Friday, May 24, 2024
Home / PARTNER MK  / Pogoda to nie tylko słońce

Pogoda to nie tylko słońce

W obliczu zmian klimatycznych z serwisami pogodowymi warto być „na ty"

Pogoda

fot. Freepik

W zależności od pory roku pogoda serwuje nam cały wachlarz różnorodnych opadów, do podstawowych należą: deszcz, mżawka, śnieg lub grad. Każdy, przynajmniej w czasie urlopu, żadnego z tych zjawisk nie lubi. Jednak są one nieodłączną częścią naszego ekosystemu i gdyby nie występowały, ludzkość nie mogłaby przetrwać

 

Deszcz i mżawka

Deszcz i mżawka to opad atmosferyczny pod postacią kropli wody. Rozróżniamy je poprzez wielkość kropli, jakie na nas spadają. Dające deszcze ulewy charakteryzują się wyraźnymi kroplami, które mogą nas przemoczyć dość szybko. Natomiast mżawka to maleńkie kropelki wody, bardziej przypominające mgłę która nas otacza i powoduje nieprzyjemną wilgoć, ale nie powoduje przemoczenia w takim tempie jak deszcz. Sam deszcz ma kilka odmian w zależności od intensywności opadu, może występować pod postacią lekkiego kapuśniaczku albo potężnej ulewy.

Deszcz to rodzaj opadów, które obserwujemy przez większość czasu w Polsce, dlatego ważne jest, aby wiedzieć, jaki rodzaj opadów może zaserwować nam pogoda. Możemy łatwo i w prosty sposób dowiedzieć się tego z map opadów, które dzięki satelitom i pracy meteorologów są ogólnie dostępne. Dzięki temu możemy odpowiednio się przygotować i np. Zabrać ze sobą parasolkę albo rękawiczki w przypadku śnieg i tu przydaje się takie rozwiązanie jak mapa opadów, który pozwala sprawdzić, jak w danym momencie przebiegać będą opady deszczu, czy śniegu.

Kochana zima i kochany śnieg

Śnieg jest jednym ze stałych rodzajów opadów, co oznacza, że składa się z zamarzniętej wody – kryształków śnieżnych, które przyjmują postać gwiazdy. Kryształki te łączą się ze sobą w płatki śniegu i to właśnie je najczęściej obserwujemy podczas opadów zimą. Śnieg występuje w Polsce każdej zimy, ale są miejsca na świecie, gdzie nigdy on nie pada. Gdy zimą temperatura jest dodatnia albo oscylująca w okolicy 0°C, wtedy najczęstszym opadem jest śnieg zmieszany z deszczem.

Grad

Grad to także rodzaj mrożonych opadów, ale w przeciwieństwie do śniegu, który jest dość miękki, grad jest twardy i lodowaty. Opady gradu zazwyczaj mają nagły charakter i występują na niewielkim obszarze i kończą się równie nagle, jak się zaczynają. Gradobicia to jedne z najmniej pożądanych opadów, gdyż potrafią wyrządzić poważne szkody, zarówno przyrodzie, jak i człowiekowi. Przeważnie kule gradu są dość nieduże, ale znane są przypadki w historii, gdy spadał grad wielkości gęsiego jaja, a nawet i większy. Skutków gradu pomaga uniknąć nam prognoza, a ponieważ pogoda bywa kapryśna, warto czasem zajrzeć do serwisu.

 

Opady atmosferyczne mają wpływ na wiele sfer naszego życia. Jedną z nich może być wyspecjalizowanie się w kierunku np. usuwania szkód powstałych w wyniku gradobicia lub ulewnego deszczu, albo zajmowanie się odśnieżaniem zasypanych dróg lub ściąganiem zwałów śnieżnych, zalegających na dachach i zagrażających zdrowiu lub życiu ludzi. Firmy zajmujące się taką działalnością możemy znaleźć w katalogach firm np. na stronie https://mapia.pl/.

 

Ogólna dostępność map pogodowych pomaga nam np. podczas wyjazdów do nowych, nieznanych nam miejsc. Zwiedzając, odpoczywając albo pracując w innych warunkach pogodowych, do jakich jesteśmy przyzwyczajeni, nie musimy zabezpieczać się na każdą możliwa pogodę, wystarczy, że sprawdzimy najbliższą prognozę i w razie braku np. parasolki zawsze możemy ja sobie dokupić, gdy będzie nam niezbędna. A dzięki stronom takim jak https://pl.exrates.pro/ nie musimy zaopatrywać się w lokalną walutę, tylko na bieżąco wymieniać tyle, ile nam potrzeba i kupować towary z wielu sklepów online na świecie.

Źródło: materiał Partnera MK
Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ