Saturday, December 14, 2024
Home / Inne  / Nowe produkty  / PIT 37 dla nieletnich – kiedy młodzież musi po raz pierwszy spotkać się z fiskusem

PIT 37 dla nieletnich – kiedy młodzież musi po raz pierwszy spotkać się z fiskusem

Jakie działania podjąć składając PIT?

Składnie PIT-u przez nieletnich pracowników/ fot. materiały prasowe

Nadchodzi taki moment, kiedy pierwszymi zarobionymi pieniędzmi trzeba podzielić się z budżetem państwa. Trzeba PIT-a złożyć samodzielnie, czy rodzice muszę te dochody dopisać do swojego PIT-a? Wyjaśniamy wątpliwości.

Składnie PIT-u przez nieletnich pracowników/ fot. materiały prasowe

To, jaką pracę mogą podejmować nieletni reguluje Kodeks pracy. Firmy mogą zatrudniać osoby powyżej 16. roku życia, jednak mają na nieco innych zasadach niż pełnoletnich. Nie mogą pracować dłużej niż sześć godzin dziennie, przysługują im pełne dwie doby wypoczynku od pracy w tygodniu, uwzględniając w tym niedzielę. Nie mogą również pracować na trzeciej zmianie, ściślej od godziny 22 do 6 rano.

W dodatku nie można młodzieży zlecać ciężkich prac, np. przy załadunku i rozładunku, dźwigania ciężarów, wspinania się i pracy na wysokościach – powyżej trzech metrów oraz w wykopach, w temperaturze powyżej 30 stopni.

Zanim jednak mody człowiek ruszy do swojej pierwszej pracy, musi przejść badania lekarskie, które powinny zakończyć się wnioskiem, że nie ma przeciwwskazań do wykonywania określonych w umowie obowiązków.

Pierwszy kontakt z fiskusem

Możliwości osiągania dochodów przez nieletnich wcale nie jest mało. To nie tylko praca w fast foodzie czy przy zbieraniu owoców. Czasem mogą to być występy na planie filmowym lub w teatralnym przedstawieniu. Opodatkowane i wymagające rozliczenia „na własne konto” są dochody z umowy o pracę, umowy-zlecenia czy umowy o dzieło. Młodzi ludzie również mogą czerpać zyski z papierów wartościowych, które np. odziedziczyli. „Młodzieżowy” PIT choć są na nim dane osoby, która zarobiła, podpisują rodzice lub opiekun prawny.

Wypełnianie własnego PIT-a daje okazję do obdarowania jednym procentem należnego podatku wybranej organizacji pożytku publicznego. Wybór jest duży, tak jak wielu potrzebujących. Niepełnoletni mogą wesprzeć małoletnich, którzy walczą o życie – podopiecznych Fundacji „Na ratunek dzieciom z chorobą nowotworową”. Każda złotówka zwiększa szansę ich przeżycia. Aby zdobyć się na to nie trzeba wiele – wystarczy w PIT wpisać numer KRS: 86210.

Składania formularza i płacenia podatku PIT nie wymaga natomiast otrzymywana renta. Natomiast pieniądze zarobione na uczniowskich praktykach – już tak.

Do rozliczenia się z urzędem skarbowym wystarczy numer PESEL – nie jest konieczne występowanie (jak było jeszcze parę lat temu) o nadanie numeru identyfikacji podatkowej (NIP).

Podopieczny fundacji Bartek z ambasadorką Martyną Wojciechowską/ fot. materiały prasowe

Nie zawsze PIT jest potrzebny

Nieregularne dochody nieletniego uzyskiwane z prac dorywczych, jak opieka nad dziećmi, skoszenie trawnika sąsiadowi czy choćby zysk ze sprzedaży przedmiotu na Allegro, rodzice muszą wpisać do własnego formularza PIT w załączniku PIT/M.

Jeśli małżonkowie rozliczają się osobno, to dochód dziecka dzielą na dwa i każdy rozlicza połowę. Jeśli są w separacji, wtedy dochód dolicza się do dochodów rodzica, który sprawuje opiekę nad dzieckiem.

Masz już dobry program, który pomoże Ci przebrnąć przez zawiłości zeznania podatkowego? Jeśli nie, to na stronie https://naratunek.org/program-pit/ mamy dla Ciebie program, który możesz wypełnić on-line lub ściągnąć na komputer. A jeśli sam chcesz wypełnić PIT bez żadnego programu, to prosimy pamiętaj o wpisaniu KRS 86 210, żeby 1% podatku przekazać dzieciom chorym na raka!

1% podatku dla dzieci chorych na raka/fot. materiały prasowe

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ