Tuesday, March 5, 2024
Home / Ludzie  / Kre-aktywne  / Piranie, anioły i feministki, czyli II Małopolski Kongres Kobiet

Piranie, anioły i feministki, czyli II Małopolski Kongres Kobiet

Radość, wzruszenie, duma – takie emocje towarzyszyły nam podczas ostatniego Małopolskiego Kongresu Kobiet. Pamiętacie?

fot. Barbara Bogacka

Radość, wzruszenie, duma – takie emocje towarzyszyły nam podczas ostatniego Małopolskiego Kongresu Kobiet. Pamiętacie? Na pewno, bo takich dni się nie zapomina.

fot. Barbara Bogacka

fot. Barbara Bogacka

Dzień pełen inspiracji zgromadził tłumy uczestniczek – w tym roku na II MKK było nas aż 1200! Wydarzenie otworzyły: prezeska Stowarzyszenia Most Kobiet Marta Stanek oraz pełnomocniczka Kongresu Kobiet Anna Hupert. Patronat honorowy objęła Anna Komorowska, żona prezydenta RP, która z ekranu wygłosiła życzenia powitalne. Podczas otwarcia wręczono Nagrodę Srebrnego Pazura kobiecie, która przynosi dumę i wsparcie milionom Polek – Justynie Kowalczyk.

fot. Barbara Bogacka

fot. Barbara Bogacka

Małopolski Kongres Kobiet pełen był paneli, poruszających wiele istotnych dla kobiet tematów. Uczestniczki dowiedziały się, czy potrzebna jest nam edukacja medialna i tego, jak wygląda prezentowany we współczesnym mainstreamie obraz kobiety. Poruszony został także wątek konwencji zapobiegającej przemocy, podpisanej w tym roku przez Sejm. Swoimi doświadczeniami podzieliły się z nami kobiety dotknięte tym zjawiskiem.

fot. Barbara Bogacka

fot. Barbara Bogacka

Feminizm i chrześcijaństwo? Da się zrobić! Chociaż czasem wydaje się to niemożliwe, ekspertki wyjaśniały, że ideologia wcale nie musi stać w opozycji do wiary. Na panelach poświęconych kobietom w biznesie omawiano typy kariery, w których możemy się realizować – nawet te nietypowe, „męskie” pasje, jak jeżdżenie tirem. Nie zabrakło śmiechu i dobrej zabawy, gdy nazywano biznesmenki harpiami, piraniami czy aniołami.

fot. Mami Foto Studio

fot. Mami Foto Studio

Efekt Motyla – panel, podczas którego niepełnosprawne uczestniczki opowiadały
o przezwyciężaniu własnych słabości i osiąganiu sukcesów, z niezwykłą siłą motywując innych. Nie obyłoby się też bez promocji zdrowego trybu życia, a skoro śmiech to zdrowie – ostatnie spotkanie „Wyspa mężczyzn w morzu kobiet” dotyczyło stereotypów damsko-męskich, więc okazji do śmiechu było mnóstwo.

fot. Barbara Bogacka

fot. Barbara Bogacka

fot. Barbara Bogacka

fot. Barbara Bogacka

Kongres zakończył nastrojowy koncert Młodzieżowej Orkiestry Kameralnej Fresco Sonare, zespołu stworzonego przez dyrygentkę Monikę Bachowską.

Paulina Padzik

„Miasto Kobiet” było patronem medialnym II Małopolskiego Kongresu Kobiet, a redaktor naczelna Miasta Kobiet – Ambasadorką Kongresu.

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ