Sunday, January 19, 2025
Home / Zdrowie  / Choroby  / Podejrzewasz u siebie chorobę weneryczną? Sprawdź, jakie badania warto w takiej sytuacji wykonać!

Podejrzewasz u siebie chorobę weneryczną? Sprawdź, jakie badania warto w takiej sytuacji wykonać!

Warto wiedzieć, bo życie przynosi niespodzianki

Choroba weneryczna

fot. Cottonbro Studio / Pexels

Nie ma jednego badania na choroby weneryczne. Aby stwierdzić czy posiadasz chorobę przenoszoną drogą płciową musisz podjąć się kilku badaniom. Przeważnie są to badania krwi i wymazy z pochwy. Jak się one nazywają i czym się charakteryzują? Dlaczego to właśnie te badania należy wykonać, kiedy podejrzewasz u siebie chorobę weneryczną? Przeczytaj poniżej!

 

Czym jest choroba weneryczna?

Choroby weneryczne są przenoszone drogą płciową. Mogą być one wywołane przez wirusy, bakterie i pasożyty. Wiele z nich można wyleczyć za pomocą odpowiedniej terapii. Do najczęściej występujących chorób przenoszonych drogą płciową zalicza się chlamydiozę, kiłę, rzeżączkę i rzęsistkowica.

Jakie są objawy choroby wenerycznej?

Choroby weneryczne nie posiadają objawów, bądź są one bardzo skąpe. Postawienie właściwej diagnozy jest łatwiejsze, jeżeli pacjent posiada takie symptomy, jak:

 

• ból w podbrzuszu,
• świąd okolic intymnych,
• wydzielina z pochwy bądź z cewki moczowej,
• pieczenie i ból podczas oddawania moczu,
• ból jądra i obrzęk w okolicy moszny,
• ból podczas stosunku,
• częste oddawanie moczu,
• krostki, wysypka lub brodawki narządów płciowych bądź odbytu.

Podejrzewam u siebie chorobę weneryczną. Jakie badania muszę wykonać?

• HBs antygen

Antygen HBs jest białkiem, który znajduje się na powierzchni wirusa HBV. Badanie HBs wykonuje się pobierając próbkę krwi żylnej od pacjenta. Najczęściej HBs antygen stosuje się przy diagnostyce chorób przenoszonych drogą płciową.

 

• HBs przeciwciała

Badanie to ma na celu wykrycie przeciwciał przeciw wirusowi HBV, które powoduje wirusowe zapalenie wątroby. Do zakażenia HBV może dojść poprzez kontakt z dowolnym płynem ustrojowym lub krwią np. poprzez transfuzję zainfekowanej krwi czy kontakty seksualne.

 

• HCV przeciwciała

Oznaczenie przeciwciał anty-HCV jest obecnie podstawowym testem przesiewowym w diagnostyce zakażeń HCV ‒ wirusem zapalenia wątroby typu C. Jest to bardzo niebezpieczna choroba, która może prowadzić nawet do nowotworu. Wirusem HCV możemy zarazić się przez kontakt z krwią bądź zanieczyszczonymi nią płynami ustrojowymi chorego.

 

• Kiła (Treponema pallidum), test przesiewowy RPR/VDRL

VDRL jest testem przesiewowym pozwalającym wykryć zakażenie się kiłą. Treponema pallidum, czyli krętek blady, jest bakterią będącą czynnikiem etiologicznym choroby wenerycznej ‒ kiły. Warto również wiedzieć, że test ten wykonywany jest u niektórych osób w ramach badań profilaktycznych oraz u kobiet w ciąży ‒ na początku i na końcu jej trwania.

 

• HIV Ag/Ab

Jest to badanie przesiewowe w kierunku zakażenia wirusem HIV. Polega ono na wykonaniu testu łączącego oznaczenie antygenu wirusa i przeciwciał, które przy kontakcie z nim zostały wytworzone.

 

• Badanie moczu + mocz posiew

Wykorzystuje się je w diagnostyce zakażeń układu moczowego. Jeżeli masz trudności z oddawaniem moczu, bądź doświadcza się przy tej czynności silny ból to powinno się wykonać to badanie.

Jutro Medical ‒ Twoja przychodnia na wyciągnięcie ręki!

Jutro Medical to przychodnia działająca w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia – oznacza to, że jest darmowa dla każdej osoby posiadającej ubezpieczenie. Aby się do niej zapisać wystarczy ściągnąć na swój telefon ich aplikację. Za pomocą kilku kliknięć zalogujesz się, podpiszesz deklarację i zostaniesz ich pacjentem! W swojej ofercie posiadają pakiet badań Free love dla osób aktywnych seksualnie, który zawiera wszystkie wyżej wymienione badania. Dzięki któremu dowiesz się czy jesteś nosicielem choroby wenerycznej.

Źródło: materiał Partnera MK
TAGI
Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ