Wednesday, April 17, 2024
Home / Moda  / Design  / Podłoga drewniana – jaki mamy wybór?

Podłoga drewniana – jaki mamy wybór?

Jaki parkiet najlepiej sprawdzi się w twoim domu?

Rodzaje drewna / fot. Ipe Lapacho

Podłoga z drewna jest jedyna w swoim rodzaju – trwała, naturalna i piękna. Nie przyciąga kurzu, jest dobra dla alergików. Dodaje wnętrzu charakteru i magii. Jest kilka rodzajów takiej podłogi, najbardziej znany i ceniony jest parkiet. Jest zdecydowanie najlepszy. O jakich innych rodzajach też warto wspomnieć?

Parkiet buk parzony / fot. Ipe Lapacho

Parkiet buk parzony / fot. Parkiet.pl

Król jest tylko jeden czyli parkiet dębowy

Parkiet nie ma sobie równych – takie opinie słychać od zawsze. Dzisiaj nie jest inaczej, nic się w tej kwestii nie zmieniło. No może jedno – kiedyś wykorzystywany był w najlepszych domach, u zamożnych ludzi, dziś może sobie na niego pozwolić coraz więcej osób (zobacz promocyjną ofertę). Niezmiennie jest elegancki, wytworny, ale jednocześnie przytulny i naturalny. Tworzą go klepki, czyli drewniane deszczułki. Można je łączyć na pióro i wpust, ale też mocować na styk.

Najbardziej popularne i najczęściej stosowane sposoby układania parkietu to jodełka, cegiełka i szachownica. Jeśli mamy dużą powierzchnię podłogi, to możemy łączyć różne wzory, dzięki czemu uzyskamy ciekawy efekt. Tak samo możemy łączyć odcienie drewna, ale muszą mieć one zbliżoną twardość. W innym przypadku po jakimś czasie na podłodze pojawią się wyboje. Najbardziej polecany jest parkiet dębowy, ale i inne gatunki drewna są warte uwagi, takie jak buk, jawor, klon czy jesion.

Parkiet dębowy / fot. materiały prasowe

Parkiet dębowy / fot.Parkiet.pl

Alternatywnie – lite i warstwowe deski

Podłogi z litych desek są solidne, lecz ważna jest wstępna selekcja, by wybrać deski bez sęków i innych wad. Układa się je od strony okna, deski muszą być dopasowane do siebie pod kątem rysunku słojów i barwy. Najczęściej układamy je na styk i przybijamy gwoździami. Taki rodzaj podłogi umocujemy też na piórko-wpust lub na zakładkę. Ciekawe są też gatunki egzotyczne oraz tzw. warstwówki czyli podłogi z fabrycznie wykończoną powierzchnią. Wiele ciekawych informacji na ten temat przeczytacie na forum w serwisie Parkiet.pl

Parkiet bruk drewniany / fot. materiały prasowe

Parkiet bruk drewniany / fot. Parkiet.pl

Bruk drewniany

Ciekawy jest też bruk drewniany, szczególnie pasuje do kuchennej podłogi. Są to kostki (wymiar 6×9 cm, grubość 2,5-8 cm), które łączy siatka termoplastyczna, dzięki czemu powstają większe płyty. Mocuje się je klejem, siatką do góry. Na sam koniec odrywa się ją, powierzchnie zaś zabezpiecza lakierem. To niezbędne, bo w innym przypadku podłoga będzie chłonąć wilgoć.

Podsumowując widzimy jednego lidera – parkiet i kilka innych typów, które mogą się sprawdzić w różnych mieszkaniach. Na jaką podłogę się zdecydować? Aby wybrać jak najlepiej, na pewno warto poszukać kolejnych informacji, porad, inspiracji w takim miejscu jak Forum poświęcone podłogom z drewna w portalu Parkiet.pl.

A może mozaika przemysłowa?

Mozaika drewniana jest dość popularna. Jest to kwadratowa lub prostokątna płyta z listewek dobranych po pięć sztuk, które tworzą szachownicę. Mocowane są do podłoża klejem. Najczęściej klasyczne modele wybiera się z katalogu, ale można wybrać też indywidualny projekt. Mozaikę tworzy się z różnych gatunków drewna, oczywiście o zbliżonej twardości. Choć są one tańsze niż parkiet, to z krótszym terminem przydatności. Są zdecydowanie cieńsze od parkietu, więc odnawiać je można (przy pomocy szlifowania) maksymalnie dwa razy.

Podłoga mozaika / fot. Ipe Lapacho

Podłoga mozaika / fot. Parkiet.pl

Rodzaje drewna / fot. Ipe Lapacho

Rodzaje drewna / fot.Parkiet.pl

Oceń artykuł
2 komentarze
  • Renia 4 maja, 2022

    Ja mam parkiet i też jestem bardzo zadowolona z tego rozwiązania. Chciałam akurat drewno bukowe i firma z Nadarzyna parkietlux zrobiła mi na podłodze ładny wzór jodełki, bo taki mi się najbardziej podoba. Jak mnie odwiedzają znajomi to zawsze zwrócą uwagę na drewnianą podłogę 🙂

  • Iza 6 maja, 2022

    W salonie mam drewnianą podłogę i trochę żałuję, że nie pociągnęłam jej dalej. Panowie z firmy parkietlux położyli ładny wzór z drewnianych listewek, który fajnie przechodzi do przedpokoju, ale tam już mam kafelki.

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ