Sunday, May 26, 2024
Home / Kultura  / Polikultura – festiwal na Zabłociu

Polikultura – festiwal na Zabłociu

Tegoroczna edycja, wzorem poprzedniej, odbędzie się na inspirującym, nieco tajemniczym, postindustrialnym krakowskim Zabłociu. Zobaczcie co się będzie działo!

na stronę pod patronatemOd 22 do 31 maja 2015 trwać będzie trzecia odsłona festiwalu organizowanego przez studentów I roku zarządzania kulturą i mediami Instytutu Kultury Uniwersytetu Jagiellońskiego i „Stowarzyszenie Krok Dalej”. Tegoroczna edycja, wzorem poprzedniej, odbędzie się na inspirującym, nieco tajemniczym, postindustrialnym krakowskim Zabłociu. Hasłem trzeciej edycji jest: “Zabłocie: Komu? Po co?”.

wystawa ,Pociąg do Zabłocia'

Wystawa „Pociąg do Zabłocia” / fot. materiał prasowy

Wydarzenie ma na celu ukazanie różnorodnych punktów widzenia Zabłocia, jako: miejsca różniącego się od historycznego, tradycyjnego, konserwatywnego Krakowa; obszaru nietuzinkowego, będącego miejscem spotkań ludzi ceniących niszowe propozycje; miejsca przyciągającego liczne rzesze turystów zainteresowanych m.in. sztuka współczesną (MOCAK, Klub Fabryka), dziedzictwem związanym z historią Fabryki Schindlera, wreszcie kulturą kulinarną, ale nie tylko. Zabłocie jest obszarem gwałtownie zmieniającym się, przechodzącym liczne metamorfozy, postrzeganym na rozmaite sposoby – stąd też tegoroczne hasło.

Inaugurację Festiwalu poprzedzi otwarcie galerii plakatu na Kampusie UJ przy macierzystym Instytucie studentów-organizatorów, natomiast kolejne wydarzenia będą odbywać się już na Zabłociu. Zostanie nam zaprezentowana kultura Euromajdanu oraz będziemy mieli okazję zobaczyć koncert znanego z telewizyjnego show (The Voice of Poland) Artura Kryvych`a, który co tydzień wzruszał miliony widzów TVP. W ciągu trzech dni będzie można wziąć udział w wielu wydarzeniach interpretujących temat przewodni – od wystaw fotograficznych, przez pokaz mody młodych krakowskich projektantów, koncert muzyki noise’owej, niezwykle ciekawe warsztaty social media, po grę miejską w formie szlaku kulturowego po fabrycznym Zabłociu, czy spektakl rysunkowy na żywo. Podczas festiwalu odbędzie się wieczór niezależnych filmów krótkometrażowych, którego uczestnicy będą świadkami interpretacji Zabłocia przez jego mieszkańców i odwiedzających – co ciekawe, filmy te będą właśnie ich autorstwa. Wszystkie wydarzenia Festiwalu Polikultura to efekt pracy prawie 150 studentów I roku zarządzania kulturą i mediami Instytutu Kultury Uniwersytetu Jagiellońskiego, pod przewodnictwem koorydynatorów – doktorantów i pracowników Instytutu.

Cały festiwal zadowoli nawet najbardziej wymagających odbiorców, gdyż jak sama nazwa wskazuje, łączy w sobie wiele kierunków, nie skupia się tylko na jednym zagadnieniu. Skierowany jest przede wszystkim do miłośników szeroko pojętej kultury, sztuki i mediów. Organizatorzy pragną, aby Polikultura wpisała się w kalendarz krakowskich wydarzeń kulturalnych, a co w tym roku najważniejsze, aby uczestniczyła w kształtowaniu nowej tożsamości Zabłocia. Gorąco zatem zapraszają do wzięcia udziału w tegorocznej edycji! Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny – tego nie można przegapić!

Więcej informacji znajdziecie na stronie internetowej www.polikultura.pl, ale także na fanpage’u www.facebook.com/polikulturafest oraz na Instagramie www.instagram.com/polikultura

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ