Wednesday, October 9, 2024
Home / Kultura  / Polskie filmy w konkursach 57. Krakowskiego Festiwalu Filmowego

Polskie filmy w konkursach 57. Krakowskiego Festiwalu Filmowego

Znamy tytuły filmów nominowanych w 57. Krakowskim Festiwalu Filmowym

O Matko!, reż. Paulina Ziółkowska / fot. materiały prasowe

Wśród filmów dokumentalnych, krótkometrażowych i animowanych z całego świata silną reprezentację stanowić będą tytuły polskie, które wezmą udział we wszystkich czterech festiwalowych konkursach, ale także znajdą się w programach sekcji pozakonkursowych

Ja i mój tata, reż. Aleksander Pietrzak / fot. materiały prasowe

Ja i mój tata, reż. Aleksander Pietrzak / fot. materiały prasowe

Polskie filmy w konkursach międzynarodowych

57. Krakowski Festiwal Filmowy otworzy 28 maja film „BEKSIŃSCY. Album wideofoniczny” (reż. Marcin Borchardt). Ten pełnometrażowy dokument zrealizowany z dźwiękowych, filmowych i fotograficznych materiałów archiwalnych, pochodzących z prywatnego archiwum Zdzisława Beksińskiego, będzie zarazem jednym z trzech polskich filmów, które zmierzą się w międzynarodowym konkursie dokumentalnym o statuetkę Złotego Rogu. Pośród 18 filmów z całego świata znajdą się także: najnowszy film Piotra Stasika – „Opera o Polsce” oraz „Desert Coffee” (reż. Mikael Lypinski), zrealizowany w pustynnej osadzie na południu Kalifornii.

Wśród 10 filmów ekskluzywnego międzynarodowego konkursu dokumentów muzycznych DocFilmMusic znalazł się „Festiwal” (reż. Tomasz Wolski, Anna Gawlita), zbiorowy portret muzyków w kulisach przygotowań do muzycznego festiwalu. Dźwięki utworów Chopina, Czajkowskiego czy Beethovena przeplatają się z nasyconymi emocjami dialogami muzyków.

W międzynarodowym konkursie filmów krótkometrażowych Polskę reprezentować będą twórcy filmów wszystkich kategorii: dokumentu, fabuły i animacji. Wśród krótkich dokumentów zaprezentowany zostanie film „Proch” Jakuba Radeja. To surowa w formie opowieść o tym, co dzieje się z ciałem i dobytkiem osoby samotnej po śmierci. Film zadaje pytania o sens istnienia, znaczenie jednostki, wartość dóbr materialnych.

O przemijaniu opowiada też krótkometrażowy film fabularny, zakwalifikowany do międzynarodowego konkursu – „Ja i mój tata” Aleksandra Pietrzaka. W tej i w drugiej polskiej fabule konkursu, „Nazywam się Julita” (reż. Filip Dzierżawski), bohaterowie próbują odbudować relacje z rodzicem. Dwie, chociaż zupełnie inne historie, łączy wątek istoty więzi i bliskości wśród najbliższych członków rodziny.

O statuetkę Złotego Smoka w międzynarodowym konkursie filmów krótkometrażowych rywalizować będą także dwie polskie animacje: „Dziwny przypadek” Zbigniewa Czapli i „O matko!” Pauliny Ziółkowskiej. Pierwszy z nich to surrealistyczna podróż, rodzaj wewnętrznego monologu przepełnionego osobistymi refleksjami i wspomnieniami. Animacja Pauliny Ziółkowskiej to niezwykle efektowna wizualnie opowieść o osobliwej relacji matki i syna.

O Matko!, reż. Paulina Ziółkowska / fot. materiały prasowe

O Matko!, reż. Paulina Ziółkowska / fot. materiały prasowe

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ