Wednesday, April 17, 2024
Home / Styl życia  / Dom  / Ponadczasowa sofa Chesterfield

Ponadczasowa sofa Chesterfield

Wypocząć by tak po angielsku

sofa-chesterfield Miasto Kobiet portal dla kobiet

Sofa Hemmingway (designed by Complet Furniture) / fot. materiały prasowe

Sofa Chesterfield to jedna z najbardziej rozpoznawalnych sof na świecie. Świetnie sprawdzi się nie tylko w eleganckiej rezydencji, ale również w nowoczesnym wnętrzu

 

W czym tkwi wyjątkowość sofy Chesterfield? Jej historia sięga XVIII w. a jej charakterystyczny design do dziś jest popularnym stylem znanym na całym świecie. Wraz ze zmianą mody sofa Chesterfield ewaluuje, mimo to jej klasyczny wygląd nadal utrzymuje swój ponadczasowy look i dostosowuje się do niemal każdego tradycyjnego, jak i nowoczesnego stylu. To jeden z tych mebli, który nigdy nie wychodzi z mody.

Czym charakteryzuje się sofa Chesterfield?

Głównym wyróżnikiem stylu Chesterfield są liczne, symetrycznie rozłożone guziki zarówno na oparciach, jak i na samym siedzisku. Drugą, równie istotną jego cechą charakterystyczną, jest identyczna wysokość oparcia siedziska oraz bocznych podłokietników. Podłokietniki mają również przyjemne zaokrąglenia. Standardowo meble w stylu Chesterfield są wykonane ze skóry, choć coraz częściej są również stosowane wysokogatunkowe gładkie tkaniny tapicerskie czy skóry ekologiczne.
Bogatą ofertę klasycznych sof Chesterfield oraz nieco zmodyfikowanych jego wersji oferuje polski producent mebli tapicerowanych COMPLET FURNITURE. W sklepie producenta www.sklepcomplet.com.pl można samemu dobrać rodzaj tkaniny i kolor wybarwienia nóg. Do sof można skompletować fotele, a nawet podnóżki. Dostępna jest także szeroka paleta barw tkanin.

Ikona angielskiego stylu

sofa Chestewrfield Miasto Kobiet portal dla kobiet

Sofa Dalli (designed by Complet Furniture) / fot. materiały prasowe

Sofa Chesterfield jednoznacznie kojarzy się ze stylem angielskim i kolonialnym. W świetle przekazów na temat genezy stylu, wszystkie przesłanki wskazują na niejakiego lorda Philipa Stanhope’a, pisarza, hrabiego z rodu Chesterfield, który żył w XVIII w. Był człowiekiem niezwykle majętnym, przedstawicielem brytyjskiej elity. Miał świetne wyczucie stylu i z dużym skutkiem wpływał na trendy modowe. Dziś nazwalibyśmy go prekursorem nowej mody, czy wręcz trendsetterem.
Ów lord Philip Stanhope miał złożyć zamówienie na sofę dla dżentelmena – siedzisko umożliwiające komfortowy wypoczynek w dostojnej pozycji, z wyprostowanymi plecami. Historia mebla mówi, że po śmierci hrabiego został on przekazany jego krewniakowi, który tak potrafił zaprezentować mebel, że zyskał zainteresowanie ówczesnych elit. Dość szybko fotel zagościł na londyńskich salonach. Stał się przedmiotem pożądania, traktowanym jako przedmiot o wysokiej klasie stylu.

Kolejne dziesięciolecia to ekspansja stylu Chesterfield, będąca wynikiem rozwoju Imperium Brytyjskiego oraz podboju kolejnych kolonii. Chesterfield zyskał światowe uznanie, trafiając do domów wielu zamożnych rodzin, gdzie prym wiodły sofy wykończone luksusowym aksamitem lub skórą. W ten oto sposób styl angielski stał się częścią stylu kolonialnego.

Idealny mebel do gabinetu

sofa hemingway Miasto Kobiet portal dla kobiet

Zestaw Hemmingway (designed by Complet Furniture) / fot. materiały prasowe

Popularyzacja stylu Chesterfield spowodowała jego ewolucję pod względem komfortu użytkowania. Oprócz wyglądu zaczęto przykładać coraz większą uwagę również do jego wygody. Sofy Chesterfield za pośrednictwem projektantów wnętrz zaczęły trafiać do wielu ekskluzywnych klubów dla brytyjskich dżentelmenów, którzy z chęcią spędzali w nich sporo czasu, nawiązując liczne kontakty towarzyskie. Komfortowa i luksusowa sofa Chesterfield odegrał również znaczącą rolę w działalności Siegmunda Freuda, twórcy psychoanalizy. Pełen relaks pacjenta na wygodnej sofie miał niepodważalne znaczenie dla uzyskania oczekiwanych rezultatów terapii.
Dziś sofy Chesterfield stanowią element wyposażenia stylowego gabinetu, zacisznej biblioteki czy dostojnego salonu.

Sofa Chesterfield a style aranżacyjne

Mimo, iż sofy Chesterfield są bardzo eleganckie i dostojne, można je zaaranżować w wielu różnorodnych wnętrzach. Klasyczne sofy są najczęściej wybieranymi meblami przez klientów. Ich zaletą są ponadczasowość stylu oraz wysoka jakość wykonania. Chesterfieldy odnajdą się zarówno w klimacie retro, loftowym, nowoczesnym czy też glamour.
Tradycyjna sofa Chesterfield wykonana jest zwykle ze skóry z kolorach brązu lub czerni. Na przestrzeni lat styl ten na tyle jednak ewaluował, że dostępne są różne warianty mebla wynikające z niekonwencjonalnego podejścia oraz reinterpretacji klasycznego ujęcia.

Źródło: materiał Partnera MK
Oceń artykuł
1KOMENTARZ
  • Barbie 10 grudnia, 2020

    chce taką sofę, moją podrapały koty

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ