Friday, April 19, 2024
Home / Uroda  / Porady na spokojny sen dla ząbkujących dzieci

Porady na spokojny sen dla ząbkujących dzieci

podajmy kilka sposobów, sprawdzonych przez mamy ząbkujących maluchów, które w ich domach odniosły sukces.

Ząbkujące dzieci często źle śpią. Niewyspany maluszek gorzej znosi ząbkowanie. Poza tym zły sen, to również ogromny problem dla rodziców, którzy nie śpią wraz z dziećmi. Poniżej podajmy kilka sposobów, sprawdzonych przez mamy ząbkujących maluchów, które w ich domach odniosły sukces.

happy young family

Jak pomóc dziecku, żeby spokojnie przespało całą noc? / fot. fotolia

Bolesne ząbkowanie to często synonim nieprzespanych nocy. Niestety maluchy w nocy często się budzą, płaczą, nie mogą ponownie zasnąć. Kilka takich nocy może sprawić, że jedno z rodziców drzemki będzie urywać sobie w pracy…

Jak zatem pomóc dziecku, aby spokojniej spało, gdy bolesne ząbkowanie daje mu się we znaki?

Przeprowadziliśmy rozmowy z mamami, które podzieliły się z nami kilkoma sposobami, które w ich domach się sprawdziły: dzieci spały dużo lepiej, wybudzanie następowało rzadziej i dzieci szybciej zasypiały. Warto więc spróbować. Oto one:

1. Spanie z dzieckiem

Jeżeli nasze łóżko od początku jest łóżkiem dzielonym z dzieckiem, to nie ma problemu. Zazwyczaj rodzice, którzy śpią z dziećmi najrzadziej narzekają na nieprzespane noce. Jeżeli nasza pociecha śpi sama, warto w czasie bolesnego ząbkowania pozwolić jej spać z nami. Dziecko, które śpi z rodzicem jest dużo spokojniejsze. Ból i wszystkie objawy ząbkowania są dla malucha trudnym doświadczeniem, którego nie rozumie. Czuje się w tym czasie dużo bardziej zagubiony. Gdy pozwolimy mu spać z nami poczuje się bezpiecznie. Obok rodziców dziecko łatwiej zaśnie, bo będzie czuło się dobrze. Poza tym, gdy się wybudzi, wystarczy odwrócić maluszka do siebie i polulać. Młody człowiek śpiąc i słysząc oddech rodziców również lepiej śpi, rzadziej się budzi. Mamy, które spały z dziećmi, opowiadały nam, że maluchy zaczęły dużo lepiej spać, a gdy ból wybudzał je w nocy, wystarczyło się przytulić i dzieci się uspokajały, szybko też zasypiały.

2. Pierś zawsze pomaga

Pierwsza rada łączy się z drugą. Jeżeli karmimy piersią ząbkujące niemowlę, możemy w każdej chwili dać mu pierś. To metoda, która zawsze skutkuje sukcesem. Ssanie piersi uspokaja, poza tym ciepłe mleko koi ból. Bliskość mamy jest w tym przypadku bezcenna. To bardzo wygodne rozwiązanie. Gdy maluszek się wybudza, wystarczy dać mu pierś i spać dalej. Wszystkie mamy potwierdziły stuprocentową skuteczność tej metody na bolesne ząbkowanie.

3. Bezpieczne lekarstwo na bolesne ząbkowanie przed snem

Przed położeniem dziecka spać można zaaplikować mu naturalne lekarstwo na ząbkowanie, które będzie działało przeciwbólowo i przeciwzapalnie. Najlepiej podawać leki, składające się wyłącznie z naturalnych składników, które nie wywołują skutków ubocznych i można je podawać nawet maleńkim dzieciom (np. Camilia, Viburcol). Lekarstwo podane przed snem będzie działało podczas nocy, więc maluszek będzie spał spokojniej.

4. Gryzak, maskotka, smoczek – zestaw przyłóżkowy

Każdy rodzic ząbkującego dziecka wie, że na ząbkowanie nie ma jak ulubiona zabawka, smoczek lub gryzaczek. Każde dziecko posiada rzecz, którą uwielbia tulić, ssać, gryźć. Zawsze obok łóżka powinien się więc znaleźć nasz tzw. As z rękawa. Ulubiona zabawka pomoże uspokoić się maleństwu i ukoi ból.

Oceń artykuł
1KOMENTARZ
  • Dominika 8 listopada, 2018

    Jak dla mnie najważniejszy jest rytuał dnia codziennego. Dziecko zapamiętuje te wszystkie czynności i to jest bardzo ważne. Podczas kolek, ząbkowania, chorób czy po szczepieniach warto dać dziecku Viburcol i przespana noc gwarantowana.

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ