Sunday, September 8, 2024
Home / POLECAMY  / Połóg — ile trwa, co to jest? Wszystko, co powinniśmy o nim wiedzieć

Połóg — ile trwa, co to jest? Wszystko, co powinniśmy o nim wiedzieć

Słodko-gorzki czas

Kobieta po porodzie trzymająca w ramionach noworodka

Czym jest połóg? / fot. Canva

Połóg? Co to jest? – Pytają mężczyźni, ale zdarza się, że kobiety również. Niektórzy ludzie zapytani o to, co to jest połóg, nie wiedzą, o czym mowa. Może warto znowu wstawić słowo połóg do naszego osobistego słownika i przestać wstydzić, się mówić o tym co dzieje się z naszym ciałem po porodzie


Połóg – kiedy dajesz z siebie wszystko

Samopoczucie w pierwszych dobach po porodzie można porównać do tego po wyjściu cało z czołowego zderzenia z TIR-em, tyle że po wszystkim stoisz na golasa wśród gapiów i lekarzy, a ktoś wręcza ci śliskiego, płaczącego oseska i mówi: „No to teraz się nim zajmij i uśmiechnij! Właśnie zostałaś mamą!

– to na jednym ze szkoleń usłyszała Kamila Raczyńska-Chomyn – edukatorka seksualna, instruktorka treningu mięśni dna miednicy, doula, autorka projektu Dobre Ciało, i zawarła w książce „Ona – zdrowie seksualność, ćwiczenia mięśni dna miednicy.” Czasami nasze oczekiwania przerastają rzeczywistość, a mimo tysięcy książek przeczytanych na temat macierzyństwa, ciąży i porodu nie przygotujemy się na wszystkie sytuacje. Możemy być spakowane w torbę Moomy Bag i teoretycznie wiedzieć wszystko, ale nigdy nie wiemy, jak się poczujemy.

 

Zobacz też:

„Jak to nie cieszysz się po porodzie? Chyba coś z tobą nie tak!”

 

Gdy po czasie ciąży, kiedy każdy chce dotykać nasz brzuch, nastąpi okres połogu, możemy czuć się samotne w swoim doświadczeniu, nawet mając milion ludzi dookoła.

 

Matka trzyma w ramionach nowonarodzone dziecko

O doświadczenia w połogu możemy zapytać bliskie nam kobiety / fot. Canva

 

Moim zdaniem lepiej za bardzo nie czytać, żeby nie być zbyt przygotowanym. Co prawda przed porodem trzeba czerpać wiedzę oraz przygotować się na każdą sytuację. Łącznie, z tym że wszystko może pójść niezgodnie z naszym planem.

– wyznaje Monika, potwierdzając to, że nie wszystko w życiu możemy zaplanować zwłaszcza jeżeli chodzi o macierzyństwo. Nie przewidzimy, jak wymagające będzie nasze dziecko, jak będzie wyglądać nasz poród oraz ile będzie trwać połóg.

Ile trwa połóg po porodzie?

Czas, podczas którego kobieta dochodzi do siebie po ciąży, a jej organizm się regeneruje to połóg. Ile trwa? Jakie są jego objawy oraz czy różni się w zależności od tego czy kobieta rodzi naturalnie, czy poprzez cesarskie cięcie?

Połóg to czas, podczas którego macica obkurcza się oraz oczyszcza niezależnie od rodzaju porodu. Wyróżniamy połóg bezpośredni (24 godziny po porodzie), połóg wczesny (tydzień po porodzie) oraz połóg późny (od 2 do 6 tygodnia po porodzie). Podczas połogu goją się rany oraz stabilizuje się poziom hormonów.

Połóg określany mianem czwartego trymestru to czas, kiedy buzują nasze hormony. Przez karmienie piersią zwiększa się wydzielanie prolaktyny i oksytocyny. W połogu utrzymuje się podwyższone stężenie kortyzolu, a zmiany związane z rytmem dobowym przyczyniają się do obniżenia poziomu melatoniny i serotoniny. Możemy płakać, możemy być sfrustrowane, złe, obojętne, smutne. To czas zmęczenia porodem, przystosowania się do nowej sytuacji i przede wszystkim nauczenia się nowej roli.

Zobacz także: 

Dlaczego warto być mamą? Macierzyńska przygoda

 

Najbliżsi oczekują, że kobieta po porodzie magicznie wstanie i będzie funkcjonować tak jak przed. Potrzeba czasu, aby ciało po ciąży – okresie kiedy nosimy w sobie człowieka, zregenerowało się i wróciło do normalnego stanu. Dużo więcej mówi się o ciąży niż o samym okresie połogu. A ile trwa połóg? Przyjmuje się, że cały ten okres to około 6 tygodni. Jednak jest to kwestia indywidualna.

Ona niedawno urodziła, a już ją widziałem, jak autem jechała

– często możemy się spotkać z tego rodzaju komentarzami, co może wprowadzać nas w stan, że czas w połogu to wyścig. Kto szybciej skończy, kto szybciej wróci do „normalnego życia”. Możemy obwiniać się i porównywać do innych kobiet wmawiając sobie, że są lepsze od nas. Tylko że na koniec dnia nikt tego nie ocenia. Nie ma ogólnoświatowego rankingu matek, a statystyki nie wyświetlają się na ekranie w korporacji. O naszym stanie wiemy tylko my. I jeżeli nie zadbamy o siebie, nie będziemy mieć siły, aby zadbać o nasze dziecko.

Doświadczenie połogu jest ciężkie dla kobiety, więc nie warto nakładać na siebie presji pięknego wyglądu, zbyt szybkiego powrotu do pracy, idealnie posprzątanego mieszkania czy ciasta upieczonego dla gości. Bycie w połogu i tak jest wystarczająco trudne, dlatego osoby z zewnątrz nie mają prawa nas krytykować, a raczej (jeżeli już chcą się wtrącić) powinny zaoferować nam swoją pomoc. Bo jak możemy się nienagannie prezentować przy bólu, krwawieniu, burzy hormonów i czasami przy trudnościach wynikających z gojenia się rany po cesarce.

Matka i małe dziecko śpią

Połóg to wspaniały, ale niełatwy czas/ fot. Canva

 

Ile trwa połóg po cesarskim cięciu?

Ile trwa połóg po cesarskim cięciu? Cesarskie cięcie to operacja, dlatego kiedy zadamy pytanie – ile trwa połóg po cesarce, musimy mieć to na uwadze. Okres połogu, może być dłuższy niż podczas porodu naturalnego, ze względu na gojenie się rany pooperacyjnej. Więc ile trwa połóg po cc?

Zwykle trwa około 8 tygodni lub dłużej. W tym czasie goi się rana brzucha. Poród przez cesarskie cięcie oraz naturalny, czyli internetowa bitwa zarzucająca kobietom przechodzącym przez cesarkę, że „nigdy naprawdę nie rodziły”. To kolejna cegiełka do piętrzącej się listy rzeczy obniżających naszą pewność siebie podczas gdy przecież poród naturalny nie w każdym przypadku jest możliwy.

– W moim przypadku poród naturalny nie był możliwy, ponieważ miałam gestozę, czyli zatrucie ciążowe objawiające się wysokim ciśnieniem oraz białkomoczem.

– wyznaje Marta

 

Po cesarce rzeczą, której najbardziej obawiają się kobiety, jest blizna. Jak się z nią obchodzić oraz czy zostanie ona na zawsze widoczna na naszym ciele? Ważne jest to, abyśmy po porodzie postępowały zgodnie z instrukcjami personelu medycznego i w razie jakichkolwiek wątpliwości pytały o wszystko. Blizna po cesarskim cięciu to cienka poprzeczna 10 lub 15-centymetrowa linia. Umiejscowiona jest w dolnej części brzucha i ma szerokość ok. 2-3 mm. Ważne jest to, aby nie bać się blizny i odpowiednio się z nią obchodzić. Odpowiednia pielęgnacja rany sprawia, że po jakimś czasie blizna staje się ona praktycznie niewidoczna. Po porodzie naturalnym ten problem nas nie dotyczy, jednak istnieją różne inne dolegliwości związane z dochodzeniem do siebie.

Ile trwa połóg po porodzie naturalnym?

Osobie, która nigdy nie rodziła, ciężko sobie wyobrazić, jakie to przeżycie. Jest to postrzegane jako doświadczenie najgorszego bólu i największego wysiłku, który już od najmłodszych lat trapi małe dziewczynki.

Że będą musiały rodzić.

 

Może Cię zainteresować: 

Zabobony ciążowe czyli czego powinny unikać kobiety w ciąży według przesądów

 

 

Niektóre kobiety się tego boją, a inne chcą przeżywać jako mistyczne doświadczenie pojednania z naturą. Jedne chcą, aby towarzyszył im partner, inne tego nie potrzebują. Ale jedno jest pewne. Nieważne czy rodziłyśmy przez cesarskie cięcie, czy siłami natury powinnyśmy być z siebie dumne. Wydałyśmy na świat człowieka.

– Może nie od razu po porodzie, ale z czasem kiedy myślałam o rodzeniu i patrzyłam na moje dzieci, czułam się jak superbohaterka. Zupełnie inaczej podchodziłam do swojego ciała. To ile było w stanie znieść, wydawało mi się niesamowite.

 

– wyznaje Oliwia

 

Połóg po porodzie naturalnym – ile trwa i jak bardzo różni się od tego po cesarskim cięciu? Połóg po porodzie naturalnym z reguły jest krótszy, ponieważ do wszystkich objawów nie dochodzi gojenie się blizny. Jednak niezależnie od tego, w jaki sposób dziecko przyszło na świat okres czasu trwania połogu jest inny dla każdej kobiety.

 

Podczas porodu naturalnego czasami dochodzi do pęknięcia krocza, do jego nacięcia i szycia lub z całą pewnością do mikrourazów śluzówki. Dlatego odpowiednia higiena intymna jest bardzo ważna. Julita Księżycka – certyfikowana doula, edukatorka okołoporodowa, instruktorka aktywnej szkoły rodzenia oraz Kamila Raczyńska-Chomyn w książce „Ona- zdrowie seksualność ćwiczenia mięśni dna miednicy” piszą, że nadmierna higiena i stosowanie silnych detergentów do okolic intymnych może jednak nam zaszkodzić. Zamiast nich można stosować samą ciepłą wodę albo bardzo delikatne środki. Przy czym jeżeli podmywamy się samą wodą, musimy robić to po każdym skorzystaniu z toalety. Ważne jest także to, aby w połogu brać wyłącznie prysznic, a nie kąpiel oraz nigdy nie myć pochwy w środku.

Ile trwa połóg po porodzie naturalnym, czym jest połóg i jakie są jego objawy, jak dbać o siebie lub partnerkę podczas połogu – o tych rzeczach generalnie nie mówi się w szkołach. A kilkanaście lat temu słowo połóg jakoś nie widniało na najbardziej ekscytujących stronach podręcznika do przyrody. Właśnie dlatego dla większości osób, które same nie mają lub nie planują dzieci, pojęcie połogu jest całkowicie nieznane.

 

Zobacz również: 

Antyporadnik: Wyzwolona mama, czyli jak być autentyczną w macierzyństwie?

 

A co decyduje o tym, że połóg się kończy? Czy to czas kiedy lekarz powie nam dyskretnym ściszonym głosem, że „już można”, czy może wtedy kiedy będziemy gotowe, żeby zostawić nasze dziecko z babcią lub dziadkiem? Za zakończenie połogu uznaje się czas, kiedy znikną wszystkie jego objawy.

Połóg – jakie są objawy?

Warto też czerpać jak najwięcej z czasu, jakim jest Połóg. Objawy, jakie nam towarzyszą, mogą nam psuć ten czas z maluszkiem, a przecież ten okres kiedy dziecko jest małe niewinne i w pełni uzależnione od nas już nigdy nie wróci. Jednak nie zawsze jest tak kolorowo, a rzeczywistość nie wygląda jak w reklamach.

Jednym z głównych objawów połogu jest krwawienie. Najbardziej obfite występuje na początku połogu, a z czasem przypomina okres. Podczas krwawienia powinno się często wymieniać podpaski oraz nie stosować tamponów. Kolejnym objawem powrotu ciała do stanu sprzed ciąży i porodu jest obkurczanie się macicy. Proces ten trwa około dwa tygodnie po tym czasie macica jest praktycznie niewyczuwalna nad spojeniem łonowym. Dopiero po zakończeniu połogu wraca ona do rozmiarów sprzed ciąży. Macica przed ciążą waży ok. 60-70 gramów, a po porodzie jest to ok. 1 kilogram.

 

Kobieta karmiąca dziecko piersią

Karmienie piersią to proces docierania się matki i dziecka/ fot. Canva

 

Połóg to również początek laktacji. Karmienie to swego rodzaju proces docierania się matki i dziecka. Nie ma jednego sposobu na karmienie piersią. Jedne matki mają nadmiar pokarmu, inne nie mają go prawie wcale. Jedne wolą karmić na leżąco inne na siedząco z poduszką ciążową. Jedne dzieci od razu potrafią złapać pierś i ssać, inne mają z tym problem i muszą używać kapturków, czyli specjalnych osłonek do karmienia. Jedne mamy w ogóle nie chcą karmić piersią, a inne uważają to za absolutnie najważniejsze. Zasada jest tylko jedna. Dzieci wyczuwają nasz stres i frustrację, więc po nieudanych próbach starajmy się być spokojne nie obwiniać się, dać sobie czas i pamiętać, że jest to proces i że nie wszystko przychodzi od razu. Czasami jeżeli przestaniemy chcieć tego, żeby wychodziło idealnie, nagle wszystko staje się prostsze.

– To jak my się czujemy, bezpośrednio wpływa na dziecko […] Głupie jest myślenie, że jeżeli się do czegoś zmuszę, dziecko będzie na tym korzystać. Mnie się wydaje, że frustracja się przenosi – z mlekiem w dotyku, w aurze… Nie da się z siebie zrezygnować w żadnej relacji, nawet w tej z dzieckiem.

– mówi Katarzyna Warnke w podcaście MAMY TAK SAMO

 

W czasie, jakim jest połóg, niepokojące objawy również mogą się pojawić. Pierwszą rzeczą, która powinna nas zaniepokoić, jest temperatura powyżej 38 stopni Celsjusza, co może być spowodowane zastojem mleka, zapaleniem piersi lub inną infekcją. Warto także obserwować proces krwawienia i interweniować jeżeli jest ono po jakimś czasie zbyt obfite, całkowicie zanika w pierwszych dniach połogu, wydzielina ma kolor zielonkawy lub brzydki zapach. Kolejnym niepokojącym objawem jest ostry ból w dole brzucha. Obkurczanie się macicy wiąże się wiąże się bardziej z pobolewaniem tych okolic. Należy także obserwować swoją ranę czy to po cesarskim cięciu, czy tą powstałą w wyniku nacięcia lub pęknięcia krocza i wszystkie niepokojące objawy skonsultować z lekarzem, lub położną.

 

Jeżeli chodzi o połóg. Niepokojące objawy po porodzie mogą być bardzo niebezpieczne dla naszego zdrowia, dlatego nie wolno ich lekceważyć. Czasami same możemy nie zdawać sobie sprawy z tego, że coś jest nie tak. Dlatego warto, jest mieć przy sobie osobę, która będzie nie tylko kontrolować nasz stan zdrowia, ale także wspierać w okresie połogu.

 

Kim jest doula?

Doula – to osoba, która wspiera kobietę w ciąży, podczas porodu oraz w okresie połogu. Jest osobą, która poprzez swoje doświadczenie oraz wiedzę pomaga kobiecie przejść przez cały proces. Współpraca douli z parą rozpoczyna się już w czasie ciąży. Jej zadaniem jest uspokajanie, rozwiewanie wątpliwości oraz budowanie zaufania. Doula jest osobą, która czuwa przy kobiecie podczas porodu, dając jej fizyczne oraz emocjonalne wsparcie. W przeciwieństwie do położnej, która dba o przebieg porodu pod względem medycznym, doula pomaga, uspokaja, dodaje sił, poprzez różnego rodzaju metody łagodzi ból. Usługa Douli nie jest w Polsce jeszcze tak powszechna, jednak coraz więcej osób się na nią decyduje. Bardziej popularna jest w Wielkiej Brytanii, Holandii czy Kanadzie.

 

Dowiedz się więcej: 

Doula – wszystko, co musisz o niej wiedzieć

 

W wielu krajach powstają także centra opieki połogowej. Kwestia tego, jak wygląda połóg, zależy nie tylko od matki, dziecka oraz ich otoczenia, ale także od kultury.

 

Jak wygląda połóg?

Zmęczona matka trzymająca noworodka

Połóg wygląda tak, jak ty się czujesz / fot. Canva

 

Jak wygląda połóg? Być może czujesz, że czas zlewa ci się w jedno i jesteś zamknięta w czterech ścianach z czterema czynnościami – przebieraniem, karmieniem, noszeniem i kąpaniem. I nie ważne, jaki ogrom miłości zalewa cię do twojego dziecka, dusisz się w jednostajności i powtarzalności. Jesteś po prostu zmęczona: z niewyspania się, z nadmiaru emocji, ze stresu i bólu. Ale daj sobie czas i dużo czułości. Twoje ciało wydało na świat nowe życie. Potrzebujesz wrócić do siebie i zaakceptować nową sytuację. Siebie w nowej roli, swojego partnera, swoje otoczenie i nowego człowieka. I ten człowiek nieświadomie potrzebuje, żebyś wzięła głęboki oddech i nie bała się prosić bliskie osoby o pomoc.

– Moja żona była stale zmęczona i przygnębiona ciągłym czytaniem komentarzy w Internecie na temat opieki nad dzieckiem. Ilość opinii sprawiła, że nie wiedziała już, co jest zgodne z nią i jej przekonaniami.

– wyznaje Kamil. Nie znaczy to, że nie warto niczego się dowiadywać ani czerpać z doświadczenia innych matek. Co więcej, szczególnie przy pierwszym dziecku kiedy często wszystko wydaje nam się obce, przerażające i jako mamy jesteśmy bardzo niepewne siebie. Ważne jest jednak to, aby respektować czyjeś granice i oferować głównie swoją pomoc kiedy coś naprawdę jest nie tak, a nie złote rady czy krytykę. Czasami przez czytanie komentarzy w Internecie i nadmierne branie do siebie opinii innych ludzi tracimy wiarę we własne kompetencje, co do zajmowania się naszym własnym dzieckiem. Musimy pamiętać, że to my jesteśmy matkami. Często przeznaczamy cały czas ciąży na dowiadywanie się i czerpanie wiedzy o macierzyństwie, a kiedy pojawia się dziecko, nagle kwestionujemy każdą swoją decyzję.

– W swojej pracy często spotykam się z pytaniami: „Czy moje dziecko zostawić w łóżeczku i czytać obok książkę?” „Czy mogę zostawić córkę leżącą na macie i spokojnie pójść do toalety?”, Czy jeśli nie mam siły ani ochoty nosić dziecka cały czas to wciąż jest to rodzicielstwo bliskości?”. To wskazuje na absolutny brak wiary w siebie i w swoje działania lub na strach przed oceną i myślenie, że nie będę wystarczająco dobrą matką, bo inne cały czas gugaja do swojego dziecka. A jeżeli pomożemy kobiecie uwierzyć w siebie i we własne kompetencje to jestem przekonana, że ona poczuje, że otwierając się na dziecko, najlepiej będzie wiedziała, co jest dla niego w danym momencie najlepsze, a jednocześnie zadba o siebie.

Julita Ksieżycka w Ona – zdrowie seksualność, ćwiczenia mięśni dna miednicy

 

 

Co więcej, Paulina Łasak- Ponikło – psycholożka, seksuolożka i psychoterapeutka okołorodzicielska mówi, że:

 

– Nadmierne szukanie informacji np. w Internecie oraz branie do siebie opinii innych ludzi jest skutkiem poczucia niepewności w macierzyństwie. Jego przyczyną może być to, że w ostatnich latach zmienił się model funkcjonowania rodziny. Kiedyś na wsiach w wielopokoleniowych domach dziewczynki i nastolatki od najmłodszych lat obserwowały opiekę nad dziećmi. Natomiast w okresie połogu otaczane były opieką przez inne kobiety. Dzisiaj już coraz mniej jest wielopokoleniowych rodzin, a w rolę matek wchodzimy bez wcześniejszego doświadczenia kontaktu z małymi dziećmi. Właśnie to, że nie uczymy się tego z życia może być powodem niepewności i niewiedzy na temat tego, jakie sytuacje są normą. W związku, z czym często szukamy zapewnień u wielu specjalistów, odchodząc od sfery instynktu macierzyńskiego.

 

Matka przebierająca noworodka

Potrzeba nam więcej pewności siebie w byciu matkami/ fot. Canva

 

Łatwo możemy się w tym wszystkim zatracić i wmówić sobie negatywne opinie na swój temat, ale warto pamiętać, że tylko my znamy siebie i swoje dziecko najlepiej. Co więcej, podczas podejmowania decyzji bezsprzecznie należy kierować się wiedzą, ale również własną intuicją, która podpowie nam, co będzie dobre dla naszego dziecka.

O to jak wygląda połóg, możemy zapytać bliskie nam kobiety – mamę lub siostry czy przyjaciółki, które mają już dzieci. Słuchanie historii innych mam dodaje więcej pewności i otuchy oraz buduje poczucie wspólnoty. Sprawia, że czujemy się mniej samotne i możemy utożsamić się z kimś w tym samym doświadczeniu. Bardzo ważne jest ukojenie poczucie, że doświadczenia innych osób to nie tylko piękne zdjęcia na Instagramie, ale także mierzenie się z trudami i blaskami codzienności macierzyństwa.

 

Przeczytaj również:

Wszystkie moje straty. O ciąży, traumie i odzyskanym życiu

 

Połóg. Jak wygląda i czego można się spodziewać w trakcie trwania tego okresu? Oprócz czynników fizycznych takich jak krwawienie czy gojenie się blizny występują także zmiany psychiczne określane jako baby blues lub depresja poporodowa.

 

Nie możemy przewidzieć tego jak będziemy się czuć po porodzie. W naszym organizmie zachodzą bardzo duże zmiany zarówno na płaszczyźnie fizycznej jak i psychicznej. Dużo częściej mówi się o tym, że miłość do dziecka nie zawsze przychodzi od razu szczególnie po doświadczeniach ciężkiego porodu. Określenie baby blues brzmi dość niewinnie, ale dotyka nawet 80 procent kobiet po porodzie. Charakteryzuje się m.in. smutkiem, płaczliwością, rozchwianiem emocjonalnym brakiem wiary we własne możliwości oraz uczuciem ciągłego zmęczenia. Baby blues mija dość szybko zwykle do ok. 2 tygodni po porodzie. Jednak nie warto go bagatelizować, ponieważ może być zwiastunem depresji poporodowej, która trwa znacznie dłużej, a jej objawy są dużo poważniejsze.

 

W połogu bardzo ważny jest odpoczynek oraz zadbanie o siebie. Zuzanna Kołacz-Kordzińska – doula oraz instruktorka hipnoporodu w swojej książce „Połóg. Pierwszy rok życia rodzica” nazywa ten okres „czasem polegiwania”, ale nie tylko w dosłownym tego słowa znaczeniu. Czas polegiwania wiąże się również z obecnością oraz byciem razem. Nie chodzi tylko o bliski kontakt matki z dzieckiem, ale również aktywna rola partnera czy starszych dzieci w życiu rodziny. Połóg to czas przejścia kiedy pojawia się nowy człowiek. To również czas, kiedy możemy napawać się wspólną bliskością i miłością.

– Żeby gładko wejść w nową, rodzicielską rolę, trzeba po prostu… być. Jak najbliżej i jak najwięcej. Nie tylko chodzić na spacery, zmieniać pieluchy czy nosić niemowlę, by ukoić płacz (czyli reagować na potrzeby dziecka), ale też leżeć całą nową rodziną na kanapie, towarzyszyć dziecku w drzemce i obserwować je z zachwytem w chwilach, kiedy wydaje się, że niczego nie potrzebuje – zatem aktywnie podejmować próby bliskości i kontaktu.

– czytamy w książce „Połóg. Pierwszy rok życia rodzica”.

Rodzice leżący na łóżku z noworodkiem

Połóg to czas poznawania się, podziwiania i uważności / fot. Canva

 

Natomiast Paulina Łasak Ponikło zauważa, że

 

Pierwszy okres życia dziecka to czas na poznawanie go przez rodziców. Wymaga od nich uważności, umiejętności rozpoznawania potrzeb oraz prób ich zaspokajania, w sposób dopasowany do niego . Jeśli będą zbyt mocno trzymać się określonej teorii, mogą przegapić, co dziecko komunikuje. Jeśli będą oczekiwać od niego konkretnych efektów, mogą być sfrustrowani, bo każde dziecko rozwija się inaczej.

 

Przeczytaj również: 

Nadopiekuńcza matka – szczęście, czy utrapienie?

 

Można się też zastanawiać, jakie są różnice oraz jak wygląda połóg po cesarce i czym się różni od tego po porodzie naturalnym. Warto zaznaczyć, że po odbytej cesarce następny poród może odbyć się siłami natury. VBAC (Vaginal Birth After Cesarean) to określenie na poród naturalny, który odbył się u kobiet po cesarce. Niezależnie od rodzaju porodu głównym objawem połogu jest oczyszczanie się macicy, czyli krwawienie z dróg rodnych.

Ile się krwawi po porodzie?

– Obkurczaniu się macicy towarzyszy jej oczyszczanie. Wydzielina poporodowa, inaczej: lochia (nazywana przez lekarzy i lekarki odchodami poporodowymi, choć na szczęście coraz rzadziej) składa się z elementów krwi, strzępków nabłonka i śluzu.

– tak o krwawieniu podczas połogu piszą Julita Księżycka i Kamila Raczyńska-Chomyn

 

Doświadcza tego każda kobieta przechodząca przez połóg. Ile się krwawi oraz na co powinno się być przygotowanym? W pierwszych dniach wydzielina jest bardzo obfita, a jej kolor jest krwiście czerwony. Następnie przyjmuje kolor bardziej brunatno krwisty. Pod koniec 2 tygodnia przybiera barwę żółto brudną, a w końcówce połogu staje się biała lub przeźroczysta i zmniejsza się jej ilość. Prawidłowy okres krwawienia, czyli gojenia się i obkurczania macicy trwa tyle, co połóg, czyli ok. 6 tygodni. Jednak u niektórych kobiet może to się skończyć dużo wcześniej. Ważne jest monitorowanie wydzieliny oraz dbanie o odpowiednią higienę intymną szczególnie w pierwszych dniach.

Wiemy już, w czasie jakim jest połóg. Jak długo się krwawi, ale dlaczego się krwawi?
Krwawienie, odchody połogowe, lochia – wszystkich tych określeń używa się, mówiąc o skutkach gojenia się rany po łożysku i obkurczania się macicy. Jeżeli intensywne krwawienie utrzymuje się zbyt długo, towarzyszą mu bóle brzucha oraz gorączka należy wybrać się do specjalisty. Natomiast krwawienie przed porodem może świadczyć o odklejeniu się łożyska.

 

Połóg może mieć zapach kapusty przykładanej na obolałe piersi, smak słonych łez, intensywny kolor krwi, ale też być w dotyku jak miękkie delikatne ciało i brzmieć jak ciche niewinne kwękania. Może być pełen stresu i frustracji, ale także bliskości i wzruszeń.

 

Niemowlak gryzie swoją mamę w brodę

Podczas połogu powinnyśmy być dla siebie wyrozumiałe / fot. Canva

 

Nie da się tak właściwie podać jednego okresu czasu, w jakim trwa połóg. Jednym kobietom blizna goi się bardzo długo, a inne w niedługim czasie po porodzie już są w stanie normalnie funkcjonować. Połóg jest czasem, podczas którego w naszych głowach może być pochmurno i padać rzęsisty deszcz i wtedy wszystko wydaje nam się ciemne, a w głowach dudni nieustający płacz. Czasem pomóc nam mogą bliskie osoby, czasem będziemy potrzebować terapii, ale czasami wystarczy też to, że po prostu się wyśpimy.

 

Śpiąca matka z dzieckiem

Połóg – czas bliskości i regeneracji/ fot. Canva

 

 

Anna Kimla 

Dziennikarka z dużą wyobraźnią, pasją do ludzi i świata. Interesuje się psychologią, modą i literaturą.

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ