Sunday, June 16, 2024
Home / Rozwój  / Edukacja  / Podyplomowe studia pedagogiczne z zakresu integracji sensorycznej. Czy to przyszłościowy kierunek?

Podyplomowe studia pedagogiczne z zakresu integracji sensorycznej. Czy to przyszłościowy kierunek?

Co warto wiedzieć o studiach pedagogicznych z zakresu SI?

Kobieta pomaga dziewczynce usiąść na ruchomym klocku

Podyplomowe studia pedagogiczne z zakresu integracji sensorycznej to odpowiedź na rosnące zapotrzebowanie na terapeutów SI na rynku pracy / fot. Canva

Wybór podyplomowych studiów pedagogicznych jest szeroki, a co za tym idzie – na pewno znajdziesz w ofercie interesującej cię placówki kierunek zgodny ze swoimi zainteresowaniami i planami zawodowymi. Coraz większą popularnością cieszy się np. integracja sensoryczna, która jest obecnie uznawana za przyszłościową ścieżkę kariery. Co to jest i co warto wiedzieć o studiach pedagogicznych z zakresu SI?

Integracja sensoryczna – co to jest?

Zanim podpowiemy ci, czy studia pedagogiczne z zakresu integracji sensorycznej są dobrym wyborem, warto najpierw sprawdzić, co to jest. Najprościej mówiąc, SI to umiejętność do rozumienia i porządkowania przez zmysły bodźców i informacji, które pochodzą nie tylko z otoczenia, ale także z własnego ciała. Jest to dość skomplikowany proces, który u niektórych dzieci, młodzieży, a nawet dorosłych nie przebiega prawidłowo. W takiej sytuacji mówimy o zaburzeniach integracji sensorycznej, w których może pomóc odpowiedni specjalista.

 

Może też cię zainteresuje:
Masz „niegrzeczne” dziecko? A może to zaburzenia integracji sensorycznej

Co warto wiedzieć o studiach pedagogicznych z zakresu integracji sensorycznej?

Podyplomowe studia pedagogiczne z zakresu integracji sensorycznej to odpowiedź na rosnące zapotrzebowanie na terapeutów SI na rynku pracy. Po ich ukończeniu możesz szukać pracy w przedszkolach i innych ośrodkach edukacyjnych, ale nie tylko – świadectwo podyplomówki umożliwi ci również otwarcie własnej działalności. Podczas studiów zdobędziesz wiedzę i umiejętności z zakresu psychologii i fizjologii rozwoju, teorii SI oraz obserwacji diagnostyczno-klinicznej i stawiania diagnozy zaburzeń integracji sensorycznej.

Jakie podyplomowe studia pedagogiczne z integracji sensorycznej wybrać?

Czy wiesz, że możesz wybrać integrację sensoryczną na czterech różnych kierunkach? Każdy z nich jest znakomitą inwestycją w twoją przyszłość zawodową, ponieważ zapotrzebowanie na terapeutów SI będzie nieustannie rosnąć. Oferta podyplomowych studiów pedagogicznych obejmuje:
• integrację sensoryczną (2 semestry),
• integrację sensoryczną – diagnozę i terapię dzieci (3 semestry),
• integrację sensoryczną z elementami terapii behawioralnej (3 semestry),
• integrację sensoryczną z terapią ręki (3 semestry).

To, który z kierunków związanych z integracją sensoryczną wybierzesz, zależy wyłącznie od twoich planów zawodowych. Pamiętaj jednak, że trzy ostatnie wymienione studia podyplomowe pedagogiczne mają charakter kwalifikacyjny oraz wymagają realizacji praktyk w wymiarze 60 godzin.

A może podyplomowe studia pedagogiczne online?

Jeżeli nie chcesz iść na kompromis między życiem zawodowym i prywatnym a dalszą edukacją, to podyplomowe studia pedagogiczne online, prowadzone np. przez Wyższą Szkołę Kształcenia Zawodowego, są strzałem w dziesiątkę. Każdy kierunek z zakresu integracji sensorycznej ma akredytację Krajowego Stowarzyszenia Terapeutów Integracji Sensorycznej, a po jego ukończeniu uzyskasz bezpłatne członkostwo KSTIS. Co więcej, studia pedagogiczne online, i to bez względu na to, jaki kierunek wybierzesz, pozwalają na realizowanie planu nauczania w dogodnym dla siebie tempie. Choć można ukończyć je w ciągu 2 lub 3 semestrów, to możesz zapoznawać się z materiałami, kiedy i gdzie chcesz.

źródło: materiał Partnera MK
TAGI
Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ