Saturday, March 2, 2024
Home / Kultura  / Polscy himalaiści zmierzają na podbój Annapurny

Polscy himalaiści zmierzają na podbój Annapurny

Ekipa Polish Annapurna IV Expedition właśnie przebywa w bazie w Himalajach, skąd niebawem wyruszy na podbój południowo-zachodniej ściany Annapurny IV.

fot. materiały prasowe

Ekipa Polish Annapurna IV Expedition po wielu trudach związanych z dopięciem budżetu i organizacją śmigłowca, właśnie przebywa w bazie w Himalajach, skąd niebawem wyruszy na podbój południowo-zachodniej ściany Annapurny IV.

fot. materiały prasowe

Annapurna / fot. materiały prasowe

Polscy Himalaiści wyprawę zaczęli od aklimatyzacji w Alpach, która przebiegła niezwykle pozytywnie o czym wspinacze napisali na swoim FBuku: „Przed chwilą zjechaliśmy z wysokości 3800m n.p.m. Aklimatyzacja przebiegła zgodnie z planem. Lekki szum w naszych głowach ustąpił do następnego liofilizowanego śniadania. Dwa dni spędzone na tej wysokości pozwolą nam przetrwać pierwsze dni po lądowaniu w bazie pod AIV (4500m n.p.m.) Alpy jak zwykle kokietują festiwalem chmur i skalnych turni, ciężko jest im się oprzeć :)”
Po aklimatyzacji alpiniści skierowali się w stronę Kathmandu, gdzie do ostatniej chwili żaden z nich nie wiedział co się wydarzy. Pojawiające się problemy ze śmigłowcem, sytuacja polityczna w Nepalu, ciągle rosnące koszty wyprawy stawiały pod wielkim znakiem zapytania dalsze działania teamu. „Dopytujecie nas o śmigłowiec i cenę. Sprawa nie jest prosta i na chwilę obecną sami nie wiemy do końca na czym stoimy. W Nepalu jest problem z paliwem w związku z różnymi zawirowaniami, a jego cena na czarnym rynku wzrosła w dniu naszego wylotu o kolejne 20%. Jutro mamy zaplanowane spotkanie, po którym mamy nadzieję wiedzieć coś więcej.” – czytamy na FBuku polskiego zespołu. W następnych dniach sprawa okazała się jasna. „Permit (pozwolenie) na AIV jest. Negocjacje ze śmigłem zakończone pomyślnie. Więc… Jutro rano fruniemy do bazy! Iiihaaaaaa!!!! ” z radością ogłosił Marcin Tomaszewski.
Dzień później polscy himalaiści wylecieli do bazy głównej, aby rozbić obóz i zacząć wspinaczkę na szczyt Annapurny. Czy uda im się zdobyć południowo-zachodnią ścianę? Jakie jeszcze problemy napotkają na swojej dalszej drodze wspinacze? Polecamy śledzenie wyprawy na https://www.facebook.com/PolishAnnapurnaIVExpedition2015 gdzie znajdziecie ciekawe relacje i zdjęcia prosto z Himalajów, a my mocno trzymamy kciuki za Polska ekipę w skład której wchodzą wybitni wspinacze Janusz Gołąb, Marcin 'Yeti’ Tomaszewski i Michał Król.
Przypominamy: Annapurna IV (7525 m) to jeden ze szczytów Himalajów, na którego wejście jak do tej pory wybrały się tylko dwie mało zaawansowane ekspedycje, z których żadna nie osiągnęła zamierzonego celu. Projekt wytyczenia nowej drogi na południowo-zachodnim filarze Annapurny IV powstał w głowach nie tylko aktualnych uczestników wyprawy, ale również najważniejszych osobistości polskiego himalaizmu (m.in. Janusza Majera, wybitnego himalaisty). Wyprawa ta jest jednym z najważniejszych projektów zaplanowanych na rok 2015 przez Polski Związek Alpinizmu.

(źródło:mp)
Oceń artykuł
1KOMENTARZ
  • residential roofing contractor 19 listopada, 2019

    … [Trackback]

    […] Read More Information here to that Topic: miastokobiet.pl/polscy-himalaisci-annapurna/ […]

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ