Monday, April 22, 2024
Home / Styl życia  / Dom  / Meble i akcesoria  / Poduszki puchowe czy z pierza – które wybrać? 

Poduszki puchowe czy z pierza – które wybrać? 

Miękko, ciepło, wygodnie

poduszka puchowa

fot. Adam Winger / Unsplash

Poduszka puchowa i poduszka z pierzem wcale nie oznacza tego samego. Choć to pojęcia często używane zamiennie, te dwa rodzaje wypełnień różnią się od siebie. Sprawdź, czym cechują się poduszki puchowe oraz jakie właściwości mają te wypełnione pierzem i wybierz najlepsze dla siebie rozwiązanie, które zapewni Ci wygodę podczas snu

 

Poduszki puchowe, czyli jakie?

Poduszki puchowe i te z pierzem mają naturalne wypełnienie. Puch pozyskiwany jest od piskląt oraz dorosłych ptaków, dla których stanowi podszycie piór. Jest niezwykle delikatny i przyjemny w dotyku. Charakteryzuje się specyficzną strukturą, wynikającą z jego budowy – składa się z wielu haczykowatych włókien. Stanowi to o jego właściwościach higroskopijnych. Puch pochłania zatem wilgoć, ale wykazuje też wysoką izolację termiczną. Poduszki wypełnione puchem są więc wyjątkowo lekkie i są w stanie zapewnić nam właściwą cyrkulację powietrza, dzięki czemu zapobiegają poceniu się podczas snu.

Poduszki z pierzem – właściwości

Poduszki z pierzem co do zasady w 100% wypełnione są małymi piórami, niekiedy jednak mają również domieszkę puchu. Poduszki wypełnione pierzem będą twardsze od tych puchowych, wciąż jednak bardzo dobrze absorbować będą wilgoć i zagwarantują utrzymanie stałej temperatury (termoizolacja). Są za to nieco mniej sprężyste i cięższe.
Pióra wykorzystywane do wypełniania poduszek dzielimy na darte i cięte. Pióra darte są lekkie i wyróżniają się wyższą sprężystością. Pióra cięte są twardsze, co powoduje, że wykonana z nich poduszka nie będzie aż tak wygodna w użytkowaniu.

[obraz_1]

Pierze i puch – pochodzenie

Wypełnienie do tekstyliów z pierza i puchu zaczęto pozyskiwać po pojawieniu się zwierząt gospodarskich, wyskubując ptactwo. Mieszankę sortowano ręcznie. Teraz robi się to automatycznie, jednak pochodzenie surowca wciąż jest takie samo. Zarówno poduszki puchowe, jak i te z pierzem wypełniane są surowcem pozyskiwanym od kaczek lub od gęsi. Gęsi puch, jak i gęsie pióra są miększe, bardziej sprężyste i wykazują nieco lepsze właściwości termoizolacyjne, stąd też są bardziej pożądane, ale i droższe. Surowiec kaczy jest trochę twardszy, za to tańszy.

Poduszka puchowa czy z pierzem – którą wybrać?

Jedne i drugie cechują się właściwościami, które zapewnią nam komfort podczas snu: są naturalne, dopasowują się do kształtu ciała, absorbują wilgoć i gwarantują odpowiednią cyrkulację powietrza. Różnią się natomiast ciężarem i sprężystością. Poduszki z pierzem sprawdzą się więc u osób, które wolą odpoczywać na trochę twardszym podłożu. Te puchowe zaś będą dobrym wyborem dla wszystkich ceniących sobie naprawdę delikatne wypełnienie. Wybierając poduszkę, warto jednak zwrócić uwagę na jej poszycie. Puch i pierze mogą uczulać, jednak nie oznacza to, że alergicy muszą rezygnować z ich zakupu. W sklepach znajdziemy bowiem antyalergiczne poduszki puchowe i z pierzem. Ich poszycie wykonane jest ze specjalnych materiałów, które tworzą szczelną barierę dla alergenów, w tym również dla roztoczy. To połączenie, dzięki któremu możemy cieszyć się wygodą i błogim snem, bez względu na alergię.

Źródło: materiał Partnera MK
Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ