Wednesday, June 19, 2024
Home / Ludzie  / Kre-aktywne  / Plejada solistów na finałowej gali FMF

Plejada solistów na finałowej gali FMF

Już teraz wiadomo, że podczas wielkiej finałowej gali FMF będzie działo, wystąpi aż 4 zdobywców Oscarów. Zobacz co jeszcze usłyszymy.

Wielkim wydarzeniem Międzynarodowej Gali Muzyki Filmowej będzie także występ jednej z najbardziej znanych i cenionych solistek w branży muzyki filmowej — flecistki Sary Andon, artystki znanej z porywającego głosu i głęboko angażujących interpretacji muzycznych. / fot. materiał prasowy

Takiego koncertu w Krakowie jeszcze nie było! Podczas wielkiej finałowej Gali Muzyki Filmowej 100-lecie Amerykańskiego Związku Kompozytorów, Autorów i Wydawców ASCAP świętować będą nie tylko znakomici kompozytorzy, a wśród nich aż czterech zdobywców Oscara, ale także cenieni na całym świecie soliści. Odkrywamy ostatnie karty festiwalowych niespodzianek na FMF.

Wielkim wydarzeniem Międzynarodowej Gali Muzyki Filmowej będzie także występ jednej z najbardziej znanych i cenionych solistek w branży muzyki filmowej — flecistki Sary Andon, artystki znanej z porywającego głosu i głęboko angażujących interpretacji muzycznych. / fot. materiał prasowy

Wielkim wydarzeniem Międzynarodowej Gali Muzyki Filmowej będzie także występ jednej z najbardziej znanych i cenionych solistek w branży muzyki filmowej — flecistki Sary Andon, artystki znanej z porywającego głosu i głęboko angażujących interpretacji muzycznych. / fot. materiał prasowy

Międzynarodowa Gala Muzyki Filmowej z okazji 100-lecia ASCAPu z udziałem czterech zdobywców Oscara: w tym Hansa Zimmera (Incepcja, Król Lew, Gladiator), Daria Marianellego (Pokuta, Duma i Uprzedzenie, Anna Karenina), Gustavo Santaloalli (Tajemnice Brokeback Mountain, Babel, Dzienniki Motocyklowe) oraz Elliota Goldenthala (Michael Collins, Wywiad z Wampirem, Obcy, Batman Forever, Frida, Tytus Andronicus, Burza), a także dwukrotnie nominowanego do Nagrody Akademii Patricka Doyle’a (Frankenstein, Harry Potter i Czara Ognia, Thor) oraz laureata nagrody BAFTA Garry’ego Schymana (BioShock Infinite, Śródziemie: Cień Mordoru), będzie także okazją do usłyszenia znakomitych solistów sceny jazzowej i klasycznej współpracujących z najwybitniejszymi twórcami Hollywood.

Niezapomniana muzyka Philipa Glassa napisana do Godzin zabrzmi w wykonaniu Leszka Możdżera — jednego z najwybitniejszych polskich pianistów, współpracującego z polskimi i światowymi gwiazdami jazzu, ale także kompozytora muzyki do filmów i spektakli teatralnych. W Hali ocynowni ArcelorMittal Poland wykona on fragment suity z obsypanego nagrodami dramatu Stephena Daldry’ego z Nicole Kidman, Julianne Moore i Meryl Streep w rolach głównych. Jak pamiętamy, Możdżer, który słynie z umiejętności zaskakujących improwizacji wykonywanych tematów, był już gościem FMF jednym z największych muzycznych wydarzeń 3. edycji festiwalu były jego improwizacje fortepianowe na temat muzyki Tan Duna z filmu Banquet: Sto dni cesarza (2006). Powrót Możdżera na scenę Festiwalu Muzyki Filmowej w Krakowie zapowiada się równie imponująco, bo szczególnie intymna muzyka Glassa do Godzin, wydaje się być napisana jakby specjalnie dla tego artysty.

Długo oczekiwany w Krakowie Hans Zimmer przybywa do Krakowa w towarzystwie znakomitych solistów. W postindustrialnej przestrzeni hali wraz z nim wystąpią zaproszeni przez niego: niezależny kompozytor, wiolonczelista i dyrygent, Tristan Schulze, jak również charyzmatyczna Czarina Russel — pochodząca z Londynu wokalistka, na stałe współpracująca z zespołem Remote Control Production, znana z nagrań muzyki Hansa Zimmera, m.in. do Zniewolony: 12 Years a Slave, Hansel i Gretel: Łowcy Czarwonic, Madagaskar 3, Tron: Dziedzictwo, Incepcja.

Partię gitarową wykona kompozytor, producent i multiinstrumentalista Aleksander Milwiw-Baron, gitarzysta zespołu Afromental. Aleksadner Milwiw-Baron jest doskonale znany również szerszej publiczności z programu The Voice of Poland, gdzie wspólnie ze swoim zespołowym kolegą Tomsonem zasiada już po raz czwarty z rzędu w gronie jurorów 5. edycji tego programu.

Wielkim wydarzeniem Międzynarodowej Gali Muzyki Filmowej będzie także występ jednej z najbardziej znanych i cenionych solistek w branży muzyki filmowej — flecistki Sary Andon, artystki znanej z porywającego głosu i głęboko angażujących interpretacji muzycznych. Jest wszechstronną wykonawczynią wielu gatunków muzycznych, w tym wykonań solowych, kameralnych, symfonicznych, broadwayowskich, opery, baletu, jazzu czy muzyki współczesnej. Występowała na całym świecie w największych salach koncertowych, telewizyjnych i radiowych, a także udzielała głosu do wielu ścieżek filmowych. Jej liczne nagrania muzyki filmowej obejmowały Wolverine i Dziedzictwo Bourne’a, jej ostatnia praca nad nagraniami ścieżek dźwiękowych do gier video zawiera nominowany do nagrody Grammy® blockbuster Journey, a także World of Warcraft, StarCraft II, WildStar, BioShock Infinite oraz League of Legends.

Na Gali Muzyki Filmowej Sara Andon wykona trzy suity z muzyką do nieśmiertelnych hitów: Śniadanie u Tiffany’ego Elmera Bernsteina, Zabić Drozda Henry’ego Manciniego i słynny Love Theme ze Spartacusa Alexa Northa w reżyserii Stanleya Kubricka.

Andon będzie także gościem specjalnym koncertu GameOn/DUOMO: Ignition, który odbędzie się 26 września w Małopolskim Ogrodzie Sztuki. Wykona muzykę do słynnych gier video, tj. Diablo II, The Legend of Zelda: Ocarina of Time, Bioshock-Infinite, MegaMan: Dr. Wiley, Wildstar: Our Perception of Beauty oraz dwóch World of Warcraft: Wrath of the Lich King i Mists of Pandaria. Gościem specjalnym koncertu będzie także Garry Schyman, kompozytor, laureat nagrody przyznawanej przez BAFTA — jeden z najznakomitszych i najbardziej znanych twórców muzyki do gier wideo na świecie. Specjalnych aranżacji muzyki dla gier video prezentowanych przez Andon podczas koncertu w MOS podjęli się tak cenieni kompozytorzy jak Jeff Kurtenacker, Russell Brower, Neal Acree i wreszcie sam Garry Schyman, który także zadyryguje wykonaniami aranżacji skomponowanej przez siebie muzyki do gry BioShock Infinite.

Organizatorami Festiwalu są Miasto Kraków, Krakowskie Biuro Festiwalowe i RMF Classic.

Więcej informacji o programie FMF-Festiwalu Muzyki Filmowej w Krakowie 2014 tutaj.

(źródło: materiał prasowy)
Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ