Friday, June 14, 2024
Home / Kultura  / Miłość, intryga i krajobrazy Alaski

Miłość, intryga i krajobrazy Alaski

Śmierć męża – tyrana uwalnia Lydię z dwunastoletniego koszmaru małżeństwa, będącego częścią umowy biznesowej zawartej przez ojca z bogatym wspólnikiem. Młoda kobieta, uciekając przed bolesną przeszłością i nienawidzącymi jej pasierbami, wyrusza na Alaskę, gdzie mieszka

Śmierć męża – tyrana uwalnia Lydię z dwunastoletniego koszmaru małżeństwa, będącego częścią umowy biznesowej zawartej przez ojca z bogatym wspólnikiem. Młoda kobieta, uciekając przed bolesną przeszłością i nienawidzącymi jej pasierbami, wyrusza na Alaskę, gdzie mieszka ukochana ciotka Zerelda…

Tak rozpoczyna się „Preludium brzasku” – pierwszy tom trylogii „Pieśń Alaski”. Autorką książek jest Tracie Peterson – amerykańska pisarka, która napisała ponad osiemdziesiąt powieści. W każdej z nich czytelnicy odnajdą bogate tło historyczne, pełną zwrotów akcję i chwytające za serce historie miłosne.

Nie inna jest „Pieśń Alaski”. W „Preludium brzasku” czytelnicy poznają historię Lydii i jej zmagań o prawo do osobistego szczęścia. Przewodni motyw „Refrenu poranka” stanowi droga do prawdziwej dorosłości osiemnastoletniego syna Lydii – Daltona. Kończąca serię „Serenada zmierzchu” to opowieść o metamorfozie Jurija Bielikowa – przyjaciela i rywala Daltona w walce o względy kobiety.

Akcja książek toczy się głównie na Alasce, w pierwszych dziesięcioleciach po wykupieniu przez Stany Zjednoczone terytorium z rąk rosyjskich. Autorka dość wiernie oddaje wielokulturowy klimat dalekiej amerykańskiej Północy tamtych czasów. Ale historia – podobnie jak wspaniale opisywana alaskańska przyroda – jest jedynie barwnym tłem dla problemów, miłosnych rozterek, etycznych, moralnych i światopoglądowych wyborów bohaterów. Nie trudno dostrzec, że wiele z nich brzmi niezwykle współcześnie.

Trylogia w Polsce została wydana nakładem krakowskiego Wydawnictwa WAM, ostatni tom ukazał się w styczniu bieżącego roku. Specjalnie dla czytelniczek portalu Miasto Kobiet wydawca przygotował promocję: możliwość zakupu całej trylogii w księgarni internetowej WAM z 20% rabatem po wpisaniu kodu promocyjnego 'ALASKA’.

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ