Sunday, January 19, 2025
Home / Seks  / Poliamoria (wielomiłość) – co to jest? Wady i zalety

Poliamoria (wielomiłość) – co to jest? Wady i zalety

Poliamoria, na czym polega i jakie są jej wady i zalety

poliamoria

Poliamoria, co to takiego? Fot. Adobe Stock

Czy pomiędzy trójką lub większą liczbą osób może narodzić się silna miłość romantyczna, która stworzy fundament udanego związku? Wielomiłość to pojęcie określające uczucie oparte na szczerości, otwartości, a także pełnym zaangażowaniu. W polskiej kulturze dominują związki formalne i nieformalne, które tworzą dwie osoby o odmiennej płci. Wszystko, co inne — budzi kontrowersje. Czym zatem jest poliamoria? Dla niektórych to najpiękniejsza miłość, która generuje podwójną dawkę szczęścia. Dla innych paradoksalne i niezrozumiałe zjawisko.

Co to jest poliamoria i co znaczy to słowo?

Pojęcie poliamoria pochodzi z języka greckiego i stanowi połączenie dwóch słów. „Poli” oznacza wiele, a „amor” to miłość.

Co to znaczy poliamoria? To związek z więcej niż jedną osobą w tym samym czasie. Jeden mężczyzna i dwie kobiety? Kobieta z dwoma mężczyznami? Może kilka kobiet i kilku mężczyzn? Mnoga miłość charakteryzuje poliamorię, a w związkach poliamorycznych wszystko jest możliwe.

Poszukując rzetelnej odpowiedzi na pytanie: „poliamoria — co to jest?”, otrzymamy informację o specyficznym związku miłosnym. Zaufanie, otwartość, lojalność, równość to podstawowe wartości poliamorii. Bez wzajemnego szacunku, szczerości i przede wszystkim bliskości emocjonalnej (w tej relacji cenniejszej od seksualnej!) nie ma mowy o spełnieniu w wieloosobowym związku.

Wielomiłość rządzi się odmiennymi zasadami do monogamii, czyli tworzenia relacji wyłącznie z jednym partnerem. W poliamorii zazdrość należy kategorycznie odsunąć na drugi plan. 40-letni Adam w związku poliamorycznym jest od 3 lat i spytany o zazdrość odpowiedział:

„Nigdy nie odczuwałem zazdrości, a wyłącznie podwójne szczęście. Cieszę się, że osoba, którą kocham, czuje się spełniona w tak złożonej relacji”.

Z kolei Żenia — poliamorystka w wywiadzie dla „7 metrów pod ziemią” nie ukrywała, że ciężko pozbyć się zazdrości, nawet akceptując zasady poliamorii:

„Kobiety są bardziej zazdrosne o takie rzeczy emocjonalne, o tę bliskość, a mężczyźni o ten seks”.

Żenia dodaje również, że nie wierzy w idealnie pasujące do siebie połówki pomarańczy. Tłumaczy, że w związkach wieloosobowych każdy partner daje od siebie coś innego i to jest właśnie złota recepta na zaspokojenie większości potrzeb człowieka.

 

Związek poliamoryczny — na czym polega?

Poliamoryczny związek opiera się przede wszystkim na emocjonalnym zaangażowaniu. Osoby tworzące relacje poliamoryczne jednoznacznie twierdzą, że to miłość, w której seks nie jest najważniejszy. Oczywiście zbliżenia seksualne mają ogromne znaczenie dla większości relacji, ale to raczej wisienka na torcie w poliamorycznym związku, a nie jej fundament.

Partnerzy w wieloosobowych relacjach darzą się miłością i wzajemną troską. To osoby zdolne do kochania więcej niż jednego człowieka w konkretnym momencie. Najczęściej każdy partner pełni inną rolę w życiu pozostałych osób tworzących związek. Zasady panujące w miłości ustalane są na podstawie rozmów, obopólnych preferencji, kompromisów i bezgranicznej akceptacji. Przejrzystość i szczerość relacji to kluczowe składniki szczęśliwych, poliamorycznych związków.

Związek poliamoryczny — co to jest? To relacja, która polega na szacunku dla wolności wyboru, akceptacji różnych form miłości i jednoznacznej zgodzie dotyczącej związku bliskiej osoby z inną. Oznacza uczucie, które rodzi się wtedy, gdy monogamia nie wystarcza. A czy można kochać dwie osoby jednocześnie? Agnieszka z grupy Poliamoria.pl wyjaśnia:

„Oczywiście, że tak! W standardowych relacjach najczęściej zdradzamy, bo zakochujemy się w kimś innym. Czasami to krótka fascynacja, a czasami miłość. Poliamoria jest odpowiedzią na zdolność do kochania wielu osób równie mocno”.

Zobacz też koniecznie:
Poliamoria – czy można kochać kilka osób jednocześnie?

Wady i zalety relacji poliamorycznej

Poliamoria to pojęcie, które nieustannie budzi skrajne emocje. Podtrzymanie relacji wieloosobowej jest trudniejsze niż w związkach monogamicznych. Adam na pytanie, czy związki poliamoryczne mają wady, mówi:

„Każdy rodzaj związku to również wady. To takie same problemy i nieporozumienia jak w monogamicznych relacjach, ale pomnożone co najmniej o dwa razy! Otrzymujesz więcej miłości, zrozumienia, wsparcia, jednak to wszystko kosztuję Twój czas i ogromne zaangażowanie” 

Jakie zatem wady i zalety kryje związek poliamoryczny?

Zalety relacji poliamorycznej:

  • Stanowienie ważnej częścii życia wielu osób.
  • Relacja oparta na szczerości i jasnych zasadach.
  • Miłość oznaczająca wolność oraz więcej emocji.
  • Wsparcie emocjonalne od wielu partnerów.
  • Zaspokojenie potrzeb seksualnych na różne sposoby.
  • Ucieczka od monogamii i sztywnych zasad prawa.

Wady relacji poliamorycznej:

  • Związek nie jest możliwy dla zazdrosnych osób.
  • Istnieje podwyższone ryzyko złamania zasad relacji.
  • Przywiązanie partnera do innej osoby nie zawsze staje się w pełni akceptowalne.
  • Pojawiają się problemy związane z ograniczeniami społecznymi.
  • Podział czasu, miłości, zainteresowania na więcej niż jedną osobę to nierzadko spore wyzwanie.
  • Konkurencja i porównania w związku to czynniki, które mogą przyćmić piękno relacji.

Może Cię zainteresuje:
Zdrada kontrolowana – czyli co to znaczy cuckold?

Poliamoria w małżeństwie – czy jest możliwa?

Dan Brown napisał w swojej książce pt. „Cyfrowa twierdza”: „Wszystko jest możliwe. Niemożliwe wymaga po prostu więcej czasu”.

I chociaż cytat w oryginale odnosi się do nowatorskich technologii, to z łatwością odnajdzie się również w świecie kultury i w relacjach międzyludzkich. Wieloosobowe związki – zdaniem poliamorystów – to powrót do wolności i uwolnienia natury ludzkiej od narzucanych norm społecznych, a także cywilizacyjnych. Zapominając o tym, co wypada, a czego nie – wiemy, że wszystko jest możliwe! Nawet poliamoryczne małżeństwa.

Wielomiłość to powrót do korzeni. Dawniej takie związki nie były niczym dziwnym. Wręcz przeciwnie, oznaczały siłę i sposób na przetrwanie plemion. Chociaż zjawisko poliamorii nie jest nowe, to dopiero w XXI wieku przebudziło społeczeństwo. Potrzebny był czas, aby temat tabu doczekał się żywych, nierzadko gwałtownych reakcji.

W Polsce formalnie związek małżeński mogą zawrzeć osoby, które uzyskały pełnoletność. W szczególnych przypadkach kobiety po ukończeniu szesnastego roku życia. Sformalizowany związek oznacza wyłącznie osoby odmiennej płci. Poliamoria w małżeństwie? W małżeństwie pary ślubują wzajemnie: miłość, wierność i uczciwość. Rozmowy na temat nowych partnerów w związku wyróżniają się szczerością i lojalnością. Kompromisy budują wzajemną uczciwość. Miłosna relacja oznacza podstawę wieloosobowych związków. Poliamoryści uważają, że poliamoria w małżeństwie to naturalne zjawisko, w którym nie ma miejsca na niewierność. Ile osób, tyle opinii i preferencji.

Poliamoryczne małżeństwa przybierają różne formy. Osoby tworzące związek mogą mieszkać razem, a nawet wychowywać wspólnie dzieci. Często jednak małżeństwo zamieszkuje pod jednym dachem, a pozostałe osoby tworzące związek w innych mieszkaniach. Wszystko zależy od konkretnych ustaleń.

Zobacz też:
Co to znaczy seks bez zobowiązań?

Poliamoria w Polsce — jak wyglądają związki poliamoryczne w Polsce?

Poliamoria w naszym kraju nie jest w żaden sposób uregulowana prawnie. Związki poliamoryczne w Polsce tworzy niewielka część społeczeństwa. To relacja, na którą często decydują się osoby dojrzałe. Braki fizyczne lub emocjonalne w kontakcie z drugą osobą skłaniają do poszukiwań i nierzadko wtedy pojawia się chęć spróbowania wieloosobowej, miłosnej relacji.

To związki oparte na konkretnych zasadach:

  • Zgoda obojga partnerów.
  • Wyłącznie świadome i wspólnie przeanalizowane decyzje.
  • Szczerość i natychmiastowe rozwiązywanie wątpliwości.
  • Wzajemny szacunek między wszystkimi partnerami.
  • Równość, a także brak faworyzowania osób w związku.
  • Przestrzeganie zasad higieny seksualnej.
  • Nieustanna troska o silną więź emocjonalną.

W naszym kraju nielegalne jest posiadanie wielu mężów i żon. Poliamoryści nie walczą o zalegalizowanie swoich związków. Wielomiłość oznacza przede wszystkim wolność. Poliamoria w Polsce to zjawisko, które odbiega od powszechnych norm, dlatego związki poliamoryczne nie zawsze spotykają się ze zrozumieniem i tolerancją. Miłość wieloosobowa przez wielu uznawana jest za chorą zdradę, a także objaw niestabilności emocjonalnej.

Jednak bez wątpienia Polacy częściej otwierają się na nowe doznania i idee. Powstają miejsca w internecie oraz wydarzenia, które łączą osoby o tych samych poliamorycznych poglądach.

Karolina Hartman

TAGI

SEO copywriterka, dla której pisanie to nie tylko sposób na życie, ale i największa pasja. Prywatnie pozytywnie zakręcona mama dwóch córeczek i owczarka niemieckiego. Kocha? Góry. Boi się? Gryzoni. Wierzy, że nie ma rzeczy niemożliwych i uparcie dąży do celów.

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ