Poliamoria (wielomiłość) – co to jest? Wady i zalety
Poliamoria, na czym polega i jakie są jej wady i zalety
Czy pomiędzy trójką lub większą liczbą osób może narodzić się silna miłość romantyczna, która stworzy fundament udanego związku? Wielomiłość to pojęcie określające uczucie oparte na szczerości, otwartości, a także pełnym zaangażowaniu. W polskiej kulturze dominują związki formalne i nieformalne, które tworzą dwie osoby o odmiennej płci. Wszystko, co inne — budzi kontrowersje. Czym zatem jest poliamoria? Dla niektórych to najpiękniejsza miłość, która generuje podwójną dawkę szczęścia. Dla innych paradoksalne i niezrozumiałe zjawisko.
Co to jest poliamoria i co znaczy to słowo?
Pojęcie poliamoria pochodzi z języka greckiego i stanowi połączenie dwóch słów. „Poli” oznacza wiele, a „amor” to miłość.
Co to znaczy poliamoria? To związek z więcej niż jedną osobą w tym samym czasie. Jeden mężczyzna i dwie kobiety? Kobieta z dwoma mężczyznami? Może kilka kobiet i kilku mężczyzn? Mnoga miłość charakteryzuje poliamorię, a w związkach poliamorycznych wszystko jest możliwe.
Poszukując rzetelnej odpowiedzi na pytanie: „poliamoria — co to jest?”, otrzymamy informację o specyficznym związku miłosnym. Zaufanie, otwartość, lojalność, równość to podstawowe wartości poliamorii. Bez wzajemnego szacunku, szczerości i przede wszystkim bliskości emocjonalnej (w tej relacji cenniejszej od seksualnej!) nie ma mowy o spełnieniu w wieloosobowym związku.
Wielomiłość rządzi się odmiennymi zasadami do monogamii, czyli tworzenia relacji wyłącznie z jednym partnerem. W poliamorii zazdrość należy kategorycznie odsunąć na drugi plan. 40-letni Adam w związku poliamorycznym jest od 3 lat i spytany o zazdrość odpowiedział:
„Nigdy nie odczuwałem zazdrości, a wyłącznie podwójne szczęście. Cieszę się, że osoba, którą kocham, czuje się spełniona w tak złożonej relacji”.
Z kolei Żenia — poliamorystka w wywiadzie dla „7 metrów pod ziemią” nie ukrywała, że ciężko pozbyć się zazdrości, nawet akceptując zasady poliamorii:
„Kobiety są bardziej zazdrosne o takie rzeczy emocjonalne, o tę bliskość, a mężczyźni o ten seks”.
Żenia dodaje również, że nie wierzy w idealnie pasujące do siebie połówki pomarańczy. Tłumaczy, że w związkach wieloosobowych każdy partner daje od siebie coś innego i to jest właśnie złota recepta na zaspokojenie większości potrzeb człowieka.
Związek poliamoryczny — na czym polega?
Poliamoryczny związek opiera się przede wszystkim na emocjonalnym zaangażowaniu. Osoby tworzące relacje poliamoryczne jednoznacznie twierdzą, że to miłość, w której seks nie jest najważniejszy. Oczywiście zbliżenia seksualne mają ogromne znaczenie dla większości relacji, ale to raczej wisienka na torcie w poliamorycznym związku, a nie jej fundament.
Partnerzy w wieloosobowych relacjach darzą się miłością i wzajemną troską. To osoby zdolne do kochania więcej niż jednego człowieka w konkretnym momencie. Najczęściej każdy partner pełni inną rolę w życiu pozostałych osób tworzących związek. Zasady panujące w miłości ustalane są na podstawie rozmów, obopólnych preferencji, kompromisów i bezgranicznej akceptacji. Przejrzystość i szczerość relacji to kluczowe składniki szczęśliwych, poliamorycznych związków.
Związek poliamoryczny — co to jest? To relacja, która polega na szacunku dla wolności wyboru, akceptacji różnych form miłości i jednoznacznej zgodzie dotyczącej związku bliskiej osoby z inną. Oznacza uczucie, które rodzi się wtedy, gdy monogamia nie wystarcza. A czy można kochać dwie osoby jednocześnie? Agnieszka z grupy Poliamoria.pl wyjaśnia:
„Oczywiście, że tak! W standardowych relacjach najczęściej zdradzamy, bo zakochujemy się w kimś innym. Czasami to krótka fascynacja, a czasami miłość. Poliamoria jest odpowiedzią na zdolność do kochania wielu osób równie mocno”.
Zobacz też koniecznie:
Poliamoria – czy można kochać kilka osób jednocześnie?
Wady i zalety relacji poliamorycznej
Poliamoria to pojęcie, które nieustannie budzi skrajne emocje. Podtrzymanie relacji wieloosobowej jest trudniejsze niż w związkach monogamicznych. Adam na pytanie, czy związki poliamoryczne mają wady, mówi:
„Każdy rodzaj związku to również wady. To takie same problemy i nieporozumienia jak w monogamicznych relacjach, ale pomnożone co najmniej o dwa razy! Otrzymujesz więcej miłości, zrozumienia, wsparcia, jednak to wszystko kosztuję Twój czas i ogromne zaangażowanie”
Jakie zatem wady i zalety kryje związek poliamoryczny?
Zalety relacji poliamorycznej:
- Stanowienie ważnej częścii życia wielu osób.
- Relacja oparta na szczerości i jasnych zasadach.
- Miłość oznaczająca wolność oraz więcej emocji.
- Wsparcie emocjonalne od wielu partnerów.
- Zaspokojenie potrzeb seksualnych na różne sposoby.
- Ucieczka od monogamii i sztywnych zasad prawa.
Wady relacji poliamorycznej:
- Związek nie jest możliwy dla zazdrosnych osób.
- Istnieje podwyższone ryzyko złamania zasad relacji.
- Przywiązanie partnera do innej osoby nie zawsze staje się w pełni akceptowalne.
- Pojawiają się problemy związane z ograniczeniami społecznymi.
- Podział czasu, miłości, zainteresowania na więcej niż jedną osobę to nierzadko spore wyzwanie.
- Konkurencja i porównania w związku to czynniki, które mogą przyćmić piękno relacji.
Może Cię zainteresuje:
Zdrada kontrolowana – czyli co to znaczy cuckold?
Poliamoria w małżeństwie – czy jest możliwa?
Dan Brown napisał w swojej książce pt. „Cyfrowa twierdza”: „Wszystko jest możliwe. Niemożliwe wymaga po prostu więcej czasu”.
I chociaż cytat w oryginale odnosi się do nowatorskich technologii, to z łatwością odnajdzie się również w świecie kultury i w relacjach międzyludzkich. Wieloosobowe związki – zdaniem poliamorystów – to powrót do wolności i uwolnienia natury ludzkiej od narzucanych norm społecznych, a także cywilizacyjnych. Zapominając o tym, co wypada, a czego nie – wiemy, że wszystko jest możliwe! Nawet poliamoryczne małżeństwa.
Wielomiłość to powrót do korzeni. Dawniej takie związki nie były niczym dziwnym. Wręcz przeciwnie, oznaczały siłę i sposób na przetrwanie plemion. Chociaż zjawisko poliamorii nie jest nowe, to dopiero w XXI wieku przebudziło społeczeństwo. Potrzebny był czas, aby temat tabu doczekał się żywych, nierzadko gwałtownych reakcji.
W Polsce formalnie związek małżeński mogą zawrzeć osoby, które uzyskały pełnoletność. W szczególnych przypadkach kobiety po ukończeniu szesnastego roku życia. Sformalizowany związek oznacza wyłącznie osoby odmiennej płci. Poliamoria w małżeństwie? W małżeństwie pary ślubują wzajemnie: miłość, wierność i uczciwość. Rozmowy na temat nowych partnerów w związku wyróżniają się szczerością i lojalnością. Kompromisy budują wzajemną uczciwość. Miłosna relacja oznacza podstawę wieloosobowych związków. Poliamoryści uważają, że poliamoria w małżeństwie to naturalne zjawisko, w którym nie ma miejsca na niewierność. Ile osób, tyle opinii i preferencji.
Poliamoryczne małżeństwa przybierają różne formy. Osoby tworzące związek mogą mieszkać razem, a nawet wychowywać wspólnie dzieci. Często jednak małżeństwo zamieszkuje pod jednym dachem, a pozostałe osoby tworzące związek w innych mieszkaniach. Wszystko zależy od konkretnych ustaleń.
Zobacz też:
Co to znaczy seks bez zobowiązań?
Poliamoria w Polsce — jak wyglądają związki poliamoryczne w Polsce?
Poliamoria w naszym kraju nie jest w żaden sposób uregulowana prawnie. Związki poliamoryczne w Polsce tworzy niewielka część społeczeństwa. To relacja, na którą często decydują się osoby dojrzałe. Braki fizyczne lub emocjonalne w kontakcie z drugą osobą skłaniają do poszukiwań i nierzadko wtedy pojawia się chęć spróbowania wieloosobowej, miłosnej relacji.
To związki oparte na konkretnych zasadach:
- Zgoda obojga partnerów.
- Wyłącznie świadome i wspólnie przeanalizowane decyzje.
- Szczerość i natychmiastowe rozwiązywanie wątpliwości.
- Wzajemny szacunek między wszystkimi partnerami.
- Równość, a także brak faworyzowania osób w związku.
- Przestrzeganie zasad higieny seksualnej.
- Nieustanna troska o silną więź emocjonalną.
W naszym kraju nielegalne jest posiadanie wielu mężów i żon. Poliamoryści nie walczą o zalegalizowanie swoich związków. Wielomiłość oznacza przede wszystkim wolność. Poliamoria w Polsce to zjawisko, które odbiega od powszechnych norm, dlatego związki poliamoryczne nie zawsze spotykają się ze zrozumieniem i tolerancją. Miłość wieloosobowa przez wielu uznawana jest za chorą zdradę, a także objaw niestabilności emocjonalnej.
Jednak bez wątpienia Polacy częściej otwierają się na nowe doznania i idee. Powstają miejsca w internecie oraz wydarzenia, które łączą osoby o tych samych poliamorycznych poglądach.
Karolina Hartman