Saturday, June 22, 2024
Home / Kultura  / Kino na pograniczach – United Colors of Humanity

Kino na pograniczach – United Colors of Humanity

W ramach sekcji Zjednoczone kolory ludzkości pokazujemy rasę w powiązaniu z innymi tożsamościowymi czynnikami, jak klasa społeczna, seksualność czy religia.

W ramach sekcji Zjednoczone kolory ludzkości ( United Colors of Humanity ) pokazujemy rasę w powiązaniu z innymi tożsamościowymi czynnikami, jak klasa społeczna, seksualność czy religia. Przyglądamy się uważnie społecznym i kulturowym mniejszościom, wsłuchując się w to, co mają nam do powiedzenia nie tylko o rasie, ale i współczesnym świecie – podkreślają organizatorzy Festiwalu PKO OFF CAMERA.

 "Beyond the Lights"

„Beyond the Lights” / fot. materiał prasowy

Fabuła filmu „Beyond the Lights” jest to zapis zmagań z blaskami i cieniami sławy. Gina Prince-Bythewood historię artystycznej pustki, homogenizacji kulturowej i komercjalizacji sztuki opakowuje w fabułę historii miłosnej. Na potrzeby filmu powstała piosenka „Grateful”, za którą Rita Ora została w tym roku nominowana do Oskara.
Rajskie plaże zmieniają się w gigantyczne imprezownie, a pustynie zamiast nomadów przemierzają terenówki wypełnione backpackersami. Pegi Vail, nowojorska antropolożka i reżyserka filmu, przez dziesięć lat dokumentowała rozwój turystyki w Tajlandii, Bhutanie czy na Mali. Zgromadziła przekonujące dowody na to, że charakterystyczne dla nowej generacji turystów dążenie do odkrywania miejsc nietkniętych stopą białego człowieka, prowadzi do degradacji miejscowych społeczności. O złożonym procesie opowiada w filmie „Gringo trails”.

O trudnych relacjach rodzinnych opowiada „B for Boy”, fabularny debiut nigeryjskiej reżyserki Chiki Anadu. Amaka to dojrzała, dobrze sytuowana bizneswoman. Będąc w szóstym miesiącu ciąży, znalazła się pod presją (ze strony rodziny męża), że musi urodzić chłopca, bo tylko męski potomek zagwarantuje ciągłość rodziny. Zgodnie z nigeryjskim prawem jeśli kobieta nie daje mężowi syna, ma on prawo związać się z drugą żoną. Zderzenie tradycji mającej na względzie trwałość społeczności, ale opresyjnej dla jednostki, z zasadą poszanowania praw człowieka i godności okazuje się więcej niż bolesne. Autorką zdjęć do „B for Boy” jest Monika Lenczewska.

Sekcja filmowa „Zjednoczone kolory ludzkości” jest częścią projektu „Oblicza Współczesności” realizowanego w ramach Programu „Promowanie różnorodności kulturowej i artystycznej w ramach europejskiego dziedzictwa kulturowego’ finansowanego z funduszy EOG, pochodzących z Islandii, Liechtensteinu oraz Norwegii oraz środków krajowych.

Podczas 8.edycji Festiwalu PKO OFF CAMERA zobaczymy ponad 100 filmów. Więcej informacji można znaleźć na www.offcamera.pl a także w mediach społecznościowych:

Do zobaczenia w Krakowie od 1 do 10 maja 2015 roku! Sky’s the limit!

(źródło: mp)
Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ