Cynk dla kota? O co w ogóle chodzi? / fot. materiały prasowe
Żywienie zwierząt domowych jest uzależnione od wiedzy i doświadczenia ich opiekunów. Rosnąca świadomość dotycząca składników odżywczych w diecie (zarówno ludzi, jak i zwierząt) sprawia, że coraz częściej dbamy o to, czym karmimy naszych czworonożnych towarzyszy. Jednak, czy wiesz, po co kotu cynk?
Istnieją dwa podstawowe rodzaje żywienia zwierząt domowych, w tym kotów. Pierwszym z nich jest podawanie pupilom karm komercyjnych, drugim zaś – przygotowywanie kocich posiłków w domu. Każdy ze sposobów karmienia czworonoga może być właściwy pod warunkiem, że jest dostosowany do potrzeb kota i dostarcza mu wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Układając dietę pupila, nie należy zapominać o witaminach i mikroelementach – to one gwarantują bowiem czworonogowi dobre zdrowie i świetne samopoczucie. Jednym ze składników mineralnych niezbędnych w diecie kota jest cynk. Czy wiesz dlaczego?
Co to jest cynk?
Cynk (Zn) należy do grupy mikroelementów niezbędnych do zachowania dobrego zdrowia, ponieważ jest obecny w centrach aktywnych licznych enzymów uczestniczących wielu procesach zachodzących w organizmie, w tym w przemianie materii. Warto zauważyć, że bierze także udział w mineralizacji kości i gojeniu się ran. Ten pierwiastek wspomaga też pracę układu odpornościowego oraz odpowiada za właściwe wydzielanie insuliny przez trzustkę. Zn reguluje stężenie witaminy A i cholesterolu oraz odgrywa istotną rolę w regulacji ciśnienia krwi i rytmu serca. Badania dowodzą, że cynk zwiększa także produkcję plemników. Niedobór cynku jest szkodliwy dla ludzi oraz zwierząt. Zbyt mała podaż tego pierwiastka powoduje bowiem niedokrwistość, spowolnienie tempa wzrostu, wady wrodzone, zmiany skórne, problematyczne gojenie się ran, utratę owłosienia, nietolerancję glukozy, biegunki i utratę apetytu. Choć większość badań dotyczących roli cynku w organizmie dotyczy ludzi, nie należy zapominać, że ten pierwiastek jest równie ważny w przypadku zwierząt, w tym kotów.
Cynk w diecie kota
Adam Mirowski z Katedry Nauk Morfologicznych Wydziału Medycyny Weterynaryjnej w Warszawie uważa, że wpływ poszczególnych pierwiastków na zdrowie kotów to problem, który wciąż wymaga zbadania. Nie ma bowiem wystarczających i łatwo dostępnych analiz, jakie jednoznacznie odpowiadałyby na pytania dotyczące ilości tego minerału w kociej diecie. Badacz nie ma jednak wątpliwości, że niedobory cynku powodują u czworonogów choroby skóry i nerek. Właśnie dlatego rolą opiekuna kota jest zapewnienie pupilowi diety bogatej w ten pierwiastek – zwiększa to szansę na dobre zdrowie zwierzęcia. Adam Mirowski powołuje się też na badania przeprowadzone na dzikich kotach, w czasie których badacze wzięli pod lupę dietę czworonogów żyjących na wolności i żywiących się bez pomocy człowieka. Okazało się, że poziom cynku w osoczu badanych zwierząt był znacznie wyższy niż we krwi kotów domowych. Specjalista sądzi więc, że nasi podopieczni potrzebują więcej tego pierwiastka niż uważano dotychczas. Naszym zadaniem jest zatem zapewnienie kotom diety bogatej w cynk.
Karma komercyjna czy domowy posiłek?
Karmy komercyjne, np. Purina ONE (dowiedz się więcej o karmie dla kota https://www.kociarze.pl/produkty) to gotowe komponenty, które możemy kupić w sklepie. Ich skład został oparty na wieloletnich badaniach, dlatego podając zwierzakowi takie produkty, możemy mieć pewność, że dostarczamy mu niezbędnych składników odżywczych. Zdarza się jednak, że opiekunowie kotów podejmują decyzję o samodzielnym przygotowywaniu posiłków dla swoich podopiecznych. Przyrządzanie kocich dań w domu bywa motywowane przekonaniami gospodarzy (np. dieta wegetariańska), finansami (ceny gotowych karm bywają zbyt wysokie) lub chęcią dostarczenia czworonogowi najlepszych produktów. Niestety szczere chęci nie zawsze wychodzą kotom na dobre. Odpowiednie zbilansowanie kociej diety i uzupełnienie posiłków o wszystkie niezbędne substancje to twardy orzech do zgryzienia i nie każdy opiekun jest w stanie sprostać temu niełatwemu zadaniu. Decydując się na karmienie kota daniami domowymi, warto skonsultować się z weterynarzem, który doradzi, jak skomponować koci jadłospis tak, by zwierzę było dobrze odżywione i zdrowe.
Cynk w karmach dla kotów
Adam Mirowski zauważa, że komercyjne produkty dla pupili, np. karma Purina dla kota są właściwie przebadane pod kątem zawartości minerałów i mikroelementów, dlatego zawierają odpowiednią dawkę cynku. Posiłki dla zwierząt przygotowywane w domu nie zawsze spełniają te normy, co odbija się na zdrowiu czworonogów. Oczywiście dostarczenie odpowiedniej ilości cynku w diecie domowej jest możliwe. Potrzebna jest do tego wiedza i kontrola weterynarza, który, na podstawie regularnych badań kota, stwierdzi, czy zwierzę otrzymuje niezbędne mu składniki odżywcze.
Panująca moda na produkty ekologiczne powoli dociera do właścicieli kotów. Opiekunowie tych czworonogów, chcąc zapewnić swoim pupilom jak najlepsze składniki, rezygnują z karm komercyjnych na rzecz posiłków przygotowywanych w domu. Niestety stan badań na temat składników odżywczych w diecie kota pozostawia wiele do życzenia, dlatego część zwierząt cierpi na niedobory, w tym na niedobór cynku. Adam Mirowski, specjalista Katedry Nauk Morfologicznych Wydziału Medycyny Weterynaryjnej w Warszawie uważa, że wszelkie badania dotyczące pierwiastków i witamin w diecie zwierząt są prowadzone w kontekście komponowania karm komercyjnych, dlatego najbezpieczniejszym i najlepiej zbilansowanym obecnie sposobem żywienia kotów są gotowe produkty, np. Purina ONE. Pamiętaj o tym, zastanawiając się, co będzie najlepsze dla twojego kota.
Źródła:
http://www.vetpol.org.pl/dmdocuments/ZW-2013-06-04.pdf
http://www.vetpol.org.pl/dmdocuments/ZW-2013-02-07.pdf
https://pl.wikipedia.org/wiki/Cynk
Kociara 28 stycznia, 2022
Artykuł sponsorowany przez Purinę One jak widać. Na rynku są o wiele lepsze karmy wysokomięsne, które są lepiej zbilansowane. Animonda Carny, Catz Finefood, Dolina Noteci Premium, Feringa, Granata Pet i wiele innych (mokrych!!).