Wednesday, April 23, 2025
Home / Styl życia  / Podróże  / Podróżowanie po kwarantannie – TOP 8 miejsc na spóźnioną majówkę

Podróżowanie po kwarantannie – TOP 8 miejsc na spóźnioną majówkę

Zobacz listę miejsc idealnych na spóźniony, bezpieczny majówkowy wyjazd

Podróżowanie po kwarantannie

Podlasie / fot. materiały prasowe

Wszędzie dobrze, ale w domu najlepiej – powiedzenie pewnie przez długi czas nie padnie z ust miłośników podróży, którzy nie mogli doczekać się momentu, aż znów opuszczą swoje cztery ściany. 
Stęsknieni za podróżowaniem wreszcie mogą zacząć wdrażać swoje plany w życie. Na pełen powrót do normalności i możliwość wyjazdu do dowolnego miejsca na świecie przyjdzie nam jeszcze trochę poczekać. Jest to jednak świetna okazja, żeby lepiej poznać i docenić Polskę. Trzeba pamiętać, że nadal obowiązują zasady przestrzegania dystansu społecznego, dlatego najlepsze na wypoczynek będą miejsca, w których będziemy mogli myśleć o tym jak najmniej, czyli idealne na wyciszenie miejsca blisko natury

 

1 Podlasie

https://www.instagram.com/p/ByNT1jZFr8N/

Tym, którzy czas kwarantanny spędzili w stolicy z ograniczonym dostępem do natury, rekomendujemy zamianę miejskiej dżungli na Zielona Płuca Polski. Wystarczy nieco ponad dwie godziny jazdy samochodem z Warszawy, żeby rozkoszować się błogą ciszą i samotnością. Przez konieczność przebywania w domu nie mieliśmy możliwości obserwacji budzącej się do życia po zimie natury. Warto nadrobić ten czas, wybierając się na spacer szlakami Puszczy Knyszyńskiej, spotkanie z żubrem w Puszczy Białowieskiej, czy do legendarnej Doliny Rospudy na terenie Puszczy Augustowskiej.
W sąsiedztwie Biebrzańskiego Parku Narodowego nad rozlewiskami Narwi znajduje się również niewielka miejscowość – Pentowo – nosząca dumnie i nie bez powodu miano „Europejskiej Wsi Bocianiej”. Wiosna to idealny na czas na odwiedziny i obserwację ptaków.

2 Jezioro Wulpińskie

Jezioro Wulpińskie

Jezioro Wulpińskie / fot. materiały prasowe

Jezioro Wulpińskie, zwane także Tomaszkowskim, to perła ukryta na granicy Warmii i Mazur, w cieniu zabytkowego Olsztyna. Linia brzegowa jeziora to aż 29 km, na przestrzeni których skupia kilka małych wiosek letniskowych, gdzie próżno szukać tłumów. Cała wschodnia część jeziora objęta została strefą ciszy, co z pewnością spodoba się weekendowym uciekinierom od zgiełku miasta, którzy choć na chwilę, przebywając na zewnątrz, będą mogli bez obaw zdjąć maseczkę ochronną i oddychać pełną piersią.

3 Mierzeja Sarbska i Przylądek Stilo nad Bałtykiem

Przylądek Stilo nad Bałtykiem

Przylądek Stilo nad Bałtykiem / fot. materiały prasowe

Położona między Bałtykiem a jeziorem Sarbsko Mierzeja Sarbska wraz z przylądkiem Stilo to najmniej zagospodarowany fragment polskiego wybrzeża. Przy wjeździe do Stilo, malutkiej wioski zwanej również Osetnikiem, przywita nas zielona tablica z napisem „Koniec Świata”. Znajduje się tam, pośród wydm, unikatowa (zbudowana wyłącznie z metalu) latarnia morska Stilo, będąca znakomitym punktem widokowym i miejscem romantycznych oświadczyn, oraz piękna plaża z drobniutkim, białym piaskiem. Pozostaje ona niemal dzika nawet w sezonie. Aby się do niej dostać, trzeba pokonać 1,5 km przez sosnowy las, ale dla takich warunków do plażowania i przyjemnego spaceru – warto!

4 Puszcza Piska w sercu Mazur

Puszcza Piska

Puszcza Piska / fot. materiały prasowe

Mimo że Mazury to jedno z popularniejszych miejsc wyjazdów Polaków, da się jednak znaleźć miejsca, w których doświadczymy prawdziwej dziczy. Wystarczy wybrać się do Puszczy Piskiej. To część Mazurskiego Parku Krajobrazowego i największy kompleks leśny na terenie regionu (ok. 100 ha!). Ba, to nawet drugi pod względem wielkości kompleks leśny w Europie i pozostałość lasu pierwotnego. Charakter pierwotny mają też emocje, które pojawić się mogą podczas wizyty w puszczy, zwłaszcza po ponad dwóch miesiącach siedzenia w domu.

5 Beskid Niski

Beskid Niski

Beskid Niski / fot. materiały prasowe

„Rzuć wszystko i jedź w Bieszczady” — któż tego nie słyszał, nie marząc o ucieczce od cywilizacji do drewnianej chaty położonej malowniczo na bieszczadzkich połoninach. Tymczasem chcąc uciec od czterech ścian i nacieszyć się naturą po okresie izolacji Travelist radzi, że jeśli już rzucać wszystko i wyjechać, to najlepiej do Beskidu Niskiego — najdzikszych z polskich gór. Może i nie porażają wysokością, ale pod względem przestrzeni oraz dzikości flory i fauny nie mają sobie równych. Najdłuższe pasmo górskie w naszym kraju (160 km) to bujnie zalesiony dom dla niedźwiedzi, żbików, wilków i lisów, wszelkiej maści parzystokopytnych oraz gadów i płazów. To także terytorium, przez które prowadzi najdłuższy górski szlak konny w naszym kraju. Wycieczka na grzbiecie hucuła przez pola poziomek czy przeplatane warkoczem strumieni górskie doliny.

6 Pojezierze Drawskie

Pojezierze Drawskie

Pojezierze Drawskie / fot. materiały prasowe

Położona w sercu Pojezierza Zachodniopomorskiego, o tętnie lżejszym niż pulsujące gwarem Mazury, kraina pełna jezior (aż 578!), lasów i słodkiego miodu. Serce Pojezierza Drawskiego stanowi Czaplinek. Zlokalizowany malowniczo na przesmyku między jeziorami Drawsko i Czaplin miasteczko założyli templariusze, a dziś oplata je warkocz dziesiątek pasiek, gdzie powstają miody – od rzepakowych przez gryczane i lipowe po wrzosowe. Słodkie chwile wypoczynku gwarantują tu nie tylko owoce pracy pszczelego roju, ale i liczne ścieżki piesze i rowerowe, przystanie kajakowe i żeglarskie oraz kąpieliska.

7 Uroczysko Krzywa Góra

Uroczysko Krzywa Góra

Uroczysko Krzywa Góra / fot. materiały prasowe

Oaza w sąsiedztwie dwumilionowej metropolii, czyli Uroczysko Krzywa Góra w Kampinoskim Parku Narodowym nieopodal Warszawy to kolejna propozycja dla tych, którzy chcą zamienić dźwięk klaksonów na szum drzew. Dostać się tu można jedną drogą – szlakiem łącznikowym oznaczonym kolorem żółtym, w zachodniej części parku. Choć 4-kilometrowa, wiodąca od końcowego przystanku autobusów z Warszawy trasa nie jest łatwa, czekające na miejscu widoki w pełni wynagradzają trud wędrówki. Piętrowe konstrukcje z powalonych drzew, plątanina krzaków, kontrastujące ze sobą piaszczyste wydmy i brunatne bagna – sceneria rodem z zaczarowanego lasu. I jeszcze 400-letni dąb Kobendzy – najgrubsze drzewo w naszym kraju.

źródło: materiał Travelist

8 Bieszczady / Dolina Sanu

W poszukiwaniu weekendowej odskoczni, możesz też wybrać się na koniec świata! Dolina Sanu znajduje się otoczeniu dziewiczej natury, a Zielona Polana to ośrodek położony na stoku góry, z której roztacza się malowniczy widok na San oraz okoliczne wzgórza pokryte lasami i rezerwatem Kozi Garb. Uroku miejscu dodają prawdziwe… indiańskie tipi. Zielona Polana bierze udział w akcji #ratujmypolskiehotele. Kupując voucher na pobyt wspierasz miejsce i możesz go wykorzystać w ciągu od 3 do 20 miesięcy. Czy to nie idealny pomysł na zbliżający się Dzień Mamy? Dodatkowo, właściciele resortu z każdego vouchera przekażą część kwoty na miejscową akcję charytatywną. Kupując pobyt w Zielonej Polanie robisz dobrze!

Jesteśmy przekonani, że nasz obiekt to coś więcej niż przepiękne krajobrazy… to zawsze otwarte serca, prawdziwa regionalna kuchnia i tylko dobra energia 

– mówią organizatorzy zbiórki Voucher-cegiełka Zielonej Polany.

Oceń artykuł
1KOMENTARZ
  • Redakcja WakacyjnaPolisa.pl 22 października, 2020

    Chyba każdy już marzy o tym, aby w końcu gdzieś wyjechać, jednak sytuacja na świecie na to nie do końca pozwala. Można jednak zaplanować jakieś krótkie, weekendowe wyjazdy właśnie w Polsce, która ma naprawdę wiele do zaoferowania.

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ