Tuesday, July 16, 2024
Home / Moda  / Design  / Pokój dla nastolatka na poddaszu

Pokój dla nastolatka na poddaszu

To trudne do wystroju wnętrze

poddasze

Czy na poddaszu można urządzić klimatyczne wnętrze? / fot. materiały prasowe

Urządzanie powierzchni użytkowej na poddaszu jest coraz bardziej popularną praktyką. To niełatwe w aranżacji pomieszczenie o wielu skosach i często niskich ściankach, ale pozwalające stworzyć naprawdę ciekawe i klimatyczne miejsce. Idealnie sprawdzi na pokój dla nastolatka

Jak wykorzystać użytkowe poddasze?

W domach z użytkowym poddaszem w górnych częściach budynku zazwyczaj tworzy się strefę nocną. Oddalone od centrum życia pomieszczenie zapewnia prywatność, której w okresie nastoletnim potrzeba wyjątkowo dużo. Dlatego właśnie pokój na poddaszu świetnie sprawdzi się jako pomieszczenie wyłącznie dla nastolatka. 

 

Najważniejsze jest to, żeby maksymalnie wykorzystać dostępną przestrzeń. Niepowtarzalny klimat temu pomieszczeniu nadają charakterystyczne elementy, takie jak więźba dachowa, ściany kominów, słupy czy płatwie. Można je oczyścić, pomalować albo nawet obmurować.

Jak urządzić pokój nastolatka na poddaszu?

W pokoju młodzieżowym należy wydzielić trzy strefy: do spania, nauki oraz do spotkań z przyjaciółmi. Pomieszczenie powinno także wyrazić osobowość nastolatka i zachęcić go do rozwijania swoich zainteresowań oraz umiejętności. Warto zaangażować ją lub jego do udziału w aranżacji. Taka praca to możliwość spędzenia wspólnie czasu, a dodatkowo nastolatek będzie jeszcze lepiej czuł się pokoju, który urządził po swojemu. W końcu to nastolatek musi się w nim czuć dobrze i na pewno będzie wiedzieć, jaki kolor czy styl będzie najlepszy. 

 

Zanim zaczniemy urządzać dostępną przestrzeń, warto wziąć pod uwagę rozmieszczenie oświetlenia. Pokój na poddaszu musi być dobrze oświetlony – również światłem naturalnym. Najlepiej oświetlone powinno być miejsce do nauki i pracy, dlatego przy oknie lub w jego bliskim sąsiedztwie warto postawić biurko. Miejsce do spania z kolei wymaga intymności, dlatego najlepiej ulokować łóżko w jakimś zacisznym kącie. Ciekawie prezentuje się łóżko ustawione pod skosem. 

Meble w pokoju nastolatka

Istotną rolę w urządzaniu poddasza użytkowego ma dobór mebli. Skosy skutecznie ograniczają możliwości doboru umeblowania, dlatego najlepiej wybierać takie elementy, które będą mogły spełniać wiele funkcji jednocześnie. Może to być długi regał, który pomieści książki, podręczniki i zeszyty, a na nim będzie można ustawić telewizor, konsolę, ramki ze zdjęciami, głośniki czy kosmetyki. Praktyczne w zastosowaniu są meble, które nie zajmują wiele miejsca – na przykład łóżko z szufladami lub rozkładane biurko. Zamiast zwykłego fotela można postawić na bardziej mobilne rozwiązanie, jakim jest miękki worek do siedzenia.

 

Trudno dobrać meble na poddasze, zwłaszcza gdy mamy wiele skosów i elementów więźby dachowej. Warto przemyśleć wybór mebli na zamówienie, które będzie można dopasować idealnie do specyfiki posiadanej przestrzeni. Szczególnie dobrym pomysłem jest zlecenie wykonania zabudowanej szafy, która będzie miała niestandardowe wymiary oraz układ. Nastolatek będzie mógł pomieścić w niej dosłownie wszystko: ubrania, sprzęt elektroniczny, materiały naukowe i wiele więcej, utrzymując przy tym porządek w pokoju.

 

 
Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ