Wednesday, April 17, 2024
Home / PARTNER MK  / Pościel dla alergika ‒ jaką wybrać? Najważniejsze informacje

Pościel dla alergika ‒ jaką wybrać? Najważniejsze informacje

Kurz i roztocza ‒ główne zagrożenie

Pościel dla alergika

fot. Conger Design / Pixabay

Osób, które mają problemy z alergią, nie brakuje. W ich przypadku niezwykle istotny jest wybór odpowiedniej pościeli. Wybór różnego rodzaju pościeli dla alergika jest na rynku tak szeroki, że naprawdę trudno jest się w tym połapać

 

Niemal każdy sklep internetowy z pościelą oferuje całą masę rodzajów. Dobrze jest zatem wiedzieć, czy czym kierować się przy jej wyborze, aby zakupić taką, która spełniać będzie wszystkie wymagania alergika. Poza tym istotne jest również to, aby wiedzieć, jak często taką pościel powinno się zmieniać.

Jaką pościel dla alergika wybrać?

Jakość snu ma ogromny wpływ na samopoczucie i ogólny stan zdrowia. Ważne jest zatem, ale właściwie o niego zadbać. Na jakość snu wpływ ma wiele czynników. Wśród nich wymienić można oczywiście to na czym i pod czym się śpi. Istotna jest także sama atmosfera w sypialni. Jednak jednym z najważniejszych elementów jest dobór właściwej pościeli. Jej jakość ma ogromny wpływ na sen, zwłaszcza w przypadku alergików.

 

Do najbardziej powszechnych alergenów zaliczyć można roztocza kurzu domowego. Większość osób doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że znaczne ich ilości znajdują się właśnie w pościeli. Ich obecność to niestety spore problemy dla alergików. Zatem jaka pościel dla alergika na roztocza sprawdzi się najlepiej? Przede wszystkim powinna być ona uszyta z naturalnych materiałów. Idealnie sprawdzi się tu bawełna. Nie można jednak przy tym zapomnieć, że o bawełnianą pościel dla alergika na roztocza trzeba właściwie dbać. Ważne jest, aby była systematycznie prana i prasowana. Dodatkowo pościel powinna być często wietrzona.

Wybór pościeli dla alergików ‒ na co zwrócić uwagę?

Od tego, jaką pościel dla alergika się wybierze, zależeć będzie jakość snu. Czego na pewno trzeba się wystrzegać? Od razu powiedzieć może, że w przypadku alergików bardzo złym wyborem będzie pościel puchowa. Trzeba bowiem wiedzieć, że pierza działają na roztocza niemal jak magnes. Pierza to dla roztoczy idealne środowisko do rozwoju. A co z kołdrą i poduszkami? W tym przypadku dobrym rozwiązaniem będzie zakup kołdry i poduszek z wypełnieniem silikonowym. Można je bez przeszkód prać w pralce, co z pewnością stanowi dużą zaletą. Najlepiej w temperaturze nie mniejszej niż 55 stopni. Jeśli mowa o kołdrach, to uwagę warto zwrócić na tę z wypełnieniem lateksowym. Jej zaletą jest fakt, że nie przyjmuje ona kurzu.

 

Wracając do pościeli, to w przypadku alergii na roztocza bardzo dobrze sprawdzi się pościel jedwabna. Wynika to po prostu z tego, że jedwab jest hipoalergiczny. Innymi słowy, na takiej pościeli nie gromadzą się roztocza, a tym samym nie pojawiają się tu problemy z reakcjami uczuleniowymi. Poza tym skóra w takiej pościeli swobodnie oddycha, co jeszcze lepiej wpływa na jakość snu. Wśród zalet pościeli z jedwabiu wymienić można również to, że jest ona bardzo lekka i przyjemna w dotyku. Dostępna jest w różnych kolorach. Dość ciekawym rozwiązaniem jest choćby żółta pościel. To z pewnością najlepsza pościel dla alergika. Pamiętać jednak trzeba, że taka pościel prana musi być chemicznie.

Jak często zmieniać pościel dla alergika?

Pozostała jeszcze kwestia samej wymiany pościeli dla alergika. Jak często należy to robić? Na pewno nie powinno się tego robić zbyt rzadko. Dotyczy to nie tylko pościeli, ale także kołdry i poduszek. Jeśli chodzi o samą pościel to ta prana i zmieniana na nową powinna być raz w tygodniu. Z kolei w przypadku kołdry i poduszek to do takiej zmiany dochodzić powinno co kilka tygodni. Tymczasem w wielu polskich domach kołdrę wymienia się nawet co kilka lat. To zdecydowanie za rzadko. Jak wspomniano, kołdra alergika prana i wymieniana powinna być co kilka tygodni. Jak kiedy zakupić zupełnie nową pościel, kołdrę i poduszki? Dobrze, jeśli takiego zakupu dokonywać będzie się co 2-3 lata. Na koniec wspomnieć jeszcze trzeba o tym, aby nie zapominać o częstym i dokładnym sprzątaniu w sypialni. Jeśli nie będzie się dbać o to, co dzieje się w otoczeniu łóżka, to nawet najlepsza pościel dla alergika, kołdra i poduszka nic nie pomogą.

Źródło: materiał Partnera MK

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ