Wednesday, April 17, 2024
Home / PARTNER MK  / Po co nam badanie EKG?

Po co nam badanie EKG?

Elektrokardiografia to zabieg wykonywany w celu wykrycia chorób serca. Polega on na badaniu impulsów elektrycznych wysyłanych przez serce.

fot. materiały prasowe

Elektrokardiografia to zabieg wykonywany w celu wykrycia chorób serca. Jest zabiegiem diagnostycznym i całkowicie nieinwazyjnym. Polega on na badaniu impulsów elektrycznych wysyłanych przez serce.

fot. materiały prasowe

fot. materiały prasowe

Elektrokardiografia to zabieg wykonywany w celu wykrycia chorób serca. Jest zabiegiem diagnostycznym i całkowicie nieinwazyjnym. Polega on na badaniu impulsów elektrycznych wysyłanych przez serce. Impulsy te są przechwytywane przez specjalne elektrody, które lekarz umieszcza na klatce piersiowej pacjenta. Następnie informacje przekazywane są do aparatu ekg i prezentowane na wydruku, zwanym elektrokardiogramem, który lekarz interpretuje.

Badanie to pozwala wykryć między innymi:

– bloki w sercu, czyli zaburzenia przewodzenia prądy w tym mięśniu

– niedokrwienie serca

– zawał lub blizny po nim

– przeciążenie lub przerośnięcie komory

– wstępne rozpoznanie wad zastawek

– choroby zapalne serca

– wady wrodzone

Jak więc łatwo stwierdzić, jest ono bardzo przydatne, choć oczywiście nie niezastąpione. Jest wiele schorzeń, których ekg nie wykryje, dlatego też badanie to jest raczej stosowane we wstępnej diagnozie.

Badanie to ma jednak wiele zalet. Przede wszystkim jest bardzo tanie i łatwo dostępne. Aparaty do ekg znajdują się nie tylko w szpitalach i przychodniach, ale także w karetkach, a nawet można sobie taki kupić i mieć w domu. Coraz większa popularność zdobywa też badanie ekg przez telefon. Wykonuje się je dzięki wypożyczeniu aparatu, a następnie pacjent samodzielnie w domu podczepia elektrody i dzwoni na odpowiedni numer. Po przystawieniu słuchawki do aparaty lekarz może usłyszeć sygnał dźwiękowy, który daje się zinterpretować jak elektrokardiogram. Dzięki temu lekarz może w szybki sposób zaordynować zwiększenie dawki leku, a w razie zagrożenia wezwać karetkę.

W przypadku ekg wykonywanego w gabinecie możemy wyróżnić zasadniczo dwie wersje: spoczynkowe i wysiłkowe. To pierwsze odbywa się w pozycji leżącej, gdy pacjent nie wykonuje żadnych ruchów. Jest ono jednak mniej dokładne i jeśli tylko można, to zaleca się wykonanie dodatkowo ekg wysiłkowego. To polega na badaniu rytmu serca podczas wysiłku fizycznego. Pacjent umieszczany jest na bieżni lub rowerku treningowym i stopniowo zwiększany jest poziom trudności. Oczywiście przez cały czas lekarz nad nim czuwa i w razie problemów może przerwać badanie. Po zakończeniu monitorowany jest także powrót pacjenta do stanu wyjściowego. Jest ono zdecydowanie bardziej precyzyjne.

Najczęściej stosowane aparaty EKG: https://kredos.pl/aparaty-ekg

Oceń artykuł
2 komentarze
  • ksiegowosc.podkarpackie 20 października, 2021

    dobra wartość artykułu. Polecam

  • tomasz 22 listopada, 2021

    Polecam sprzęt medyczny z tej strony internetowej:

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ