Planujemy ćwiczenia z gumą: od czego zacząć?
To sprzęt do rzeźbienia sylwetki, łatwy do schowania w torebce
Ćwiczenia z gumą, nawet wykonywane w domu, będą świetną alternatywą dla zwykłego treningu. Można je z łatwością dostosować do swoich potrzeb, aktualnej kondycji oraz siły. Dzięki niewielkim rozmiarom bardzo łatwo je przenosić
Guma trafiła do salonów fitness i siłowni z gabinetów fizjoterapii. Świetnie sprawdzała się podczas rehabilitacji, a szybko osiągane efekty dzięki ćwiczeniom z gumą potwierdzały skuteczność tego środka. To wystarczyło, by gumy rozpoczęły wielką karierę, niosąc wiele dobra.
Od czego zaczęła się kariera gum oporowych?
Najpierw gumę opatentowano w Szwajcarii, a następnie w USA. Profesjonalnie nazywana była aparatem gimnastycznym. Do lat 60. XX wieku gumy oporowe nie były zbyt popilarne. Dopiero później ćwiczenia z gumą zaczęły rozpowszechniać się w świecie. Ogromny wpływ na to miała moda na fitness, która opanowała zachodni świat w latach 80. Po gumy oporowe zaczęły sięgać osoby, stawiające na aktywny tryb życia. Nie minęło wiele czasu, a specjaliści zaczęli badać wpływ gum na rozwój sylwetki i proponować pełne plany treningowe z użyciem tego przedmiotu. To wysokiej jakości lateks decyduje o walorach gum oporowych. Ryzyko doznania kontuzji podczas treningu jest niewielkie. Dobrze kupić gumę oporową wykonaną z solidnego lateksu. Tanie wyroby lateksowe z domieszką gumy szybko tracą swoje właściwości.
Ćwiczenia z gumą ‒ ale jaką?
Ćwiczenia z gumą pomogą nam poprawić siłę mięśni, wytrzymałość i postawę. Od czego powinniśmy zacząć? Grubsza, szersza i dłuższa guma będzie stawiać większy opór. Producenci tych sprzętów zadbali o to, by wraz z odpowiednim oporem w parze szedł również kolor gumy. Czarny, niebieski czy żółty kolor będą wyznaczać poziom oporu, ale warto jeszcze skonfrontować go z parametrami na produkcie:
Szerokość taśmy – opór
13 mm – do 9 kg
22 mm – do 16 kg
32 mm – do 25 kg
44 mm – do 35 kg
64 mm – do 55 kg
83 mm – do 70 kg
Na początek – w kilku seriach po 15–20 powtórzeń – warto zastosować ćwiczenia, imitujące wyciskanie sztangi. Jedną nogą przyciskamy gumę do ziemi, końce bierzemy do rąk i rozciągamy do wysokości głowy. Po jakimś czasie dołączamy do tego przysiady. Taśmę umieśćmy w połowie ud, nogi rozszerzamy do rozkroku. Kolejny zestaw pomoże w napinaniu mięśni brzucha. W pozycji leżącej na plecach unosimy nogi. Kolana pozostają ugięte pod kątem 90°. Taśma idzie pod stopy. Końce chwytamy rękoma, dłonie lądują za głową. Unosimy tułów, spinając dolną część brzucha.
Używanie gumy oporowej przy treningu ogólnorozwojowym może przynieść lepszy efekt, niż podczas wykonywania tych samych ćwiczeń bez niej. Osoby, które często robią treningi siłowe z obciążeniem, mogą natomiast stosować ją bez względu na stopień zaawansowania. Gumy o większym oporze powinni stosować wszyscy ćwiczący sztuki walki. Pozwalą wzmocnić sylwetkę oraz kształtować mięśnie. Specjaliści zalecają, by ćwiczenia z gumą wykonywać trzy razy w tygodniu. Codzienne ćwiczenia mogą przeszkodzić w regeneracji mięśni.