Sunday, May 19, 2024
Home / PARTNER MK  / Polacy zaniedbują swoje zdrowie

Polacy zaniedbują swoje zdrowie

Jak skorzystać z elektronicznej recepty?

stetoskop

E-recepta – jak z niej skorzystać? / fot. Pixabay

W rankingu państw, w których najwięcej ludzi ignoruje profilaktyczne badania i przez to choruje – jesteśmy niestety bardzo wysoko. Nie można temu zaprzeczyć, ponieważ szczególnie starsze osoby wolą poczekać aż ich stan zdrowia mocno się pogorszy i dopiero wtedy idą na wizytę. Często niestety okazuje się wtedy, że już za późno na leczenie i lekarz nie może nam pomóc. Na tym przykładzie widać, że musimy coś zmienić, ponieważ nie warto sobie szkodzić tylko dlatego, że boimy się wizyty lub nie mamy czasu. Przerażające jest także to, że ludzie często zaniedbują się nawet w momencie, gdy mają świadomość posiadania przewlekłej choroby

 

Nie mamy chwili wolnego na to, aby zapisać się do lekarza lub poprosić o przedłużenie recepty. Niektórzy ludzie żyją daleko od miasta, nie mają możliwości szybkiego dojechania do gabinetu lub nie chcą wydawać pieniędzy na drogie lekarstwa. Wszystko to można oczywiście zrozumieć, ale nie możemy zapominać o tym, że chodzi tutaj przecież o nasz organizm – jeżeli o niego nie zadbamy to nikt inny tego za nas nie zrobi. Trudno jest to zaakceptować, tym bardziej, że świat medycyny coraz bardziej się rozwija i specjaliści próbują zrobić wszystko, aby ułatwić nam leczenie.

Liczne udogodnienia

Na początek możemy wspomnieć chociażby o możliwościach odbywania wizyt online – lub drogą telefoniczną. Jeżeli naprawdę nie jesteśmy w stanie dotrzeć do gabinetu to możemy połączyć się z lekarzem przez Internet lub przez telefon i w ten sposób opowiedzieć mu o swoich objawach. Nie jest to oczywiście idealne rozwiązanie, ponieważ kontakt fizyczny bywa bardzo istotny w przypadku niektórych chorób, ale jest to lepsza opcja niż całkowity brak kontaktu z lekarzem. W trakcie takiego połączenia ze specjalistą powinniśmy szczerze odpowiadać na jego pytania i nie pomijać żadnych symptomów, które nam wydają się mało istotne – lekarz może mieć inne zdanie na ten temat.

Oprócz tego od jakiegoś czasu możemy również korzystać z e-recepty, czyli takiej recepty, która dociera do nas za pośrednictwem SMS-a. W ten sposób można najprościej uzyskać receptę na lek, który stosujemy od dłuższego czasu – nie musimy więc w ogóle jechać do przychodni.

E-recepta – jak z niej skorzystać?

Najprościej będzie wejść na stronę naszej przychodni albo wykonać telefon – tutaj jednak musimy liczyć się z tym, że na połączenie będziemy pewnie długo czekać. Wystarczy tylko, że podamy nasz PESEL oraz ilość i nazwy leków, które zażywamy. Lekarz sprawdzi sobie wszystkie te informacje w swoim systemie i wyślę do nas SMS z kodem, z którym możemy potem udać się do apteki z elektroniczną receptą.

źródło: materiał Partnera MK
TAGI
Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ