie materiały wybrać?

Pościel na lato a zdrowy sen. Jakie materiały wybrać?

Aby wstawać z łóżka wypoczętym

Pościel na lato

fot. Pixabay

Dobrze dobrana pościel zapewnienia wygodny i zdrowy sen. W lecie jesteśmy narażenie na nadmierne pocenie, a wysokie temperatury przeszkadzają w spokojnym śnie, jakie pościele więc powinnyśmy wybrać, a jakich unikać w okresie letnim? Z ekspertami ze sklepu internetowego https://i-posciel.pl, spróbujemy ułatwić Ci wybór i przedstawimy kilka dostępnych opcji, które są najlepsze na ciepłe noce

 

Jaką pościel wybrać na lato?

W upalne noce szczególnie powinniśmy postawić na lekkie i przewiewne tkaniny. Naturalne pościele przepuszczają powietrze i odprowadzają wilgoć, dzięki temu nasza skóra może oddychać, a my nie będziemy narażone na przegrzanie ciała. Drugim kryterium, które powinnyśmy brać pod uwagę, jest waga pościeli, często wyrażana w gramaturze tkaniny, na lato idealne będą komplety o gramaturze 120g/m2 oraz niższych, ponieważ gruba pościel będzie po prostu zbyt ciepła.

Pościel bawełniana czy satynowa?

Pierwsze co nasuwa się na myśl podczas wyboru pościeli letniej to pościel satynowa oraz bawełniana. Te dwa rodzaje tkanin są szeroko dostępne na polskim rynku. Czym się różnią? Poniżej scharakteryzujemy oba materiały:

 

Pościel satynowa często widnieje pod nazwą pościel z satyny bawełnianej, jest to bardzo ważne, ponieważ słowo satyna nie określa rodzaju materiału (np. bawełna) tylko rodzaj splotu nici. Pościel z satyny bawełnianej jest niczym innym niż pościelą wykonaną z bawełny o splocie satynowym. Jest to pościel bardzo zwiewna i lekka, w dotyku delikatnie się przelewa i posiada charakterystyczny dla satyny połysk. Jest to najczęściej wybierana tkanina na lato.

fot. materiał Partnera

Pościel bawełniana podobnie jak pościel z satyny bawełnianej jest wykonana z naturalnej bawełny. Jest to gładka pościel o klasycznym splocie, nie posiada połysku. Pościel bawełniana jest przewiewna, reguluje temperaturę, a jej właściwości higroskopijne sprawiają, że szybko odprowadza wilgoć podczas snu.

 

Satyna bawełniana i klasyczna pościel bawełniana jest wykonana z tego samego materiału, czyli bawełny, różnią się przede wszystkim splotem nici. W przypadku pościeli bawełnianej nici układają się w kratkę, tworząc jednakowy materiał z obydwu stron. Satyna bawełniana tkana jest w inny sposób, nici układają się pod kątem, dzięki temu jedna strona tkaniny jest matowa, a druga lekko śliska i połyskująca.
Satyna bawełniana jest również bardziej delikatna niż klasyczna bawełna płaska, z tego względu polecana jest dla wszystkich tych, którzy mają wrażliwe ciało narażone na podrażnienia.

Jakie inne materiały warto wziąć pod uwagę?

Przede wszystkim materiały naturalne, które pozwolą skórze oddychać i będą na tyle lekkie, aby nie przegrzały ciała. Obok satyny bawełnianej i bawełny płaskiej dostępnych jest jeszcze kilka ciekawych modeli:

 

• Pościel z bambusa jest to mniej popularna tkanina niż dwie wcześniej wspomniane, co wcale nie oznacza, że są od nich gorsze jakościowo. Włókno bambusowe znacznie lepiej odprowadza wilgoć od klasycznej bawełny, dlatego, jeśli noce są bardzo gorące a Ty zmagasz się z potliwością, nici bambusowe będą wręcz idealne. Bambus ponad to bardzo dobrze reguluje ciepło, a sama tkanina w dotyku daje przyjemne doznania.

 

• Pościele z muślinu to kolejna propozycja warta uwagi. Muślin podobnie jak nici bambusowe bardzo dobrze pochłania wilgoć, najczęściej spotkać możemy pościele z muślinu bawełnianego, które są bardzo delikatne w dotyku i w pełni hipoalergiczne. Muślin nie ma gładkiej powierzchni, jednak jest bardzo miękki i delikatny dla skóry.

Jakich pościeli nie powinnyśmy wybierać na lato?

Wspomnieliśmy, że na lato sprawdzają się pościele naturalne, to jest prawda, jednak nie możemy zapominać o grubości tkaniny. Grube pościele są zbyt ciepłe co w efekcie będzie nie tyle co mało komfortowe, ale może wpłynąć negatywnie na nasze zdrowie, zbyt wysoka temperatura podczas snu spowoduje przegrzanie ciała. Taką pościelą, która jest zbyt gruba, jest pościel flanelowa, wykonana z bawełny jest przewiewna, ale jej duża gramatura (zazwyczaj powyżej 140g/m2) jest zbyt duża.

 

W okresie letnim nie powinno się używać pościeli z poliestru. Pościel z włókien syntetycznych jest bardzo cienka, włókna poliestrowe są cieńsze od bawełny, jednak ich słabe właściwości przepuszczania powietrza całkowicie dyskwalifikują tego typu kompletu na bardzo ciepłe noce. Znacznie lepiej wybrać nieco droższe komplety z bawełny i zagwarantować sobie komfort, a poliester pozostawić na pozostałe pory roku.

Źródło: materiał Partnera MK
TAGI
Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ