Podstawowy sprzęt jeździecki
Sprzęt jeździecki na prezent? Ależ tak, zwłaszcza, że jest czym obdarować nie tylko miłośnika/miłośniczkę jeździectwa, ale również konia
Dzisiaj jazda konna nie jest już sportem zarezerwowanym tylko dla osób najbogatszych. Cieszy się też coraz większą popularnością. Aby go uprawiać, potrzebny jest dobry sprzęt jeździecki, dopasowany do potrzeb konia i jeźdźca
Sprzęt jeździecki ‒ wyposażenie jeźdźca
Podstawowym jego zabezpieczeniem jest kask. W końcu to głowa jest najbardziej narażona na urazy w razie wypadku. Warto postawić w tym przypadku na produkt z atestami. Nieobowiązkowym elementem sprzętu jeździeckiego jest natomiast kurtka jeździecka. Ta przyda się jednak w czasie jazdy konnej w chłodniejsze dni czy w okresie zimowym. Dobra kurtka jest wiatroszczelna i wodoodporna. Są modele z kieszeniami, które w czasie długich wyjazdów są bardzo potrzebne. Rękawiczki do jazdy konnej bywają zimowe i letnie. Są wykorzystywane w celu zabezpieczenia dłoni. Dodatkowo ułatwiają trzymanie wodzy. Całość stroju jeźdźca uzupełniają specjalne spodnie (bezszwowe bryczesy) i sztyblety lub oficerki. Bardziej uniwersalne są sztyblety, ale warto i tak dokupić do nich dodatkowe cholewy. Wówczas chronią one nogę tak samo jak oficerki. Obuwie jeździeckie musi mieć niewielki obcas, który zapobiega ześlizgiwaniu się ze strzemion stóp.
Przy wykonywaniu skoków czy jazdy po trudniejszym terenie przydać się może także specjalny ochraniacz na plecy. W przypadku jazdy rekreacyjnej nie stosuje się go, bo jest mało wygodny. Bata na ogół kupować nie trzeba. Jest on na wyposażeniu szkółek jeździeckich i można go wypożyczyć. Musi być on dostosowany do wielkości zwierzaka. Trzeba przy tym pamiętać, że nie jest to narzędzie co bicia konia.
Wyposażenie konia
Podstawą sprzętu jeździeckiego dla konia jest oczywiście siodło. Jednak jego wybór nie jest wcale prostą sprawą. W praktyce spore znaczenie ma uprawiana na co dzień forma jeździectwa. Siodła do jazdy terenowej, skoków czy jazdy po ubitym podłożu są dość mocno zróżnicowane. Dodatkowo siodło trzeba dopasować do budowy danego konia. Tutaj warto mieć na uwadze jego zachowanie po osiodłaniu go. Pod siodłem musi znaleźć się czaprak. To specjalna podkładka, która przede wszystkim chroni grzbiet konia i zapewnia mu komfort w czasie jazdy. Czaprak na ogół produkowany jest z materiału chłonnego i miękkiego, który szybko schnie. Znaczenie ma jego jakość.
Kolejne istotne elementy wyposażenia konia to ogłowie, strzemiona, puśliska oraz popręg. Strzemiona to po prostu pałąki, w których w czasie jazdy konnej jeździec trzyma swoje stopy. W ten sposób może siedzieć prawidłowo i wygodnie w czasie jazdy. Przy wyborze strzemion warto mieć na uwadze swój rozmiar stopy. Ogłowie to z kolei uzda na ogół wykonywania z rzemienia. Nakłada się ją na głowę konia. Popręg jest pasem wykorzystywanym w czasie zapinania siodła. Zlokalizowany jest pod brzuchem zwierzęcia. Puśliska to paski, na których docelowo wiszą strzemiona.
Zakup odpowiedniego sprzętu jeździeckiego ma ogromne znaczenie z punktu widzenia wygody zarówno jeźdźca, jak i konia. Dlatego też warto wszystko dobrze przemyśleć i zaufać w tej kwestii fachowcom.
Artykuł stworzony przy współpracy ze sklepem jeździeckim www.wsiodle24.pl