Płaszcze z alpaki – dlaczego nie mają sobie równych?
Masz własną opinię nt płaszcza z alpaki? Podziel się nią w komentarzu na końcu artykułu
Czy warto inwestować i wzbogacać swoją garderobę o płaszcze z alpaki? Płaszcz to podstawowy element damskiej garderoby. Znalezienie modelu, który sprawdzałby się podczas wciąż dość surowej polskiej zimy, wcale nie jest jednak proste. W sklepach króluje bowiem akryl i poliester, które nie są nawet w połowie ciepłe tak jak alpaka. Dowiedz się, jak rozpoznać płaszcz z alpaka
Niedoceniany skarb Inków
W państwie Inków alpaki były otaczane szczególną czcią. Wierzono, że są one darem od samych bogów – mogły zostać na ziemi pod warunkiem, że ludzie będą dobrze się nimi opiekować. Inkowie traktowali to zadanie niezwykle poważnie. Alpaki były bardzo dobrze traktowane, a prawo do noszenia pozyskiwanej z nich wełny mieli wyłącznie członkowie rodziny królewskiej.
Dziś dostęp do swetrów i płaszczy z alpaki ma praktycznie każdy. Barierą jest jednak ich cena. Płaszcz z czystej przędzy to koszt co najmniej kilku tysięcy złotych. Dlaczego wełna alpaki jest aż tak droga? Populacja alpak jest znacznie mniejsza niż owiec. Podczas gdy wełny owczej produkuje się blisko 2 mln ton rocznie, roczna produkcja wełny alpak to raptem 5,500 ton. Wełnę ścina się raz na dwa lata, a władze Peru (Peruwiańczycy są największym eksporterem wełny alpaki) prowadzą bardzo restrykcyjną politykę dotyczącą eksportu tych zwierząt.
Niezwykłe właściwości wełny z alpaki – czy płaszcz z alpaki jest ciepły?
W płaszczu z wełny alpaki po prostu nie da się zmarznąć. Szacuje się, że ich wełna jest 7 razy cieplejsza niż wełna owcza. Na uwagę zasługuje też jej odporność na zabrudzenia i wytrzymałość – to zasługa mniejszej niż w wełnie owczej zawartości lanoliny. Poza tym wełna z alpaki nie wybarwia się pod wpływem słońca i jest hipoalergiczna, dzięki czemu mogą ją nosić także alergicy. Nigdzie na świecie nie ma włókna o podobnych właściwościach.
Jak rozpoznac płaszcz z alpaki?
Płaszcz to obok butów pierwszy element garderoby, na który zwracamy uwagę o tej porze roku. To jak się prezentuje, nie zależy jednak od renomy marki, która go uszyła czy kroju, lecz głównie od tkaniny, z jakiej został uszyty. Pod tym względem alpaka jest bezkonkurencyjna. Nie może się z nią równać nawet najlepiej skrojony płaszcz z poliestru. Tego typu syntetyczne włókna możesz akceptować jedynie w niewielkich domieszkach. Płaszcz w całości wykonany z poliestru lub akrylu najprawdopodobniej nie dotrwa nawet do końca sezonu. Gruba alpaka to natomiast kwintesencja zimowego stylu (szczególnie w połączeniu z futrem – tego typu płaszcze znajdziesz w ofercie polskiej marki Karibu). Nie dość, że jest niezwykle ciepła i wytrzymała, to jeszcze doskonale się prezentuje. Struktura płaszcza z alpaki jest gruba i mięsista. Nie można jej pomylić z żadnym innym materiałem. Jesteś posiadaczką swetra albo płaszcza z wełny alpaki? Koniecznie podziel się swoją opinią w komentarzu pod artykułem.
źródło: materiał Partnera MK
Klaudia 24 marca, 2020
Ponadczasowy element garderoby 🙂
www.butikperla.pl 24 marca, 2020
Choć jeden powinien znaleźć się w kobiecej szafie <3
Marzena 15 listopada, 2020
Ciekawe są te płaszcze.
Julka 24 stycznia, 2021
wspaniałe!
portal nowoczesnej kobiety 30 stycznia, 2021
Podobają mi się płaszcze z alpaki.
webdeveloper 31 stycznia, 2021
świetne płaszcze