Tuesday, July 16, 2024
Home / Kultura  / Poluj na kody…

Poluj na kody…

W mieście, w górach czy na plaży – teraz najciekawsze książki będą zawsze pod ręką. Wypożycz książki z Wirtualnej Biblioteki Krakowa.

Zabierz teraz książkę ze sobą, gdzie tylko chcesz - Czytaj KRK!

Zabierz teraz książkę ze sobą, gdzie tylko chcesz - Czytaj KRK! / fot. materiał prasowy

Nie wyobrażamy sobie lata bez słońca, opalania i szumu fal, ale czym byłyby wymarzone wakacje bez dobrej lektury? Oto doskonała propozycja dla wszystkich, którzy kochają czytać, ale w ich bagażu podręcznym zabrakło miejsca na opasłe tomiszcza. Dzięki aplikacji mobilnej Czytaj KRK! czytelnicy będą mogli bezpłatne wypożyczać e-bookowe nowości i bestsellery największych wydawnictw w kraju i korzystać z nich za pośrednictwem… własnego telefonu!

W mieście, w górach czy na plaży – teraz najciekawsze książki będą zawsze pod ręką. W ramach każdej z trzech tegorocznych edycji akcji do czytelników trafi dziesięć różnych pozycji. Sierpniowa e-półka zapełni się hitami książkowymi takich autorów jak m.in. Ignacy Karpowicz, Stanisław Lem, Binyavanga Wainaina, Dmitry Glukhovsky czy Michelle Corasanti. Czytaj KRK! to przedsięwzięcie realizowane wspólnie przez Krakowskie Biuro Festiwalowe i Woblink, lidera wśród polskich platform e-bookowych.

Zabierz teraz książkę ze sobą, gdzie tylko chcesz - Czytaj KRK!

Zabierz teraz książkę ze sobą, gdzie tylko chcesz – Czytaj KRK! / fot. materiał prasowy

To pierwsza taka akcja na świecie – stworzyliśmy aplikację mobilną i udostępniamy czytelnikom książki zupełnie nieodpłatnie. Nie są to lektury szkolne czy książki z domeny publicznej, ale bestsellery i nowości wydawnicze. Z wielką satysfakcją pragnę powiedzieć, że nikt przed nami nie działał na taką skalę – mówi Dyrektor Krakowskiego Biura Festiwalowego Izabela Helbin.

Tegoroczna akcja będzie miała trzy odsłony – w sierpniu, październiku i na przełomie listopada i grudnia. W ramach każdej z nich czytelnicy, po ściągnięciu na swój telefon aplikacji Czytaj KRK!, będą mogli zeskanować kod z plakatu, citylightu czy innego nośnika i wypożyczać w całości dostępne e-booki, wśród których znajdą się przede wszystkim nowości i bestsellery największych wydawnictw w kraju. Darmową aplikację Czytaj KRK! znajdziecie w sklepach App Store i Google Play, a QR kodów szukajcie w Krakowie już od jutra!

Akcja ma formułę wypożyczalni książek elektronicznych, a więc jednorazowo czytelnicy mogą pobrać jeden tytuł, który będzie aktywny przez 30 dni. Po przeczytaniu książki można będzie ściągnąć kolejną pamiętając, że nowo ściągnięta pozycja zajmie miejsce tej poprzedniej. Każda z trzech tegorocznych odsłon akcji będzie oznaczała dziesięć kolejnych książkowych nowości

W ramach sierpniowej edycji przeczytamy następujące książki:

„Ości” – Ignacy Karpowicz

„Witajcie w Rosji” – Dmitry Glukhovsky

„Jony Ive” – Leander Kahney

„Kiedyś o tym miejscu napiszę” -Binyavanga Wainaina

„Drzewo migdałowe” – Michelle Corasanti

„Kongres futurologiczny” – Stanisław Lem

„Jak tu nie biegać” – Beata Sadowska

„Haiku. Haiku mistrzów” – Ryszard Krynicki

„Zamień chemię na jedzenie” – Julita Bator

„Magiczne drzewo. Czerwone krzesło” – Andrzej Maleszka

Na stronie qr.miastoliteratury.pl można będzie znaleźć wszystkie informacje dotyczące akcji oraz listę dostępnych książek.

Czytaj KRK! jest rozwinięciem projektu realizowanego w 2013 r. pod nazwą Wirtualna Biblioteka Krakowa. Na przystankach komunikacji miejskiej w sześciu miastach Polski pojawiły się wtedy plakaty przypominające biblioteczki z książkami, umożliwiające po zeskanowaniu kodu QR pobranie darmowych fragmentów blisko 70 nowości i hitów wydawniczych. Bezprecedensowa akcja, mająca na celu promocję czytelnictwa z wykorzystaniem nowoczesnych technologii, przyciągnęła uwagę największych ogólnopolskich mediów i czytelników, a darmowe fragmenty pobrano łącznie niemal 20 000 razy.

W pierwszej odsłonie akcji wzięli udział wydawcy: Cyfrant, Insignis, Karakter, Otwarte, Sine Qua Non, Wydawnictwo a5, Wydawnictwo Literackie, Znak oraz Znak Emotikon.

Książki polecają patroni medialni: portal LubimyCzytać.pl oraz Radio Kraków i Dziennik Polski.

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

(źródło: materiał prasowy)
Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ