Friday, June 14, 2024
Home / Ludzie  / Kre-aktywne  / Spadochroniarstwo męskim sportem? Nie tylko, panie też idą na rekord!

Spadochroniarstwo męskim sportem? Nie tylko, panie też idą na rekord!

Polskie spadochroniarki przygotowują się do niezwykłych sportowych wydarzeń. Podjęły spore wyzwanie. Zobaczcie sami.

fot. materiał prasowy

Polskie spadochroniarki przygotowują się do niezwykłych sportowych wydarzeń. W dniach 11-14 sierpnia w czeskiej miejscowości Klatovy razem z mężczyznami chcą ustanowić Rekord Polski 100 WAY 2015 w dyscyplinie BIG-WAY, czyli tworzeniu ogromnych powietrznych formacji. Celem zawodników jest zbudowanie 100-osobowej figury w narodowych barwach. Dzień wcześniej panie podejmą również próbę ustanowienia dwóch Rekordów Polski Kobiet. To pokazuje, że spadochroniarstwo już dawno przestało być wyłącznie męską dyscypliną, a nasze zawodniczki są obecne na najważniejszych krajowych i zagranicznych imprezach.

fot. materiał prasowy

fot. materiał prasowy

Rekord Polski 100 WAY to wielkie święto dla całego środowiska spadochroniarskiego – zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Będziemy starali się dokonać czegoś, co do tej pory udało się jedynie 7 państwom na świecie – zbudować 100-osobową narodową formację, złożoną wyłącznie z polskich zawodników. To bardzo trudne zadanie, dlatego w zespole są sami doświadczeni, wykwalifikowani i zdeterminowani skoczkowie. Dodatkowo zamarzyliśmy sobie skakać w białych i czerwonych kombinezonach, by utworzyć największą podniebną polską flagę. W próbie bicia Rekordu będą brać udział również kobiety – chociaż jest ich liczebnie mniej, to stanowią bardzo ważną, świetną technicznie grupę – mówi Maciej Węgrzecki – szef SkyDive.pl i Bigways.pl – organizatorów Rekordu.

Dzień przed oficjalną imprezą panie będą podejmować próbę ustanowienia dwóch Rekordów Polski Kobiet. Celem pierwszego z nich będzie zbudowanie z około 40 zawodniczek wielkiej formacji „na płasko”. Drugiego – ustanowienie pierwszego w Polsce Rekordu Kobiet w dyscyplinie Head Down, czyli w spadaniu głową w dół.
Jeśli uda się ustanowić oba te Rekordy, dla kobiet w polskim spadochroniarstwie będzie to duży krok do przodu. Do tej pory budowałyśmy formacje 20-kilkuosobową. Dlatego już sam fakt, że zorganizowałyśmy tak liczną grupę zawodniczek pokazuje nam, że polskie dziewczyny chcą skakać, trenować i rozwijać swoje umiejętności. Kobiety są zresztą często technicznie lepsze od mężczyzn a mniejsza masa ciała powoduje, że mamy większy zakres możliwości i prędkości. Drugi Rekord Polski Kobiet – ze względu na skalę trudności – będą ustanawiały 4 najbardziej doświadczone dziewczyny. Jednak dla porównania – w pierwszym Rekordzie Polski Head Down, w którym brały udział obie płcie, skoczyło tylko 10 osób – dodaje Olimpia Patej, doświadczona zawodniczka, która będzie brała udział w biciu wszystkich sierpniowych rekordów.

fot. materiał prasowy

fot. materiał prasowy

Nasze spadochroniarki odnoszą sukcesy na najbardziej prestiżowych, międzynarodowych imprezach sportowych, między innymi w Wielkiej Brytanii czy Dubaju. W żadnym wypadku „nie odstają” w tym sporcie od mężczyzn.
Przed nami ogromne wyzwania, ale wierzymy, że jesteśmy gotowe, by ustanowić wszystkie trzy Rekordy. To będzie bardzo ważne wydarzenie dla skoczków, które jest niezwykle spektakularne dla kibiców. Zachęcam do śledzenia przebiegu Rekordu i trzymania za nas kciuków. Za mężczyzn też – pół żartem pół serio dodaje Olimpia Patej.
Więcej informacji na temat Rekordu Polski 100 WAY można znaleźć na stronie internetowej: www.rekord2015.pl.

***
Dyscyplina BIG-WAY to niezwykłe wydarzenie w sportach ekstremalnych, które od 2008 roku jest organizowane przez SkyDive.pl. Rekord Polski 100 WAY 2015 to próba stworzenia narodowej formacji składającej się ze 100 skoczków spadochronowych z Polski. Dotychczas tylko 7 państw dokonało takiego wyczynu. Organizatorem wydarzenia jest SkyDive.pl. Oficjalna witryna wydarzenia: rekord2015.pl.

SkyDive.pl to największy ośrodek szkolenia spadochronowego w Polsce, powstały w 2006 roku. Skoki spadochronowe i szkolenia organizowane są przez najlepszych polskich instruktorów – wielokrotnych Mistrzów Polski, rekordzistów świata i pasjonatów sportów lotniczych. Skydive.pl chętnie angażuje się w projekty, które mają pomóc w propagowaniu spadochroniarstwa i sportów ekstremalnych w Polsce i na świecie.

Projektami SkyDive.pl są m.in.: Bigways.pl oraz Profly.pl, których celem jest cykliczne organizowanie wydarzeń spadochronowych na światowym poziomie oraz doskonalenie szkoleń spadochronowych.

(źródło:mp)
Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ