Wednesday, July 24, 2024
Home / PARTNER MK  / Płukanie zatok – 5 powodów, dla których warto je wykonywać. Sprawdź!

Płukanie zatok – 5 powodów, dla których warto je wykonywać. Sprawdź!

Warto mieć go pod ręką o każdej porze roku

Płukanie zatok

fot. Polina Tankilevitch / Pexels

Zalegająca w zatokach wydzielina potrafi zirytować nawet najbardziej spokojną osobę! Problemy ze swobodnym oddychaniem, kłopoty z zasypianiem, bóle głowy i okolic nosa… to tylko niektóre z objawów towarzyszących infekcjom zatok. W tym artykule przeczytasz o mechanicznym udrażnianiu zatok i o tym, dlaczego pomaga przetrwać ten ciężki czas w stosunkowo bezbolesny sposób. Dowiedz się więcej!

 

1. Płukanie zatok = usuwanie zalegającej wydzieliny

Płyn do płukania zatok, który przygotujesz zgodnie z instrukcją dołączoną do zestawu, pomoże usunąć zalegającą w twoich zatokach wydzielinę. Prosty zestaw do płukania zatok jest odpowiedni dla dorosłych i dla dzieci, bardzo prosto się też go używa i nie trzeba mieć do tego wielkiej wiedzy medycznej.

 

Roztwór do płukania zatok przygotuj zgodnie z instrukcją. Następnie wykonaj płukanie nosa, przytykając końcówkę butelki z roztworem do jednego nozdrza, przyjmując wskazaną w instrukcji pozycję. Naciśnij butelkę i czekaj, aż roztwór (wypróbuj zestaw do płukania zatok z Nowej Farmacji https://www.nowafarmacja.pl/czyszczenie-zatok) wypłynie drugim nozdrzem wraz z wydzieliną zalegającą w zatoce. Czynność powtórz z drugiej strony. Gdy usuniesz wydzielinę, będziesz oddychał swobodniej, ból głowy zmniejszy się, a infekcja minie zdecydowanie szybciej!

2. Płukanie zatok = łagodniejsze objawy infekcji

Usunięta wydzielina to mniejszy obrzęk okolic zatok, a przez to mniejszy ich ból. Bez bólu głowy łatwiej pracować i wykonywać codzienne czynności. Mniej zalegającej wydzieliny to także łatwiejsze oddychanie i możliwość szybszego poradzenia sobie z infekcją.
W wydzielinie znajdują się bakterie, wirusy i inne groźne drobnoustroje. Im szybciej się ich pozbędziesz, tym szybciej dojdziesz do siebie. Nie ma na co czekać – zdrowie nie ma swojej ceny, a dobre samopoczucie szybciej do ciebie powróci.

3. Zapobieganie przewlekłym stanom zapalnym

Nieoczyszczone zatoki mogą odezwać się ponownie w stosunkowo krótkim czasie. Jeśli zaniedbasz infekcję, może ona nie tylko trwać dłużej, ale także powrócić ponownie już z samego faktu osłabienia zatok. Mechaniczne ich oczyszczanie obniża ryzyko nawrotu infekcji tak w krótkiej, jak i długiej perspektywie. Przewlekłe stany zapalne prowadzą czasem do poważniejszych komplikacji zdrowotnych, w tym do zatokowego bólu głowy i trudności z oddychaniem. Płukanie zatok jest łatwym sposobem na minimalizację ryzyka wystąpienia tych powikłań.

4. Utrzymanie higieny zatok i nosa

Gdy płuczesz zatoki w momencie, w którym zalega w nich wydzielina, dbasz o ich higienę. W wydzielinie znajdują się wszystkie te drobnoustroje, których chce się pozbyć twój organizm. Oczyszczając zatoki, usuwasz je, podnosząc poziom higieny, a przez to zdrowia zatok.
Nie czekaj na to, aż infekcja sama przejdzie. Możesz przyspieszyć jej koniec, kiedy zadbasz o prawidłową higienę zatok i nosa. W innym wypadku czeka cię dłuższa i mniej przyjemna walka z infekcjami, którą przecież możesz rozwiązać szybko i skutecznie.

5. Swoboda oddychania!

Ten aspekt mechanicznego oczyszczania zatok jest nie do przecenienia. Gdy usuniesz wydzielinę, swobodniej oddychasz. Wtedy problemy z zasypianiem, przesuszeniem gardła czy innymi problemami wynikającymi z niemożności swobodnego oddychania po prostu znikną lub wyraźnie się zmniejszą!

Widzisz więc, że płyn do czyszczenia zatok ma wiele zalet. Pozytywnie wpływa na twoje ogólne samopoczucie, zdrowie, a także pozostałe aspekty funkcjonowania. Warto korzystać z tego typu rozwiązań zawsze wtedy, gdy chcesz zadbać o zdrowie swojego nosa i zatok!

Źródło: materiał Partnera MK
Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ