Wednesday, March 26, 2025
Home / Inne  / Nowe produkty  / Jakie PITY 2017 wypełnią za podatników urzędnicy?

Jakie PITY 2017 wypełnią za podatników urzędnicy?

Garść przydatnych informacji.

Aplikacja, która ułatwi życie / fot. materiały prasowe

Wprowadzenie zapowiadanych zmian w systemie rozliczania pitów spowoduje, że wielu podatników będzie zwolnionych z wypełniania deklaracji podatkowych. PITY będą wypełniane przez urzędników skarbówki

Aplikacja, która ułatwi życie / fot. materiały prasowe

Aplikacja, która ułatwi życie / fot. materiały prasowe

Jakie informacje posiada skarbówka?

Ministerstwo Finansów zapowiedziało wprowadzenie już w marcu tego roku przerzucenie obowiązku wypełniania formularzy podatkowych na urzędników.

Podatnicy, którzy uzyskują dochody za pośrednictwem płatników otrzymują po zakończeniu roku podatkowego informacje PIT-11 oraz PIT-8C o przychodach, kosztach, składkach i zaliczkach na podatek. Otrzymane od płatników deklaracje są podstawą do samodzielnego sporządzenia rocznego zeznania podatkowego.

Te same informacje płatnicy przesyłają do urzędów skarbowych. Administracja podatkowa posiada więc wszystkie potrzebne informacje do rozliczenia podatnika, jeśli nie uzyskuje on dochodów, o których skarbówka nie uzyskała informacji od płatników. Informacje te mogą być podstawą do wypełnienia deklaracji PIT-37 i PIT-38.

PITy rozliczane przez pracodawcę i organ rentowy

Podatnicy uzyskujący dochody tylko u jednego pracodawcy mogą złożyć oświadczenia na druku PIT -12 (do 10 stycznia), które spowodują, że podatek rozliczy pracodawca na PIT-40. Wtedy podatnik nie wypełnia deklaracji. Podobnie emeryci i renciści nie muszą wypełniać sami formularzy podatkowych, bo wyręcza ich organ rentowy. W ich przypadku nie jest nawet potrzebne składanie oświadczenia.

Pracownicy i świadczeniobiorcy są zobowiązani do samodzielnego wypełniania pitów w przypadku, gdy wynagrodzenie za pracę czy renta nie są jedynymi źródłami ich dochodów (np. pobierają wynagrodzenie u kilku pracodawców i mają jeszcze inne źródła przychodów). Mogą też złożyć samodzielnie zeznanie podatkowe, jeśli chcą skorzystać ze wspólnego rozliczenia z małżonkiem albo z dzieckiem, odliczyć ulgi podatkowe, przekazać 1% dla organizacji pożytku publicznego.

Zapowiadane ułatwienia

Po wprowadzeniu zmian w systemie rozliczeń pit podatnicy, którzy uzyskują przychody od kilku pracodawców, z kilku źródeł, ale na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i za pośrednictwem płatników, nie będa musieli samodzielnie wypelniać formularzy podatkowych. Nawet wtedy, gdy zechcą rozliczyć podatki wspólnie z małżonkiem lub dzieckiem, skorzystać z odliczeń z tytułu ulg podatkowych, czy przekazać 1% na rzecz OPP. Wystarczy, że złożą wniosek i odpowiednie oświadczenia, a PITY wypełni urzędnik skarbowy i w ciągu pięciu dni przyśle na podany adres mailowy podatnikowi do sprawdzenia. Podatnik może wtedy jeszcze wprowadzić zmiany. Ale może też nic już nie robić. Nie musi wysyłać żadnego potwierdzenia. Już w momencie składania wniosku o rozliczenie przez skarbówkę spełni swój obowiązek względem fiskusa.

Sposób składania wniosków i oświadczeń

Składanie wniosków o rozliczenie przez administrację podatkową i odpowiednich oświadczeń możliwe będzie przez system e-deklaracje, portal podatkowy oraz bankowość elektroniczną. Wykorzystanie bankowości elektronicznej sprawdziło się przy składaniu wniosków o wypłaty z programu 500+.

We wniosku trzeba też podać podstawowe dane, rok którego dotyczy zeznanie podatkowe, numer identyfikacji podatkowej PESEL lub NIP, adres mailowy oraz numer telefonu. W przypadku wspólnego rozliczenia z małżonkiem lub dzieckiem wymagane będą dane drugiej osoby. Możliwe będzie też skorzystanie z ulg po podaniu odpowiednich informacji. Dla wsparcia wybranej OPP 1% naszego podatku należy podać numer KRS organizacji, którą chcemy wesprzeć. Konieczne będzie też wskazanie właściwego urzędu skarbowego, który sporządzi nasze zeznanie.

Kogo nie wyręczą urzędnicy skarbówki?

Nie wszyscy podatnicy będą mogli liczyć na wyręczenie ich w sporządzaniu rocznych rozliczeń podatkowych przez urzędników. Tylko podatnicy, którzy nie rozliczają innych dochodów poza uzyskanymi od płatników, nie będa musieli sami wypełniać formularzy. Pozostali PITY będa musieli sporzadzić samodzielnie.

Podatnicy mogą składać zeznania podatkowe w formie papierowej bezpośrednio w urzędach lub przesłać je za pośrednictwem poczty. Rozliczenie pit możemy wykonać łatwiej i szybciej korzystając z programu pit. Program dostępny jest na Portalu Podatkowym Ministerstwa Finansów, ale w internecie znajdziemy inne, bardziej nowoczesne, oferujące przyjazne, intuicyjne rozwiązania.

Przykładem dobrego programu może być aplikacja PITax.pl Łatwe podatki, niezwykle prosta w obsłudze. Nie trzeba czytać zawiłych instrukcji, ustaw podatkowych ani interpretacji zawiłych przepisów. Kiedy odpowiemy na pytania dotyczące naszej sytuacji życiowej i podatkowej, program sam wybierze odpowiednią deklarację i “podpowie” najlepsze rozwiązania, optymalizujące nasz podatek. Z programem łatwo odliczyć wszystkie ulgi podatkowe, które nam przysługują..

Każda nowelizacja prawa podatkowego jest uwzględniona w programie, możemy być pewni poprawności wszystkich obliczeń zgodnie z obowiązującymi regułami. Nie trzeba poświęcać czasu na sprawdzanie progów, stawek, limitów. Wbudowany kalkulator zapewni prawidłowość wszystkich obliczeń.

Aplikacja jest dostępna bez żadnych opłat dla każdego użytkownika internetu na dowolnym urządzeniu (komputerze, laptopie, palmtopie, telefonie komórkowym). Program jest kompatybilny z ministerialnym systemem e-Deklaracje i rozliczenia pit online możemy wykonywać o dowolnej porze we wszystkie dni tygodnia. System fiskalny przekazuje informacje o statusie przesłanej deklaracji. Status 200 oznacza możliwość pobrania UPO – Urzędowego Poświadczenia Odbioru, dowodu na odebranie deklaracji przez urząd skarbowy online. UPO możemy pobrać z repozytorium systemu e-Deklaracje przez pięć lat.

PITax.pl Łatwe podatki to nie tylko możliwość bezpłatnego, bezproblemowego i poprawnego rozliczenia deklaracji pit-online, ale też obszerna bazy wiedzy podatkowej i pomoc ze strony zespołu doświadczonych ekspertów.

 

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ