Tuesday, January 14, 2025
Home / PARTNER MK  / Poradnik dla kobiety kupującej samochód

Poradnik dla kobiety kupującej samochód

O czym powinnyśmy pamiętać?

kobieta w samochodzie

Nie tylko kolor samochodu się liczy! / fot. Pixabay

Motoryzacja, samochody to głównie domena mężczyzn? Kobiety też jeżdżą samochodami, naprawiają je i kupują. Ten artykuł pomoże ci samodzielnie kupić samochód bez proszenia się o pomoc faceta

 

Po pierwsze mądrze wybieraj!

Wśród wszystkich ofert sprzedaży nie zwracaj uwagi na specjalne okazje. Zakup samochodu to nie polowanie na kosmetyki w Rossmanie i decydując się na super okazje możesz po prostu utopić pieniądze. Samochody sprzedawane poniżej ceny rynkowej zazwyczaj mają jakieś ukryte wady, pochodzą z kradzieży lub są złożone z kilku części.

 

Wiele zależy od budżetu jakim dysponujesz. Im większy, tym młodszy pojazd możesz sobie sprawić. Zwracaj uwagę na kraj pochodzenia, liczbę właścicieli, zadeklarowany przez sprzedawcę przebieg.

Pytaj o numer VIN

Znalazłaś samochód którym jesteś wstępnie zainteresowana? Poproś sprzedawcę o numer VIN. Jest to niepowtarzalny numer identyfikacyjny pojazdu, dzięki któremu możesz dowiedzieć się więcej.

 

auto

A Ty, znalazłaś już swoje wymarzone auto? / fot. autobaza.pl

 

Zanim ruszysz na oględziny pojazdu, warto wpisać numer VIN w tzw. dekodery VIN i stronę taką jak autobaza.pl, gdzie dowiesz się więcej o historii pojazdu i zweryfikujesz dane z ogłoszenia.

 

Raporty historii pojazdu nie kosztują wiele, ale wiele potrafią zaoszczędzić – zarówno czasu jak i pieniędzy.

 

Wpisując numer VIN w okno wyszukiwania sprawdzisz pochodzenie pojazdu, potwierdzisz nr VIN podany przez sprzedawcę i zweryfikujesz rok produkcji. Częstą bowiem praktyką wśród sprzedawców jest ukrywanie daty pierwszej rejestracji i roku produkcji. Ma to wpływ na wiek pojazdu. Im starszy pojazd tym bardziej obniża się jego wartość. Różnica 1 roku w wieku samochodu to nawet 5 tys. różnicy w cenie.

 

Raporty historii pojazdu na autobaza.pl pokażą ponadto odnotowane przebiegi pojazdu, archiwalne zdjęcia – jeżeli kiedykolwiek zostały wykonane i trafiły do sieci, incydenty odnotowane na pojeździe i szacowaną wartość ich naprawy – jeżeli takie były, historię ogłoszeń i cen w jakich pojazd był wystawiony na sprzedaż. Sprawdzisz też pojazd w kilkunastu bazach skradzionych pojazdów.

Procedury serwisowe

Jest jeszcze jedna ważna rzecz, którą należy wziąć pod uwagę przy zakupie używanego pojazdu. Są to koszty związane z dalszą eksploatacją. Nie ukrywajmy – w większości pozbywamy się samochodów, których utrzymanie coraz więcej nas kosztuje. Zazwyczaj dotyczy to starszych samochodów, u których z wiekiem należy wymieniać coraz to więcej podzespołów. Naprawy stają się kosztowne i z czasem mogą przewyższać wartość samochodu. Dlatego rozpatrując ofertę zakupu pojazdu weź pod uwagę koszty, które będzie trzeba ponieść po jego zakupie. Są to na pewno koszty ubezpieczenia i rejestracji pojazdu, zakupu ogumienia oraz ewentualne naprawy, aby dalsza eksploatacja pojazdu była bezpieczna i w ogóle możliwa.

 

Jeżeli zdecydujesz się na zakup raportu historii pojazdu w serwisie autobaza.pl otrzymasz dodatkowo wykaz procedur serwisowych, które nie tylko powiedzą ci, co w najbliższym czasie będzie do wymiany w sprawdzanym przez ciebie pojeździe, ale co już powinno być zrobione. Dane te porównasz z zapisami w książce serwisowej i dowiesz się więcej o faktycznym stanie technicznym pojazdu. Możesz nawet negocjować cenę, jeżeli okaże się że jakaś konieczna naprawa nie została do tej pory przeprowadzona…

 

Wszystkie te powyższe informacje pozwolą podjąć decyzję, czy warto wykonać kolejny krok – a mianowicie oględziny pojazdu.

 

autobaza

Warto wiedzieć więcej o kupnie używanego samochodu! / fot. autobaza.pl

 

Oględziny pojazdu

Pierwszą i podstawową rzeczą podczas oględzin pojazdu jest sprawdzenie numeru VIN z dokumentów – np. dowodu rejestracyjnego (pozycja E) z numerem VIN wybitym w samochodzie. W ten sposób upewnisz się, że pojazd który wcześniej sprawdzałaś to ten sam, na który teraz patrzysz.

 

Numer VIN znajdziesz na podszybiu samochodu po stronie kierowcy, na słupku bocznym po stronie kierowcy, na tabliczce znamionowej umieszczonej w komorze silnika i w bagażniku.

 

Ponadto sprawdź numery VIN w różnych częściach samochodu. Np. w komorze silnika i w bagażniku – czy są zgodne i czytelne.

 

Poproś o dokumenty pojazdu i sprawdź czy sprzedawca jest właścicielem pojazdu. Jeżeli nie to zwróć uwagę czy ma stosowne upoważnienie – jeżeli jest problem z dokumentami – odpuść sobie zakup.

 

Zajrzyj do środka pojazdu i oceń zużycie elementów wyposażenia takich jak fotele, kierownica, gałka zmiany biegów, czy podsufitka. Mocno eksploatowane w przeszłości pojazdy mają te elementy dość mocno zużyte. Zwróć uwagę, czy w środku nie ma śladów wilgoci, szukaj początków rdzy przy nadkolach, nadprożach, bagażniku i klapie silnika.

Zbadaj powłokę pojazdu

Jeżeli masz wprawne oko to możesz przyjrzeć się powłoce lakierniczej i szczelinom pomiędzy poszczególnymi elementami pojazdu.

 

Wszelkie nierówności, różnice w kolorach oznaczają najczęściej “prace upiększające” – czyli ingerencję lakiernika. Zapytaj o ich przyczynę i dociekaj prawdy. Umów się do stacji kontroli pojazdów lub na warsztat, ale wybrany przez ciebie, a nie polecany przez sprzedawcę i tam sprawdź auto. Poproś o sprawdzenie grubości powłoki lakierniczej, dowiedź się o szacowane koszty ewentualnych napraw w przypadku zakupu samochodu i … negocjuj cenę!

 

Gruntowne sprawdzenie pojazdu przez mechanika zazwyczaj rozwiązuje język sprzedawcy i wychodzą na jaw rzeczy nie opisane wcześniej w ogłoszeniu. To dla ciebie szansa na obniżenie ceny zakupu pojazdu.

 

Trzymaj się powyższych wskazówek, oceniaj fakty i nie zawierzaj sprzedawcy. Sprawdź gruntownie samochód przed zakupem i unikaj super okazji. Wtedy twój zakup okaże się strzałem w dziesiątkę, a ty będziesz zadowolona i dumna, że tak świetnie przebrnęłaś przez niełatwy proces zakupu używanego samochodu.

 

 

źródło: materiały Partnera MK
Oceń artykuł
1KOMENTARZ
  • Martyna 16 grudnia, 2020

    Warto przede wszystkim zwrócić uwagę na wielkość samochodu, ponieważ praktyka pokazuje, że kobietom łatwiej jest przyzwyczaić się do prowadzenia niewielkiego auta. Dobrze też postawić na pojazd bezpieczny, komfortowy, z pojemnym bagażnikiem.

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ