Saturday, January 18, 2025
Home / POLECAMY  / Co to jest Pokolenie Z? – charakterystyka

Co to jest Pokolenie Z? – charakterystyka

Młodzi ludzie, wchodzący na rynek pracy

Młodzi ludzie

Pokolenie Z co to? fot. Nicolas Lobos/ Unsplash

Co to jest pokolenie Z? To generacja, zwana również pokoleniem gen Z, określająca osoby urodzone od 1995 do 2010 roku. Młodzi ludzie w przedziale 18 – 24 lat wkraczają na rynek pracy i kierują się zupełnie innymi priorytetami niż ich poprzednicy – millenialsi. Samorozwój, niezależność i pewność siebie to dominujące cechy pokolenia Z. Charakterystyka tej generacji stała się jednym z najpopularniejszych tematów 2024 roku

Od kiedy jest pokolenie Z?

 

Pojęcie „pokolenie” kojarzy się przede wszystkim z długim upływem czasu, trwającym co najmniej dwie dekady. Dzięki szybkiemu rozwojowi technologii, jak i pandemii koronawirusa, zmiany generacji nastąpiły znacznie szybciej. Od kiedy jest pokolenie Z? Ta generacja obejmuje osoby urodzone w latach 1995 – 2010.

 

Pokolenie Z, od kiedy do kiedy? Gen Z jako pierwsze rozwijało się w pełni cyfrowym społeczeństwie. Obserwowali wchodzące na rynek nowe technologie i rozwijające się media społecznościowe. Od kiedy pokolenie Z zaczęło istnieć i jak wtedy wyglądała rzeczywistość? Okres czasu od 1995 roku charakteryzował się nieustannymi zmianami oraz globalnym kryzysem gospodarczym, społecznym i klimatycznym. Generacja Z, w przeciwieństwie do millenialsów ma większą świadomość, że zmiany mogą nastąpić w bardzo krótkim czasie. Sami skłonni są do częstych zmian miejsca zamieszkania i pracy, nie boją się nowości.

 

Pokolenie Z, do kiedy? Do 2010 roku, kiedy wirtualny świat nieodwracalnie przejął stery nad młodym społeczeństwem. Gen Z ma technologie w DNA i nie wyobraża sobie przyszłości bez dostępu do Internetu. Ta generacja jest gotowa na podejmowanie się nowych wyzwań w świecie zaawansowanych technologii.

 

Młoda kobieta z laptopem na kolanach

Pokolenie Z rynek pracy fot. Christina Morillo/ Pexels

 

Może Cię zainteresuje:

Boomer – co to znaczy? O pokoleniu Boomer

Pokolenie Z na rynku pracy

 

Pokolenie Z na rynku pracy jest powiewem nowości dla pracodawców. Generacja Z wyróżnia się zupełnie odmiennym podejściem do kariery zawodowej. Na piedestale stawiają siebie. Nie lubią, gdy ktoś dyktuje im sztywne warunki, przez które czują się związani i mało kreatywni. Pokolenie Z w pracy dąży do niezależności. Przez okres pandemii, przyzwyczaili są do pracy zdalnej, która wymaga od nich samodyscypliny, by osiągać jak najlepsze rezultaty. Przedstawiciele tego pokolenia nie uważają pracy za najważniejszy aspekt swojego życia.

 

“ Nie chcę całego życia sprzedać pracodawcy w korpo. Stawiam na samorozwój, ale nie kosztem zostawania po godzinach i braku czasu na przyjaciół i pasje.”

– Milena, 23 lata

 

 

“ Studiuje dziennie więc pracę traktuje tylko jako tymczasowy dorobek, który w każdej chwili mogę zmienić. Przeglądając oferty, interesują mnie tylko te z elastycznym wymiarem godzin.”

– Marcin, 20 lat

 

Chcąc lepiej zrozumieć czym kieruje się pokolenie Z na rynku pracy, przeprowadzono badania, które wykazały szereg różnic pomiędzy Gen Z, a poprzednimi generacjami. W raporcie „Pokolenia na polskim rynku pracy” autorstwa Grafton Recruitment Polska, odnotowano, że Zetki w wyjątkowo szybki sposób przyswajają nową wiedzę i dobrze współpracują w zespole. Pracodawcy zauważyli tendencje tego pokolenia do częstych zmian miejsc pracy (82%) oraz utrzymywania w nich dobrej, antystresowej atmosfery (56%). Portal pracuj.pl także zrealizował badania, które potwierdziły, że 66% ankietowanych przedstawicieli Z zadeklarowało, że karierę zawodową chce łączyć ze swoimi pasjami. Priorytetem dla młodych ludzi stało się spełnienie w pracy, a nie wysokość wynagrodzenia. Mimo to, otwarcie stwierdzają, że realne widełki zarobków powinny być wskazane przy każdym ogłoszeniu.

 

Młode osoby nad rzeką

Jakie pokolenie po gen z fot. Sammie Chaffin/ Unsplash

 

Przeczytaj również:

Lazy girl job – nowy trend! Pracuj tak, aby się nie przepracować

Jakie pokolenie jest po gen Z?

Trzema ostatnimi, odnotowanymi pokoleniami są kolejno: millenialsi (1981-1994), pokolenie Z (1995-2010) oraz pokolenie alpha (urodzeni po 2010 roku). Najwięcej dostrzegalnych różnic wykazuje porównanie: millenialsi a pokolenie Z, których czas dorastania przepełniony był licznymi zmianami, warunkującymi ich postrzeganie świata. Millenialsi mają większą tendencję do bycia idealistami, natomiast pokolenie Z częściej wykazuje cechy pragmatyczne. Zmiany dotykają również sfery oszczędności. Okazuje się, że gen Z bardziej skupia się na oszczędzaniu, a milenialsi wolą doświadczać więcej niż przywiązywać wagę do pieniędzy.

 

Jakie pokolenie jest po gen Z? To tak zwane pokolenie alpha, czyli dzieci urodzone przez millenialsów, których wczesne dzieciństwo odbywało się podczas pandemii koronawirusa. To pokolenie nie wie jak wyglądała rzeczywistość przed gwałtownym rozwojem Internetu. Od najmłodszych lat, korzystają ze smartfonów i najróżniejszych aplikacji. Traktują to jako element codzienności. Najstarsze dzieci z tego pokolenia skończyły dopiero 14 lat, więc ich przyszłość może być jedynie prognozowana.

 

 

Karolina Najduch

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ