Poradnik zakupowy: okulary przeciwsłoneczne dla dzieci – od malucha do nastolatka!
Dziecięce tak samo dobre, jak „dorosłe”, tylko mniejsze

fot. materiał Partnera
Powiedzmy to wprost: okulary przeciwsłoneczne dla dzieci to nie tylko moda. To ważny element ochrony oczu przed szkodliwym dla nich promieniowaniem UV
W ostatnich latach świadomość społeczna w tej sprawie istotnie wzrosła, natomiast niewiele osób wie, że większość długotrwałych uszkodzeń oczu wynikających z tego właśnie powodu jest spowodowanych ekspozycją kumulatywną – łącznym oddziaływaniem na przestrzeni całego życia. Szacunki wskazują, że aż 50 – 80 proc. ekspozycji UV ma miejsce przed ukończeniem 18. roku życia. Teraz jasne staje się, dlaczego przeznaczone dla dzieci okulary przeciwsłoneczne są tak ważne!
1. Jak wybrać okulary przeciwsłoneczne dla dzieci?
2. Filtry a poziom ochrony okularów przeciwsłonecznych
3. Polaryzacja w okularach dla dzieci
W tym artykule interesują nas przede wszystkim najlepsze okulary przeciwsłoneczne dla dzieci. W gruncie rzeczy jednak okulary dla dorosłych powinny spełniać bardzo podobne wymagania. Pamiętaj: okulary kiepskiej jakości, kupowane w kiosku czy na straganie na nadmorskim deptaku, bardziej zaszkodzą niż pomogą!
Jak wybrać okulary przeciwsłoneczne dla dzieci?
Przeznaczone dla dzieci okulary przeciwsłoneczne są dostępne w wielu różnych kolorach i formach, na przykład w kształcie serduszek czy gwiazdek. Takie detale mają duży wpływ na to, czy maluch będzie chętnie je nosił. Podczas wyboru okularów nie kierujmy się jednak wyłącznie kwestiami wizualnymi, ale przede wszystkim tym, w jaki sposób zastosowane rozwiązania chronią oczy dzieci.
Po pierwsze, należy wybierać okulary, które rzeczywiście chronią. O ochronie i stosowanych w okularach filtrach więcej opowiemy za chwilę – koniecznie musimy natomiast zaznaczyć, że certyfikaty mają znaczenie. Drugą ważną kwestią jest dopasowanie okularów do twarzy dziecka. Nie mogą one ani uciskać głowy, ani spadać z twarzy. Dziecięce okulary przeciwsłoneczne muszą być również bezpieczne: wykonane z przebadanych i atestowanych materiałów.
Filtry a poziom ochrony okularów przeciwsłonecznych
Wyróżniamy trzy rodzaje promieniowania UV: UVA, UVB oraz UVC, spośród których do człowieka docierają dwa pierwsze typy. Oznacza to, że okulary – aby skutecznie chronić wzrok dziecka – powinny blokować właśnie promieniowanie UVA i UVB. Najskuteczniejszy, oferujący najwyższy zakres ochrony jest filtr oznaczony jako UV400 blokujący 99-100 proc. promieni ultrafioletowych. To właśnie on jest stosowany przez renomowanych producentów, na przykład w okularach dostępnych w sklepie UVOK.PL.
Co ważne, w okularach dobrej jakości przeważnie stosowany jest filtr zatopiony w soczewkach. Przemawia za tym przede wszystkim jego trwałość – filtry nakładane na soczewki w postaci dodatkowej powłoki są przeważnie bardziej podatne na uszkodzenia, co w przypadku dzieci okazuje się szczególnie istotne.
Polaryzacja w okularach dla dzieci
Kupując okulary chroniące oczy dziecka przed szkodliwym promieniowaniem słonecznym, warto zainwestować także w filtr polaryzacyjny. Ma on za zadanie ograniczyć ilość światła docierających do oczu po odbiciu od różnych powierzchni. Takie światło jest uciążliwe, gdyż dochodzi pod różnymi kątami. Jego eliminacja przekłada się na większy komfort funkcjonowania, na przykład na plaży, gdy światło odbija się od wody lub jasnego piasku, oraz podczas aktywności zimowych.
Jak więc widać, dobrej klasy okulary przeciwsłoneczne dla dzieci cechują się nie tylko atrakcyjnym wyglądem, ale również określonymi właściwościami decydującymi o ich skuteczności w ochronie oczu przed promieniami słonecznymi.