Friday, December 6, 2024
Home / Styl życia  / Dom  / Poradnik kupującego – jak czytać rzut mieszkania?

Poradnik kupującego – jak czytać rzut mieszkania?

Nie kupuj kota w worku

Poradnik kupującego – jak czytać rzut mieszkania?

Nie kupuj kota w worku / fot. materiały prasowe

Przygotowując się do zakupu mieszkania, z pewnością nie raz staniesz przed koniecznością zajrzenia do jego planu. Czy wiesz jednak, jak go właściwie czytać, by znaleźć wszystkie potrzebne informacje? Sprawdź, do czego przyda Ci się rzut mieszkania i jak się nim posługiwać!

 

Czym różni się plan sprzedażowy od planu architektonicznego?

Odbierając od dewelopera dokumenty dotyczące mieszkania, powinieneś otrzymać dwa rzuty – sprzedażowy oraz architektoniczny. Czy wiesz, czym się różnią? Pierwszy z nich to plan, na którym przedstawiono proponowany układ mebli i sanitariatów w mieszkaniu – najczęściej jest kolorowy i dopracowany pod względem graficznym, dlatego też przykuwa uwagę potencjalnego nabywcy lokalu. Rzut architektoniczny jest jego przeciwieństwem. Szkice mebli są w nim zastąpione dokładnymi wymiarami pomieszczeń wraz z oznaczeniami wskazującymi okna, drzwi, przyłącza wodne i inne elementy konstrukcyjne.

 

Biorąc pod uwagę powyższe informacje, nietrudno odgadnąć, że to właśnie ten drugi plan stanowi większą wartość dla osoby kupującej nieruchomość. Przypatrując mu się, można bowiem wyobrazić sobie potencjał lokalu i możliwości dotyczące jego aranżacji. Koniecznie zapoznaj się z nim zatem, zanim zdecydujesz się na zakup mieszkania.

 

Co oznaczają symbole na planie architektonicznym? Wyjaśniamy!

Znajdujące się na architektonicznym planie nieruchomości oznaczenia i linie nic Ci nie mówią? Oto zestawienie tych najczęściej używanych wraz z objaśnieniami:

  • grube i cienkie linie – dwie grube linie z kreskowanym wypełnieniem odzwierciedlają układ ścian nośnych, czyli tych, których nie możesz przesunąć. Cieńsze, najczęściej pozbawione wypełnienia linie przedstawiają natomiast ściany działowe, których położenie możesz dowolnie zmieniać,
Poradnik kupującego – jak czytać rzut mieszkania?

Poznaj symbole / fot. materiały prasowe

  • przerywana linia – oznacza tzw. podciągi, czyli belki nośne. Warto tu dopytać o ich wysokość, gdyż będzie to istotne podczas wykańczania sufitów,
  • ukośnie przekreślony kwadrat lub prostokąt – to nic innego jak kanały wentylacyjne i kanalizacyjne, znajdujące się w łazience oraz w kuchni,
  • okrąg z liczbami – takie oznaczenie znajdziesz przy oknach oraz drzwiach. Widząc wpisane w okrąg liczby 80/120, możesz wywnioskować, że skrzydło ma 80 cm szerokości oraz 120 cm wysokości,
  • symbole L i P – informują o tym, w którą stronę otwierają się drzwi lub okno – w prawo lub w lewo,
  • kompas – określa kierunek geograficzny, na który jest skierowane konkretne pomieszczenie.

 

Na co zwrócić szczególną uwagę przy sprawdzaniu rzutu mieszkania z wymiarami?

Masz przed sobą plan nieruchomości i nie wiesz, na co powinieneś patrzeć? Przede wszystkim przeanalizuj dobrze rozkład ścian nośnych oraz okien. Dlaczego? W ten sposób ustalisz, czy w grę wchodzą ewentualne zmiany pomieszczeń – jeśli aneks kuchenny posiada okno, możesz np. dostawić jedną ściankę i zmienić tę przestrzeń w osobną kuchnię. Koniecznie sprawdź również dokładny metraż poszczególnych pokojów – być może któryś z nich jest na tyle duży, że można go śmiało podzielić na dwa mniejsze wnętrza.

 

Poradnik kupującego – jak czytać rzut mieszkania?

Na co szczególnie zwrócić uwagę? / fot. materiały prasowe

 

Istotny jest również kierunek geograficzny, na który wychodzi pomieszczenie. W przypadku pokojów, w których spędzasz sporo czasu (np. salon), najlepiej sprawdzi się ekspozycja południowa – w ten sposób zapewnisz im optymalną ilość światła przez cały dzień. Na północ powinny z kolei wychodzić łazienki, kuchnie czy korytarze, w których po prostu nie potrzebujesz tyle światła. Jeśli szukasz własnego lokum w Katowicach, sprawdź, w których dzielnicach mieszka się najlepiej!

 

Na rzucie mieszkania zostaną również oznaczone pomieszczenia o wysokości mniejszej niż standardowa – najczęściej będzie to zakreślony obszar z podaną wysokością. Informacja ta może się okazać kluczowa podczas planowania aranżacji wnętrza – pozwoli Ci wybrać takie meble, które nie tylko się tam zmieszczą, lecz jednocześnie umożliwią Ci swobodne i wygodne korzystanie z nich. Z taką sytuacją spotkasz się przede wszystkim przy lokalach znajdujących się na ostatnim piętrze, w starych kamienicach lub też takich, które są wyposażone w antresolę.

 

Chcesz łatwo znaleźć i kupić mieszkanie idealnie dostosowane do Twoich potrzeb i budżetu? Jest na to sposób! Przejdź do narzędzia NAVIDOM!

 

źródło: Partner MK

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ