Płukanie gardła – niezawodny sposób na ból gardła
Płukanie gardła propolisem, octem a może aptecznymi środkami? Co działa najlepiej?

Propolis, sół, szałtwa – co najlepiej sprawdzi się do płukania gardła? / fot. materiały prasowe
Płukanie gardła to niezwykle skuteczny sposób na walkę z bólem gardła czy chrypką. Jest on na tyle bezpieczny, że korzystać mogą z niego zarówno osoby dorosłe, jak i dzieci. Metoda ta bazuje w dużej mierze na stosowaniu ziół, które są znane ze swoich właściwości przeciwbakteryjnych, przeciwgrzybiczych i osłaniających. Warto ją wypróbować zanim sięgniemy po gotowe, dostępne w aptekach leki.

fot. materiały prasowe
Czym płukać gardło?
Solą – woda z solą to znany od wielu lat sposób na ból gardła. Miksturę przygotowuje się rozpuszczając 1 łyżeczkę soli w szklance ciepłej wody. Skuteczność tej metody związana jest z faktem, iż słone środowisko nie sprzyja bakteriom. Woda z solą skutecznie odkaża i wypłukuje zarazki. W aptekach dostępne są również gotowe preparaty na niej bazujące, które dodatkowo zawierają w swoim składzie wodorowęglan sodu czy tetraboran sodu.
Szałwia – wykazuje ona właściwości zarówno przeciwbakteryjne, jak i przeciwgrzybicze. Napar z niej można przyrządzić samodzielnie lub zaopatrzyć się w gotową mieszankę ziołową.
Propolis – inaczej kit pszczeli. Wytwarzany jest przez pszczoły z żywić roślinnych. Zawiera w swoim składzie szereg substancji o dobroczynnych właściwościach. Działa również przeciwwirusowo, przeciwgrzybiczo i przeciwbakteryjnie. W aptekach dostać można specjalne roztwory alkoholowe propolisu. 10-15 kropli mikstury dodaje się do 1 kropli wody, a następnie płucze gardło. Alternatywę stanowi gotowy roztwór propolisu w sprayu.
Ocet jabłkowy – podobnie jak sól, wykazuje właściwości odkażające. Najlepiej sprawdzi się jako składnik mieszanki do płukania gardła. 1 jego łyżeczkę można zmieszać na przykład z 1 łyżeczką soli, 10-15 kroplami propolisu i 1 szklanką naparu z szałwii.
Woda utleniona i jodek potasu – w celu przygotowania takiej mikstury na ból gardła, do 0,5 szklanki wody należy dodać 2 łyżeczki wody utlenionej i 5 kropli jodku potasu.
Gotowe środki farmakologiczne – tego typu preparaty działają odkażająco i skutecznie znieczulają gardło. Większość z nich bazuje na chlorowodorku benzydaminy – niesteroidowej substancji przeciwzapalnej, która odkaża oraz niweluje stan zapalny i ból gardła. Równie skuteczne są środki do płukania gardła zawierające w swoim składzie diklofenak – niesteroidowy lek przeciwzapalny znieczulający gardło.
Inne sposoby na ból gardła
Płukanie gardła to nie jedyny sposób na ból gardła. W walce z tą przykrą dolegliwością równie dobrze poradzą sobie tabletki do ssania, które szybko łagodzą ból oraz aerozole trafiające precyzyjnie do źródła bólu. Więcej informacji na temat tego leków można znaleźć między innymi na stronie: tantumverde.pl.
Tego typu medykamenty bazują przeważnie na naturalnych wyciągach, na przykład z ziela tymianku, podbiału, propolisu czy porostu islandzkiego. Dodatkowo, mogą zawierać naturalne olejki, na przykład miętowy, eukaliptusowy czy goździkowy. Działają one odkażająco i osłaniają błonę śluzową gardła.
Płukanie gardła – skuteczny sposób na suchość i drapanie w gardle
Płukanie gardła to skuteczny sposób nie tylko na ból gardła. Równie dobrze sprawdzi się on w przypadku, równie uporczywych, dolegliwości, jak suchość i drapanie w gardle, które nierzadko stanowią pierwsze objawy infekcji układu oddechowego. Borykają się z nimi także osoby pracujące na co dzień z głosem, jak aktorzy czy nauczyciele. Niekiedy stanowią wynik niewystarczającego nawodnienia organizmu, niewystarczającej produkcji śliny lub są efektem ubocznym stosowania niektórych preparatów. W pierwszej kolejności należy zadbać o wypijanie odpowiedniej ilości wody. Pomocne mogą okazać się także: mleko z miodem i masłem czy napar ziołowy z mięty pieprzowej.
W przypadku problemów z suchością i drapania w gardle, nie należy płukać go przy pomocy soli czy szałwii – mogą one podrażnić błonę śluzową i nasilić dolegliwości. Zrezygnować należy także z preparatów bazujących na alkoholu. Doskonale sprawdzi się tu natomiast z napar z siemienia lnianego – zanurzone w wodzie nasiona pęcznieją i pokrywają się warstwą śluzu, który powleka gardło i łagodzi nieprzyjemne dolegliwości.
Ulgę przynieść mogą również tabletki do ssania zawierające wyciąg z porostu islandzkiego przeznaczone dla osób borykających się z problemem suchości w gardle.
W przypadku suchości i drapania w gardle zadbać należy także o prawidłowe nawilżenie pomieszczeń, w których przebywamy. Dotyczy to w szczególności sezonu grzewczego, gdy na co dzień mamy do czynienia z suchym powietrzem, które nie sprzyja dobrej kondycji naszego gardła.
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!
unicc shop 20 listopada, 2019
… [Trackback]
[…] Find More here on that Topic: miastokobiet.pl/plukanie-gardla-niezawodny-sposob-na-bol-gardla/ […]
안전바카라 14 stycznia, 2020
… [Trackback]
[…] Here you will find 94770 more Info to that Topic: miastokobiet.pl/plukanie-gardla-niezawodny-sposob-na-bol-gardla/ […]