Pokój młodzieżowy – jak wybrać meble? Poradnik dla rodziców
Pokój młodzieżowy to nie tylko kwestia doboru mebli, ale również sposób na to, by twoje dorastające dziecko mogło budować własną tożsamość.

Pozwól dokonać wyboru swojemu dziecku. To jego przestrzeń! / fot. Fotolia
Jak urządzić pokój młodzieżowy by nasz nastolatek był z niego zadowolony? Jakimi kryteriami warto kierować się przy wyborze mebli do pokoju młodzieżowego i studenckiego? Co mówi psychologia na temat pokoju młodzieżowego?

Pozwól dokonać wyboru swojemu dziecku. To jego przestrzeń! / fot. Fotolia
Meble młodzieżowe – wybierz wraz z dzieckiem!
Okres dorastania to czas, w którym dziecko zaczyna bardzo wyraźnie podkreślać swoją odrębność i tworzyć własną tożsamość. Często zupełnie inną niż to, czego oczekiwaliby rodzice. Przestrzeń życiowa nastolatka, staje się jego własnym królestwem i możliwością zamanifestowania własnego „ja”. Jeśli zatem chcesz, by twój dorastający syn czy córka dobrze czuli się we własnym pokoju, to do nich powinna należeć ostateczna decyzja co do wyboru mebli (a na pewno nie powinno się wybierać mebli młodzieżowych bez konsultacji z samym zainteresowanym). Jak to! Przecież on na pewno wybierze brzydkie meble! – to często spotykana obawa rodziców, która nie jest nieuzasadniona (gust nastolatka i rodziców niekiedy mocno się różni). A jeśli faza buntu przebiega burzliwie, to nastolatek na pewno będzie negował standardy rodzinne i z przekory podkreślał to, że podoba się mu coś zupełnie innego. Nie ma jednak sytuacji bez wyjścia. Niezłym sposobem na przekonanie nastolatka do tego, by wybrał te meble młodzieżowe, które i nam się podobają, jest odwołanie się do zupełnie innych kwestii niż ich uroda – np. funkcjonalności, ilości miejsca, jakie zajmują czy nawet tego, że podobne meble ma w mieszkaniu idol nastolatka (zdjęcia mieszkań celebrytów można znaleźć w internecie). Dość ciekawym rozwiązaniem, które sprawdza się zwłaszcza u mocno zbuntowanej młodzieży jest też pozostawienie mebli dziecięcych (oczywiście poza zbyt małym łóżkiem) i pozwolenie dziecku na to, by samodzielnie odmieniło swoje meble – np. poprzez ich przemalowanie czy wyklejanie. Taki samodzielnie stworzony pokój młodzieżowy to powód do dumy. Oczywiście meble trzeba wtedy spisać na straty, a o ich wymianie myśleć dopiero wtedy, kiedy nasz nastolatek z nich wyrośnie (czyli wejdzie w etap studencki).
Meble studenckie – decyzje pozostaw dziecku
Jeśli twój nastolatek jest już w zasadzie dorosły, to nawet jeśli nadal mieszka z rodzicami, warto decyzję o doborze mebli pozostawić jemu. Ma już wystarczająco dużo lat, by taką decyzję w ramach określonego budżetu podjąć samodzielnie. I to nie tylko po to, by meble mu się podobały, ale przede wszystkim po to, by dać mu przestrzeń i swobodę tak potrzebną do tego, by dziecko stawało się samodzielnym i odpowiedzialnym dorosłym.
Jak widać, pokój młodzieżowy to nie tylko kwestia doboru mebli, które będą funkcjonalne, ergonomiczne i modne, ale również sposób na to, by twoje dorastające dziecko mogło pełniej budować własną tożsamość i stawać się coraz bardziej niezależne.
Więcej informacji znajduje się pod adresem: meble-aldo.pl
Mariolka1991 10 października, 2017
Pomysł z malowaniem mebli nawet ciekawy, daje możliwość wyrażenia siebie, może się spodobać bardziej twórczym nastolatkom, ale większość go wyśmieje
marianka 2 grudnia, 2017
Wiadomo dziecko powinno samodzielnie wybierać to racja ale warto troszkę podpowiedzieć żeby nie popłynac na któyś tysiąć
Decorino 11 października, 2018
Dokładnie Marianka – Aż się boję co to będzie, bo nie długo przed nami zmiana mebli w pokoju uciechy która nam już dorasta…
Decorino 11 października, 2018
Dokładnie Marianka – Aż się boję co to będzie, bo nie długo przed nami zmiana mebli w pokoju uciechy która nam już dorasta…