Saturday, July 20, 2024
Home / Styl życia  / Podróże  / 5 powodów, dla których każda kobieta powinna spróbować podróży solo chociaż raz

5 powodów, dla których każda kobieta powinna spróbować podróży solo chociaż raz

Podzielę się z tobą moją historią i pokażę, dlaczego warto podjąć takie wyzwanie

Aldona Stach w podróży solo

Podróże solo mogą wydawać się przerażające, ale korzyści z nich płynące są nieocenione / fot. archiwum prywatne autorki

Czy kiedykolwiek marzyłaś o wyruszeniu w samotną podróż, ale strach przed nieznanym cię powstrzymywał? Cóż, nie jesteś sama. Podróżowanie solo może wydawać się przerażające, ale jest to jedno z najbardziej wzbogacających doświadczeń, jakie można przeżyć

 

Przełamywanie strachu, czyli moja pierwsza samotna podróż

Pamiętam, kiedy pierwszy raz wybierałam się w samotną podróż. Moja koleżanka zapytała wtedy: „Czy ty się nie boisz? Tak sama w wielki świat?”. Odpowiedziałam jej:

„Boję się jak cholera, i właśnie dlatego chcę spróbować”.

Ciekawość świata była silniejsza niż paraliżujący lęk. Słyszałam nie raz, że za naszymi największymi obawami czają się najpiękniejsze chwile naszego życia. Chciałam to sprawdzić na własnej skórze.

Przed podróżą zmagałam się z lękiem

Zanim jeszcze wyruszyłam, musiałam stawić czoła różnym obawom. Niektóre kobiety boją się zgubić, inne martwią się barierą językową, jeszcze inne obawiają się nieprzychylnych ludzi. Moim największym strachem było to, że mogę być głodna. Obawiałam się, że w obcym miejscu nie znajdę odpowiednich sklepów czy restauracji.

Aby poczuć się pewniej, spakowałam do walizki konserwy, kisiele i poleciałam z nimi aż do Kalifornii. Tam, gdzie jedzenie jest wszędzie, zdałam sobie sprawę, jak irracjonalne mogą być nasze lęki, które ograniczają nas przed podjęciem najlepszych decyzji w życiu. Ostatecznie z moich konserw ucieszył się pewien Polak, któremu smak tych przysmaków kojarzył się z dzieciństwem. Od 20 lat nie był w kraju i potraktował je jak najwspanialszy prezent.

Niezwykłe odkrycia i nowe doświadczenia

W Stanach odkryłam nie tylko ciekawe zakątki. Zobaczyłam również, że mogę sobie zaufać, że dam radę nawet w trudnych sytuacjach. Przekonałam się, że zawsze znajdzie się przychylna osoba, która pomoże, i że ostatecznie wszędzie dobrze, ale w domu najlepiej.

To doświadczenie pozwoliło mi rozwinąć skrzydła i zacząć planować kolejne wyprawy. Nagle świat stanął przede mną otworem. Dystanse, które wcześniej wydawały się ogromne, stały się do pokonania. Znalazłam też czas, którego wcześniej nie miałam.

 

Przeczytaj koniecznie:
Zostaw męża z dziećmi na tydzień

 

Korzyści z samotnych podróży

Z czasem zauważałam coraz więcej korzyści z podróżowania solo. Zobaczyłam, że to nie tylko odkrywanie nowych miejsc, ale także:

1. Samopoznanie i pewność siebie

Przekonałam się, jak wiele jestem w stanie osiągnąć sama. Zyskałam pewność siebie, która przeniosła się również na inne aspekty mojego życia.

2. Elastyczność i wolność

Mogłam planować wszystko według własnych preferencji, bez konieczności dostosowywania się do innych. Czułam się w tym wolna

3. Rozwój osobisty

Nauczyłam się radzić sobie w nowych sytuacjach i być elastyczną w momentach, których nie dało się przewidzieć

4. Nowe znajomości

Paradoksalnie, samotne podróżowanie sprzyjało nawiązywaniu nowych znajomości. Ludzie byli bardziej skłonni podejść do mnie, gdy podróżowałam w pojedynkę.

5. Głębsze doświadczenia

Podróżując sama, miałam większą możliwość zanurzenia się w lokalnej kulturze i penetrowania miejsc, które były poza utartymi szlakami turystycznymi.

Te wymienione zyski oceniam jako bezcenne.
Wiem również, że każda z nas może oprócz nich zyskać jeszcze więcej ze względu na swój indywidualny charakter i osobowość.

Podróż solo – jak się przygotować?

Gdybyś zatem odważyła się kiedyś spróbować, wrzucam tutaj kilka
praktycznych wskazówek:

• Przed wyjazdem dokładnie zaplanuj trasę. Zbierz informacje o miejscach, które chcesz odwiedzić. Zadbaj o mapę.
• Zawsze informuj bliskich o swoich planach i miejscu, w którym będziesz przebywać pobytu. Unikaj niebezpiecznych miejsc i zachowuj ostrożność.
• Spakuj lekki bagaż, ale nie zapomnij o podstawowych przedmiotach, takich jak apteczka, telefon z roamingiem, kopie dokumentów i trochę gotówki.
• Nauka podstaw języka bardzo ci się przyda. Nawet podstawowa znajomość języka kraju, do którego się wybierasz, może okazać się niezwykle pomocna.
• Zaufaj sobie: Pamiętaj, że to twoja podróż. Ciesz się każdym momentem i ufaj swoim instynktom.
• Dbaj o swój dobrostan. Nie przemęczaj się za bardzo i zatroszcz się o jedzenie i napoje, które będziesz mieć pod ręką.

Podróże solo mogą wydawać się przerażające, ale korzyści z nich płynące są nieocenione. Nie tylko odkrywasz nowe miejsca, ale przede wszystkim poznajesz siebie. Każda z nas powinna przynajmniej raz w życiu spróbować wyruszyć w samotną podróż, bo to doświadczenie może być początkiem niezwykłej przygody.

A ty?
Czy odważysz się wyruszyć w swoją pierwszą samotną podróż i przekonać się, ile możesz zyskać, przełamując swoje lęki?

Cudownego odkrywania siebie i świata!

 

Właścicielka salonu Beauty, trenerka, linergistka. Autorka publikacji o tematyce psychologiczno-społecznej. Prowadzi blog www.na-nowo.pl. Ukończyła m.in. Psychologię Przywództwa i Beauty Coach Academy. Studentka psychologii na WSB National Louis University. Uwielbia pracę z ludźmi. Szczęśliwa mama i babcia. Fascynatka podróży i kuchennych wariacji.

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ