Wednesday, June 19, 2024
Home / PARTNER MK  / Podolog ‒ jak znaleźć dobrego specjalistę w swoim mieście?

Podolog ‒ jak znaleźć dobrego specjalistę w swoim mieście?

Gdy czujesz, że twoim stopom coś dolega

Podolog

fot. Priscilla du Preez / Unsplash

Podologia zajmuje się chorobami stóp ‒ ich diagnozowaniem oraz ewentualnym leczeniem (także chirurgicznym). Nazwą dziedziny, która oscyluje wokół chorób stopy a także stawu skokowo-goleniowego, jest także podiatria. Aby pomagać pacjentom, którzy zgłaszają się do lekarza podologa, ten musi posiadać szeroką wiedzę obejmującą swoim zakresem różne tematy

 

Wymagane dziedziny to diabetologia, ortopedia, dermatologia oraz chirurgia. Poza nimi niemniej ważna jest specjalistyczna wiedza z zakresu opatrywania ran czy technik zaopatrzenia medycznego (dobór odpowiednich wkładek ortopedycznych czy ortez stabilizujących stopę). Odpowiedni podolog będzie posiadał kompetencje do pomocy osobom, które zgłoszą się do niego z takimi problemami jak: ograniczenie ruchowe, różnego rodzaju choroby skóry, choroby kości i stawów a nawet z cukrzycą.

 

Ponadto podologia zajmuje się nieodpowiednim ustawieniem stóp czy ich deformacją ‒ każdy z nas z pewnością słyszał o haluksach czy krogulczych palcach. Dermatologiczne zmiany na stopach, takie jak odciski, modzele, brodawki to także zadanie dla lekarza zajmującego się stopami. Jeśli pacjent boryka się z grzybicą paznokci, nadmierną potliwością stóp, rozpadlinami na piętach (bo bywa to naprawdę uciążliwym i wstydliwym problemem), także pomoże mu podolog Kraków jest miastem, w którym da się znaleźć wielu dobrych specjalistów w tej dziedzinie, mimo, że w Polsce podologia nadal raczkuje, w porównaniu z resztą Europy.

Podologia w sporcie

Każdy z nas codziennie wykonuje od kilku do kilkudziesięciu tysięcy kroków dziennie ‒ chyba, że ktoś prowadzi wyjątkowo leniwy tryb życia, lub z innych powodów nie może chodzić o własnych siłach. Stopy są podstawą do poruszania się, dlatego powinniśmy zwracać na nie zdecydowanie większą uwagę, wybierając się, chociażby profilaktycznie, do podologa.

 

O swoich stopach na szczęście pamiętają sportowcy, dla których te często są absolutnie ważne, aby mogli bezpiecznie i efektywnie oddawać się swoim pasjom. Biegacze, tenisiści, piłkarze i wiele innych sportowców ‒ wszyscy narażeni są na różnego rodzaju kontuzje, w tym kontuzje stóp. Czy wiesz, że bieganie naraża stopy na od 3- do nawet 10-krotnego obciążenia, niż przy normalnym chodzeniu?

 

Problemy, które często spotykają sportowców, to na przykład wylewy podpaznokciowe, które nieleczone mogą nieść za sobą naprawdę bolesne konsekwencje. Znanym problemem jest także przerastanie i grubienie palca drugiego i trzeciego, które narażone są na wyjątkowe obciążenie, zwłaszcza podczas wyhamowywania biegu.

Lista dolegliwości, na które narażone są nasze stopy jest naprawdę długa, dlatego powinniśmy zadbać o to, co pomaga nam przejść przez każdy kolejny dzień ‒ czyli nasze stopy.

Źródło: materiał Partnera MK

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ