Pod batutą Alicji
Nowe koncerty, nowe formy muzyczne i Krynica jako miejsce, w którym po prostu trzeba być. Alicja Węgorzewska, świeżo upieczona dyrektor artystyczna Festiwalu im. Jana Kiepury w Krynicy, tworzy nowe standardy. Jakie? – opowiada tylko nam.

47.Festiwal Jana Kiepury w Krynicy / projekt plakatu Rafał Olbiński
Nowe koncerty, nowe formy muzyczne i Krynica jako miejsce, w którym po prostu trzeba być. Alicja Węgorzewska, świeżo upieczona dyrektor artystyczna Festiwalu im. Jana Kiepury w Krynicy, tworzy nowe standardy. Jakie? – opowiada tylko nam.
Miasto Kobiet: Jak zareagowała Pani na propozycję zostania dyrektorem artystycznym festiwalu? Nie bała się Pani porównań do poprzednika, Bogusława Kaczyńskiego?
Stało się to niejako naturalną koleją rzeczy po moim ambasadorowaniu festiwalowi w zeszłym roku. A czy się boję porównań? Nie, za to na pewno sława pana Kaczyńskiego i jego osobowość są dla mnie wyznacznikiem, że poziom festiwalu musi być bardzo wysoki.
Miasto Kobiet: Co bycie dyrektorem artystycznym oznacza w praktyce?
Postawiłam sobie za cel podniesienie jakości całego programu festiwalu. Spróbuję przebudować jego rangę. Marzy mi się, by był bardziej popularny, by do Krynicy przyjeżdżali nie tylko starsi ludzie, którzy są notabene bardzo zacną publicznością, ale też młodzież i dzieci. By Krynica kojarzyła się z miejscem, w którym wypada być.
Miasto Kobiet: Czego zatem możemy oczekiwać po nowym programie?
Festiwal potrwa aż dwa tygodnie, a jego program będzie naprawdę bogaty. Na początek odbędzie się Kiepuriada, czyli festiwal młodych. W ramach cyklu spotkań „Kiepura Si” codziennie od godz. 12 na deptaku będzie trwało wyjątkowe show, dające przedsmak wieczornych koncertów. Podczas wieczornych gali na scenie zaprezentują się wielkie gwiazdy muzyki operowej i operetkowej oraz młodzi zdolni. O oprawę muzyczną na najwyższym poziomie zadbają muzycy Teatru Wielkiego w Łodzi i Filharmonii Zabrzańskiej. Udało nam się także namówić na występ Leszka Możdżera, który zagra jazzowy koncert.
Światowej sławy artysta, Rafał Olbiński, przygotował dla festiwalu aż cztery bardzo oryginalne, surrealistyczne plakaty. Dodatkowo w tym roku poszerzamy ofertę o Festiwal Filmów Muzycznych.
Miasto Kobiet: Brzmi ciekawie. Jakie filmy zobaczymy?
Będą to filmy muzyczne z Janem Kiepurą, „Carmen” z Placidem Domingiem, a także propozycje z klasyki musicalu. Wszystkie projekcje będą wyświetlane na wielkim ekranie w godzinach wieczornych, na świeżym powietrzu. Wstęp po 22.30. Gwarantujemy piękne leżaki, pokoncertowe dyskursy na temat muzyki, a co za tym idzie – niezapomniane wrażenia.
Miasto Kobiet: Nowym elementem festiwalu będzie również Bitwa Tenorów na Róże. W wywiadach podkreśla Pani, że jest to Pani konik. To autorski pomysł?
Tak, zdecydowanie. Nagrodą dla tenorów będą ręcznie kute róże z platyny, złota, srebra i brązu. Najlepszego tenora (czyli najbardziej zbliżonego do Jana Kiepury) będzie wybierać sama publiczność. Tenorzy zaprezentują się w utworach operowych, w piosenkach kiepurowskich oraz w duetach z sopranistkami. Będzie się wiele działo.
Miasto Kobiet: Na koniec proszę zdradzić naszym Czytelniczkom, czego możemy się spodziewać po Pani nowej płycie?
Przedsmak płyty zaprezentuję w Krynicy na koncercie „Alicja & Friends”. Na pewno będzie to połączenie orkiestry symfonicznej z bandem, wprowadzające w świat muzycznej klasyki. Serdecznie zapraszam.
Rozmawiała Joanna Depa
***
Festiwal im. Jana Kiepury to największe i najważniejsze wydarzenie kulturalne o zasięgu międzynarodowym realizowane w Krynicy-Zdroju co roku od 1967 roku. Od lat stanowi wizytówkę kulturalną oraz główny element promocji miasta i regionu na arenie ogólnopolskiej. Nawiązując do tradycji dawnej Krynicy, upamiętnia życie i twórczość Jana Kiepury – największego tenora okresu międzywojennego. W tegorocznej międzynarodowej odsłonie festiwal będzie połączeniem tradycji z nowoczesnością.